banner539

banner526

banner533

banner513

Utandıran anket!

Konda'nın araştırması The Guardian Gazetesi'nde yayınlandı. Araştırmaya göre; Türkler yabancıları sevmiyor, kitap okumuyor ve kadınları ikinci sınıf görüyormuş. Konda Araştırma Şirketi'nin, Türklerin çeşitli konulara ilişkin tavırlarını ortaya koyan araşt

Yaşam 23.02.2009, 22:50
Utandıran anket!
Konda'nın araştırması The Guardian Gazetesi'nde yayınlandı.

Araştırmaya göre; Türkler yabancıları sevmiyor, kitap okumuyor ve kadınları ikinci sınıf görüyormuş.

Konda Araştırma Şirketi'nin, Türklerin çeşitli konulara ilişkin tavırlarını ortaya koyan araştırması yurt dışında da tartışma yarattı. İngiliz The Guardian gazetesi, anketin sonuçlarını 'Türkler, ankette yabancı düşmanı, muhafazakar tavırlarını ortaya koydu' başlıklı haberinde değerlendirdi. Tartışma yaratan araştırmadan habere yansıyan en çarpıcı sonuçlar şöyle:

* Türklerin; yüzde 73'ü yabancıların mülk almasına karşı.

* Yüzde 70'e yakını hiçbir zaman kitap okumuyor.

* Yüzde 72'si hiçbir zaman ya da çok ender yeni teknoloji ürünü alıyor.

* Yüzde 70'e yakını, kadınların çalışmak için eşlerinden izin alması gerektiğini düşünüyor.

* Yüzde 57'si, kadınların kolsuz bir giysiyle evden çıkmaması gerektiğine inanıyor.

* Yarısından fazlası da Türkiye'nin laik anayasasının yasakladığı, kamu görevlilerinin görevde İslami başörtüsünü kullanmasına izin verilmesini istiyor.

* Yüzde 88'i ülkenin demokratik sistemle yönetilmesi konusunda mutabık ancak, yüzde 48 gibi önemli bir bölümü, ordunun “lazım olduğunda” müdahale etmesi gerektiğini düşünüyor.
Yorumlar (4)
aozkants 12 yıl önce
Daha dogrusu adamlarin arastirmasi dogru malesef bizimkilerin fikirleri degil.

Hala bugun ordudan medet umanlar oldukca bu kafayla evinin yolunu buluorsa Allaha sukretsin gerci laiklie karsi ama neyse
OziloZ 12 yıl önce
Büyük çoğunluk hayır biz böyle değiliz diyecektir. Tabi buna kendileri de inanmayacak. Bırakın arada bir okumayı %70, hadi %10 yanılma payı olsun. %60'lık bir kesim hayatında eline kitap almamış. Böyle bir toplumdan ne bekleyebilirsin ki? Yabancılara toprak satışına herkes karşı ama seçtiğimiz iktidarlara bakın.. Ne yaman çelişki..
KOTUL 12 yıl önce
ankate cvp verip yabancılara mülk satışını istemiyenlerr oranıı ikdidara getirdikleri oy oranıı gibii.biz bukadar tuatarsız hale gelmişiz işte.ama kadınlarımıza en çok sahip olan en çok değer veren milletiz bunu biliyorumm
özsu 12 yıl önce
araştırma sonuçlarına üzülerek ve utanarak da olsa katılıyorum.ben bir öğretmenim.okullarda zorunlu olarak 20dakika okuma saati yapıyoruz.ancak çoçuklara kitap okutmak ne mümkün.sınavda sorumlu tutacağımı söylememe karşın okumuyorlar.ailesinden görmemiş çoğu etraflarında bu konuda örnek olabilecek kimse de yok.okumayan,belli şeyleri alamadan,özümsemeden yetişen çoçuk yarın öbür gün eş oluyor.anne baba oluyor.eşine değer vermiyor,onu önemsemiyor,kısıtlıyor ya da şiddet uyguluyor.orada bir çoçuğun yetiştiğini unuttukları ve davranışlarına dikkat etmedikleri anda ortaya sağlıksız bir aile çıkıyor.ve bu aileler bir araya gelerek toplumumuzun çoğunluğunu oluşturuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@