7m


7m

hyundai

Zengin 83 yıl fakir 47 yıl yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı raporda zengin ve yoksul arasındaki büyük uçurum ortaya çıktı... Fakir fukaraya 50 bin konut Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı ''Sağlıkta Eşitsizlik Raporu''na göre, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında sağlık

Yaşam 22.10.2012, 20:48
Zengin 83 yıl fakir 47 yıl yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı raporda zengin ve yoksul arasındaki büyük uçurum ortaya çıktı... Fakir fukaraya 50 bin konut Dünya Sağlık Örgütü'nün yayımladığı ''Sağlıkta Eşitsizlik Raporu''na göre, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında sağlık hizmetlerinde uçurum var.

Yeni yayımlanan rapordan derlenen bilgilere göre, insanların sağlık hizmetlerine ulaşması, en zor hastalıklarla uzun süre mücadele edebilmesi ya da tedavisi mümkün en kolay hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmesi, dünyanın hangi bölgesinde yaşadıklarına, kendi ülkeleri içindeki ekonomik durumlarına göre büyük farklılıklar gösterebiliyor.

ZENGİN VE YOKSUL ARASINDAKİ ÇARPICI FARK

Raporda yer alan istatistikler arasında kadın ve çocuk sağlığı rakamları dikkati çekiyor. Zengin ve yoksul arasındaki ayrımın en çarpıcı göstergeleri arasında yer alan anne ölümlerine bakıldığında, ölümlerin yüzde 99'unun gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde olduğu görülüyor. Rapora göre, Afganistan'da yaşayan bir kadının doğumda hayatını kaybetme riski 11'de 1 iken İrlanda'da bu rakam 17 bin 800'de 1.

Gelir düzeyi iyi bir ülkede dünyaya gelen bebeğin 5 yaşını görme şansı, az gelişmiş ülkelerdeki çocukların iki katı olarak belirtilen raporda, ishal, sarılık, zatürre gibi tedavi edilebilir hastalıkların az gelişmiş bölgelerde her yıl milyonlarca çocuğun hayatını kaybetmesine neden olduğu kaydediliyor.

YAŞAM SÜRESİ FARKI 36 YIL

DSÖ istatistikleri, gelir düzeyi en yüksek grup ile en düşük grup arasındaki yaşam süresi farkının 36 yıla ulaştığı bilgisini veriyor. Düşük gelirli ülkelerde ortalama ömür 57, yüksek gelir grubunda 80 olarak belirtiliyor. Örneğin Malavi'de doğanlar ortalama 47 yıl yaşarken, bir Japonun ömrü 83 yıla çıkabiliyor.

Sağlık alanındaki farklılıkların ve eşitsizliğin hükümetler tarafından uygulanacak programlarla azaltılması çağrısında bulunan DSÖ, eşitsizliğin sadece bölgeler arasında değil, aynı ülke içinde, hatta büyük metropollerde farklı gelir grupları arasında bile ürkütücü boyutlara ulaşabildiği uyarısında bulunuyor.

 

 

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@