banner526

banner533

banner513

Vekil sayısı düşecek iller

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, önümüzdeki genel seçimlerde Meclis'te illerin temsil aritmetiğini değiştirecek. 12 il milletvekili sayısını arttırırken 25 il daha az vekille mecliste yer alacak. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre Türkiye'nin nüf

Yaşam 27.01.2009, 14:08
Vekil sayısı düşecek iller

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, önümüzdeki genel seçimlerde Meclis'te illerin temsil aritmetiğini değiştirecek. 12 il milletvekili sayısını arttırırken 25 il daha az vekille mecliste yer alacak.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre Türkiye'nin nüfusu son bir yılda 930 bin arttı. Bu değişiklik, 37 ilin milletvekili sayısını da değiştirecek.

ARTANLAR
Nüfus artışından en büyük payı alan İstanbul, milletvekili sayısını da 70'den 84'e çıkaracak. Ankara, İzmir, Gaziantep ve Kocaeli ise gelecek dönemde TBMM'de 2 fazla vekille temsil edilecek. Bursa, Diyarbakır, Kayseri, Sakarya, Tekirdağ, Van ve Şırnak Meclis'e bir fazla milletvekili gönderecek.

VEKİL SAYISI DÜŞEN İLLER
2008 nüfus sonuçlarına göre 25 ilin milletvekili sayısı düşecek. En fazla dışarıya göç veren iller Konya, Trabzon, Tokat ve Yozgat 2'şer milletvekili kaybedecek.

Kütahya, Isparta, Afyon, Aydın, Çankırı, Giresun, Ordu, Sinop, Bayburt, Kastamonu, Kırşehir, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Karabük ise TBMM'de 1 milletvekili eksik temsil edilecek.

Bu değişikliğin en kötü etkisi Bayburt'ta görülecek. Zaten iki milletvekili çıkaran Bayburt, önümüzdeki seçimde bir kayıpla Ankara'ya tek vekil gönderecek.

Yorumlar (4)
MURATTALHAKALYONCU 12 yıl önce
isterseniz hiç milletvekili çıkarmayın.ayıptır ayıp.şu trabzonu yesanız doymayacaksınız
akinkaya 12 yıl önce
siz hala gidin köyünüzde ilçenizde yazılın çok daha düşer vekil sayımız kendi kendimizi yakıyoruz başka bir şey değil muhtar seçmek daha önemli çünkü bu memlekette ya o yüzden....
pazarkoy 12 yıl önce
acaba bütün trabzon kökenliler bu güzel memleketimize dönse hele izmir kadar millet vekili çıkarırdık herhalde.1970 te 10 yaşında geldiğim bursa/orhangazide şimdi 5 nüfusum beni örnek sayabilirsiniz.ama gerçekten şimdiki tablo çok üzücü ve ne yazıkki gerçek.
fata 12 yıl önce
trasbzonun milletvekili sayısı 2'ye düşmeli...çünkü 8 tane var da ne oldu...Toplasan 3'ü işe yarar..diğerleri boş...İnsan bir kere çıkar da meclis kürsüsünde birşeyler söyler...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@