Yolcu hakları düzenleniyor

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) hazırladığı, ''Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair düzenleme'' ile uçuşlarda gecikme ve iptaller nedeniyle oluşan yolcu mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. SHGM'den

Yolcu hakları düzenleniyor
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) hazırladığı, ''Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair düzenleme'' ile uçuşlarda gecikme ve iptaller nedeniyle oluşan yolcu mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliğine uyum yasaları çerçevesinde mevcut mevzuat değişiklikleri ve yeni düzenlemelerin oluşturulması doğrultusunda çalışmalara devam eden genel müdürlüğün, daha önce uluslararası anlaşmalar ve değişik alanlardaki ulusal düzenlemelerle yürütülen havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarını, hazırladığı taslak yönetmeliğin yayımlanmasının ardından tek bir düzenlemede toplamış olacağı belirtildi.

Yolcuların sağlıklı, rahat ve güvenli seyahat etmelerinin sağlanmasının yanı sıra uçuşlardaki gecikme ve iptaller nedeniyle yolcu mağduriyetlerinin önlenmesini temin edecek ve yolcuların karşılaştıkları durumlarda haklarının neler olduğunu belirtecek düzenlemenin taslak metin halinde ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiği bildirildi.

Gelecek görüşler doğrultusunda son hali verilecek havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair düzenlemenin 2010 yılı içerisinde yayımlanmasının beklendiği ifade edildi.

SHGM'NİN MEVZUAT ÇALIŞMALARI

Açıklamada ayrıca SHGM'nin, Türkiye'deki tüm sivil havacılık faaliyetlerinin uluslararası standartlara uygun olarak düzenlenmesi ve uygulanmasının etkin şekilde sürdürülmesi amacıyla kural koyma, düzenleme, denetleme konularında tek yetkili otorite olduğu anımsatılarak, mevzuat çalışmaları kapsamında bu yıl 1 sektörel yönetmelik, 13 talimat ve 7 genelge yayımladığı kaydedildi.

Türk sivil havacılık faaliyetlerinin bugün itibariyle 3 kanun, 4'ü kurumsal, 30'u sektörel olmak üzere 34 yönetmelik, 52 talimat ve 27 genelge ile sürdürüldüğü belirtildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler