Ünlülerin davasında rekor hapis istemi

 İZMİR'de, çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik olarak gerçekleştirilen, çete lideri olduğu iddia edilen Muzaffer Köse ile şarkıcı Haluk Levent ve organizatör Ahmet San'ın da aralarında bulunduğu, 15'i tutuklu 51 sanık hakkında 'Çıkar amaçlı silahlı suç örgü

Yaşam 05.11.2012, 19:42
Ünlülerin davasında rekor hapis istemi

 

İZMİR'de, çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik olarak gerçekleştirilen, çete lideri olduğu iddia edilen Muzaffer Köse ile şarkıcı Haluk Levent ve organizatör Ahmet San'ın da aralarında bulunduğu, 15'i tutuklu 51 sanık hakkında 'Çıkar amaçlı silahlı suç örgütünü kurmak ve yönetmek, yağma, tehdit, kasten yaralama, hürriyetinden yoksun kılma, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, tefecilik ve örgüte bilerek yardım etmek' suçlarından açılan davanın iddianamesinin okunması, üçüncü günde de tamamlanamayınca duruşma ertelendi. 
 
Piyasaya borçları bulunan işadamlarının, kendilerini tehdit eden bir grubun zorla tahsilat yaptığına yönelik şikayetleri üzerine, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin, yaklaşık bir yıllık istihbarat çalışması ve teknik takibinin ardından, elebaşılığını Muzaffer Köse'nin yaptığı öne sürülen şüphelilere yönelik olarak 29 Kasım 2011'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. İzmir, İstanbul ve Bursa'da yapılan operasyonlarda, aralarında organizatör Ahmet San ve Muzzaffer Köse'nin de bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden, Çeşme'de sahibi olduğu eğlence mekanında kiracı olan kişilerden para tahsilatı için yardım istediği ileri sürülen organizatör Ahmet San'ın da aralarında bulunduğu 12 kişi, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. KKTC'de gözaltına alınan Haluk Levent ise orada tutuklandı. Daha sonra soruşturmanın yapıldığı İzmir'e getirilen Levent, mahkemede ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Çeteelebaşı olduğu ileri sürülen Muzzaffer Köse'nin de aralarında bulunduğu 15 kişi tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı. 
 
566 YIL HAPİS İSTEMİ
 
Soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede, çetenin Muzzaffer Köse ve Z.A. önderliğinde, İzmir başta olmak üzere İstanbul, Aydın ve Muğla'da çek senet tahsilatı, para aklama, tefecilik gibi faaliyetlerde bulundukları, zorla çek-senet imzalattıkları öne sürüldü. Savcı, en çok cezayı Muzzaffer Köse'ye istedi. Köse'nin 566.5 yıl, Haluk Levent'in 21 yıl, organizatör Ahmet San'ın ise 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Davaya, özel yetkili mahkemelerin yerine kurulan mahkemeler arasında bulunan İzmir 12'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin ilk dosyası olarak başlandı. 
 
İDDİANAMEYİ TRT SPİKERİ OKUDU
 
Duruşmada tutuklu sanıklar hazır bulundurulurken, organizatör Ahmet San'ın da aralarında yer aldığı bazı tutuksuz sanıklar da katıldı. İlk gün sanıkların kimlik tespitleri yapıldı. Ardından 286 safyalık iddianamenin okunmasına geçildi. Üç gün boyunca TRT spikerlerinden Handan Demiralp ve Hakan Urgancı idianamenin 271 sayfasını okudu. Mahkeme heyeti, iddianamenin okunmasının tamamlanamaması nedeniyle, duruşmayı 19, 20 ve 21 Kasım'a erteledi. Bu tarihte iddianamenin geri kalan 15 sayfasının okunmasının ardından, sanıkların ifadelerinin alınmasına geçileceği belirtildi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@