alexa metrics

banner560

banner572

Ünlü Marketlerde Kanserli Sebze

Bazı ünlü marketlerin sattığı sebze ve meyvede kanser yapan kalıntılar bulunması üzerine Tarım Bakanlığı harekete geçti. Deşifre adlı bit tv programı, değişik semt pazarları ve bazı tanınmış marketlerden aldığı sebze ve meyveleri analiz ettirerek büyük bi

Yaşam 28.04.2012, 12:19
Ünlü Marketlerde Kanserli Sebze

Bazı ünlü marketlerin sattığı sebze ve meyvede kanser yapan kalıntılar bulunması üzerine Tarım Bakanlığı harekete geçti. Deşifre adlı bit tv programı, değişik semt pazarları ve bazı tanınmış marketlerden aldığı sebze ve meyveleri analiz ettirerek büyük bir skandalı ortaya çıkardı.
 
Çok ünlü bazı marketlerden alınan 20 numune sebze-meyve, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından referans kabul edilen TÜRKLAB laboratuarında analiz ettirildi. Analiz sonucunda sebze ve meyve numunelerinin çoğunda yüksek miktarda kanserojen kalıntılar tespit edildi.

 Semt pazarından ve bazı marketlerden alınan numunelerde ürünün içine kadar işlemiş, yıkama ile geçmesi mümkün olmayan yüksek miktarda kanserojen zirai ilaç kalıntıları bulundu.
 
 Konu Türkiye'nin gündemine oturdu. Zehirli ürün satan yerlerin arasında çok bilinen marketlerin de olması skandalı büyüttü. Deşifre, dün akşam yayımlanan yeni bölümünde de aynı konuyu işledi.

 Deşifre'nin yayınının ardından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı skandala el koydu. Gıda denetçileri tarafından pazar ve büyük marketlerde satılan sebze ve meyvelerden numuneler alınarak analize gönderildi.


Programa katılan Prof. Dr. Ahmet Aydın, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Dr. Can Demir, Tarım Bakanlığı Gıda Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Arslan ve Antalya İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, kalıntıların hem sağlığa hem de ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi.

Uzmanlara göre, bilinçsizce ya da daha fazla ürün elde etmek için kullanılan zirai ilaçlar sebze ve meyveler tarafından depolanıyor. Oradan da sofralarımıza kadar geliyor.

Zirai ilaç kalıntılı sebze ve meyvelerin tüketilmesi, başta kanser olmak üzere, erken doğum, gıda zehirlenmesi gibi birçok ciddi hastalığın da temelini oluşturuyor. Ayrıca kanserojen kalıntılı sebze ve meyvelerin emzikli anneler tarafından tüketilmesi de, zehirli kalıntıların anne sütü vasıtasıyla bebeklere geçmesine neden oluyor.
 


Yorumlar (2)
ANTİ-BURSA 10 yıl önce
Ne yiyeceğimizi şaşırdık artık.
almanemre 10 yıl önce
e tamam da o marketlerin ismini aciklayinda millet isini bilsin isim vermedikten sonra ne ise yarar bu millet yine ayni marketlerden alis veris yapmaya devam eder almanyada oyle bir sey oldumu o marketlerin isimlerini hemen aciklarlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@