tonya Haberleri

banner560

Haber61 aracılığıyla Tonya haberleri için doğru sayfadasınız. Habercilikte uzman ekibimizce hazırlanan Tonya haber kategorisiyle anlık olarak ilçenize ait olan haberleri takip edebilirsiniz. Bu sayede direk olarak Tonya haberlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. İlçenin sosyal,yaşam,kültürel , spor, ekonomik ve siyasi gelişmeleri anında bu sayfada yer alacaktır.
tonya haber
Tonya hakkında: Trabzon'un güzide ilçelerinden olan Tonya, Vakfıkebir ve Şalpazarı ilçeleri çevrilidir. Doğudan ise Düzköy ve Maçka, Güneyden ise Gümüşhane ile çevrilidir. Denize kıyısı olmayan bu ilçenin denizden yüksekliği 755 metredir. Engebeli bir araziye sahip olan ilçende tepeler kuzeyden güneye doğru sıralanır. Fol Deresi ile Çamlık Deresi Vadisi bu ilçededir. İlçe Fol Deresi vadisi içerisine kurulmuştur. Tonya'nın en yüksek noktası 1900 metre yüksekliğindeki Karakısrak'tır. İklimi ise Karadeniz ile karasal iklimi barındırır. Ormanları sürekli nem toplamakla birlikte yoğun sis görülmektedir. Trabzon'un fethedilmesi sonrası Türkmen Boyları bu bölgeye yerleşmiştir. Osmanlı döneminde ise yerli Rumlar bölgede bulundu. Bu nedenle onlardan gelen kültür ve Türk kültürü birbiriyle etkilenmiştir. Şimdi bile bu etkileşimin izleri görünmektedir. İlçede 15 köy yer almaktadır. Tonya 19. yüzyılın başlarında Vakfıkebir'e bağlı bir bucak merkeziydi. 1. Dünya Savaşı sonrası Ruslar istika ettiği bölge 17 Şubat 1918'de düşman işgalinden kurtuldu. 5 Mart 1954'de ise Tonya ilçe olarak Vakfıkebir'den ayrıldı. Bölge 1461'den önce Çepni Türkleri ile Türkleştirilmiştir. Tonya'nın ismi ise rivayetlere göre bölgeye ilk yerleşmiş olan Rumlar döneminde bir Rum'un kızı Tonya'ya bölgeyi çeyiz olarak vermsiyle bölgenin adı Tonya olarak kaldı. Bölgede temel geçim kaynağı ise hayvancılıktır. Genel bilgiler:Günümüzde suç oranı geçmişine göre bir hayli düşük olan Tonya'da temel geçim kaynağı hayvancılıktır. Tereyağı ve peyniri ünlüdür. Tonya tereyağı adına bir de festival düzenlenmektedir. Tonya'nın gençleri şehir, kırsal farketmeksizin ağır işlerle uğraştıklarından güçlüdürler. Siyaset ve gruplaşma gençler arasında pek azdır. Kahvehane kültürü bir hayli yaygındır. Okuma oranı yüksek olan Tonya'nın herhangi bir kahvehanesinin yarısı üniversite mezunudur. Yaz ayları insanlar mezere dedikleri yaylalarına göç ederler. Kışa doğru tekrar evlerine geri dönerler. Dışa göç oldukça fazladır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Sakarya en çok göç verilen illerdir. Sarıyer (Büyükdere), Büyükçekmece, Avcılar, Şirinevler, Ümraniye (Dudullu), Üsküdar (Kirazlıtepe), Şile Tonyalıların en çok ikamet ettiği İstanbul ilçeleridir.
tonya-haber
Okuma oranının çok yüksek olduğu ve 2007 yılında Karadeniz'de yılın mahallesi seçilen Sayraç Köyü de Tonya'nın sınırları içerisindedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@