Yeni kimliklerde o bölüm yok!

Şahin, “Kimlik kartı genel uygulamasına geçilmeden önce kimlik kartlarında hangi bilgilerin yer alacağı belirlenecektir” yanıtını verdi. Bu sözler, yeni kimlik kartlarına din hanesinin konulmayabileceği şeklinde yorumlandı.CHP Bursa Milletvekili Aykan Erd

Yeni kimliklerde o bölüm yok!

Şahin, “Kimlik kartı genel uygulamasına geçilmeden önce kimlik kartlarında hangi bilgilerin yer alacağı belirlenecektir” yanıtını verdi. Bu sözler, yeni kimlik kartlarına din hanesinin konulmayabileceği şeklinde yorumlandı.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, “AİHM’in vermiş olduğu karar tarihinden yaklaşık 20 ay geçtiği göz önünde bulundurulduğu, hükümet konuyla ilgili hangı çalışmaları yürütmüştür. AİHM’nin verdiği karar doğrultusunda nüfus cüzdanlarında din hanesiyle ilgili olarak, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun ilgili maddesinde gerekli değişiklik ne zaman yapılacaktır?” sorularını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yöneltti. Soru önergesini yanıtlayan Bakan Şahin, şunları kaydetti:

Henüz belirlenmedi

“Vatandaşlık kartının pilot uygulaması ve yaygınlaştırılması ile biyometrik unsurlar da içeren elektronik vatandaşlık kartının kimlik doğrulama için kullanımının sağlanması ve tüm kimlik doğrulama fonksiyonlarının tek bir elektronik kartta toplanması öngörülmüştür. Kimlik kartı hazırlık çalışmaları halen sürdürülmektedir. Kimlik kartı genel uygulamasına geçilmeden önce Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 41. maddesi kapsamında, kimlik kartlarında hangi bilgilerin yer alacağı belirlenecektir.”

Bu sözler, Türkiye’nin AİHM’de mahkum olmasına neden din hanesinin yeni kimlik kartlarına konulmayabileceği şeklinde yorumlandı.

Sinan I

Şık adlı vatandaşın nüfus cüzdanlarında din hanesi bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi AİHM’de mahkum ettirmesini hatırlatan soru önergesinde İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e, “Nüfus cüzdanlarındaki din hanesiyle ilgili ne zaman değişiklik yapılacak?” sorusu soruldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saintfiker - 6 yıl önce
bu ülke diliyle diniyle bayrağıyla oynayanları affetmez efendiler bakmayın sessiz göründüğümüze kükremeden önce esniyoruz.
Avatar
freespirit - 6 yıl önce
cumhuriyet tarihinin en dindar ? hükümeti zamanında ruhban okulları açıldı, Cumhuriyetin, misyonerlik yapmasınlar diye el konulan malları geri iade edildi, israille her türlü perde arkası ilişkiler üst düzeyde, arap ülkeleriyle sürekli bir çatışma halindeyiz, sayamadığım bin tane şey daha var en sonunda bu da oluyor, Nüfuz cüzdanlarımızdan Din hanesini kaldırıyorlar, nihai amaç bunları yönlendirenler de gizli...
Avatar
OziloZ - 6 yıl önce
Din hanesi tabi ki nüfus cüzdanında yer almamalıdır. Kimsenin dini, inancı ne devleti ne de başkasını ilgilendirir. Ayrıca müslüman olmadığı halde din hanesinde islam yazan yüzbinlerce insan var. Çekindiği için de gidip değiştirmeye tenezzül etmiyor. Ülkelerin bir dini yoktur, olamaz da. İnsanlar bir dine inanır ve bu sadece kendilerini ilgilendirir.
Avatar
fatihpasa - 6 yıl önce
Kimlikte yazsa ne olur ki? önemli olan kalbinde olması ve onu yaşaman. Kimlikte yazıyormuş vs bunlar hikaye. Öte tarafta kimliğimize bakıp almayacaklar bizi.
Avatar
ANTİ-BURSA - 6 yıl önce
kimsenin inandığı milleti ilgilendirmez bence de kaldırılsın çünkü bu ülke LAİK bir ülke her inanca saygımız var ama en güzel din Müslümanlık tabiki de keşke herkes Müslüman olsa...
Avatar
A.BOZKURT - 6 yıl önce
arkadaşlar bu ülkede dini ve manevi değerleri en fazla sömüren bu değerler üzerinden en fazla siyaset yapan partinin şimdiki politikalarını anlamak mümkün değil..ben inanıyorum ki hükümet çıksın haftaya seçim yapıyoruz ülkeyi böçlüyoruz kürdistan kurluyor bayrağımızı milli marşımızı değiştiriyoruz apo yu serbest bırakıyoruz seçimde bu millet yine onları tek başına iktidar yapar...aşağıdaki yorumları beğenmeyen arkadaşlar için farkeden bişey yok yani yeni anayasa da türklük kavramı da ortadan kalkacak göreceksiniz....
Avatar
delitay - 6 yıl önce
düne kadar laiklği savunanlar son derece laik bir uygulamayı sırf bu iktidar yapıyor diye hazmedemiyorlar
Avatar
yukseliş - 6 yıl önce
Din hanesinin olmasının mantığı yok. Bir de medeni hal olmamalı. Çıkartılan kanunlardan sonra onun da geçerliliği kalmadı.