Uzungöl kar yağışı sonrası dondu

Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl şiddetli soğuklar ve kar yağışı sonrasında tamamen dondu. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü Uzungöl Beldesi, üç günden beri yağ

Yaşam 08.01.2013, 13:15
Uzungöl kar yağışı sonrası dondu

Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl şiddetli soğuklar ve kar yağışı sonrasında tamamen dondu. 

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü Uzungöl Beldesi, üç günden beri yağan kar yağışının etkisi altında bulunuyor. Beldeye ismini veren doğa harikası Uzungöl'ün yüzeyi soğuklar nedeniyle tamamen donarken, beldede hava sıcaklığı eksi 8 derecelere kadar düştü.
 
Uzungöl'ün yüzeyi tamamen donarak buz tutarken, bölgeye gelen turistler donan göl manzarası ile bol bol fotoğraf çektirdi. Zincirsiz olarak araçları ile geçtiğimiz günlerde beldeye gelen turistler beldede araçları ile mahsur kalırken, yoğun kar yağışı nedeniyle beldede elektrikler de kesildi. Yolların kapalı olması nedeniyle şehir merkezine inemeyen ve mazot alamadıkları için jeneratörleri çalışmayan belde halkı yardım bekliyor.
 
Almanya’dan Uzungöl’e tatil için gelen Aynur İskender, “Kar çok güzel çok mutluyuz. Ama arabayla geldiğim için çok mağdur olduk. Buradan dönmek çok zor. Buraya gelecek olanlar zincirsiz yola asla çıkmasınlar. Karayolları çalışıyor ama biz arabamıza zincir almadığımız için geri dönemiyoruz” dedi.
 
Uzungöl’deki esnaflardan İsmail İnan ise, 2 gündür turizm beldesi Uzungöl'de elektriklerin kesik olduğunu söyledi. Yolda tuzlama çalışması yapılmadığı için yolların da tehlikeli olduğunu belirten İnan, “Böyle turizm merkezinde böyle bir şey olamaz.
 
Elektrikler olmadığı için telefonları kullanamıyoruz. Gelen ve giden yok böyle bir ilgisizlik olamaz. Geçen yıllarda en fazla 1 saat elektrik olmazdı ama şimdi 2 gündür elektrik yok. Bize cevap veren yok gidip mazot alacağız. Yollar kesik onun için mazot da alamıyoruz” diye konuştu. 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (2)
hüseyin gül 7 yıl önce
uzun gol com guzel oluyor kar olunca sera golune gidin krda kar yok tesekkurler
VAHAP YALÇINKAYA 7 yıl önce
Gölün memba tarafında aynı dere üzerinde elektrik üretimi yapılsaydı bu durumlara düşülmez ve lokal olarak buranın enerji ihtiyacı karşılanabilir idi. İlgililerin dikkatine.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@