Türklerin yarısı hayattan memnun

Türklerin yarısının kriz sonrası hayatlarından memnun olduğu belirlendi. Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’nın ortaklaşa 34 ülkede gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Türklerin yüzde 50’si ekonomik kriz sonrası hayatl

Türklerin yarısı hayattan memnun

Türklerin yarısının kriz sonrası hayatlarından memnun olduğu belirlendi. Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’nın ortaklaşa 34 ülkede gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Türklerin yüzde 50’si ekonomik kriz sonrası hayatlarından memnun iken, katılımcıların üçte ikisi Türkiye’de konuşma özgürlüğü, adil ve özgür seçimler, hukuk ve düzen ve güçlü bir siyasi muhalefet olduğunu düşünüyor. Araştırmada ayrıca, Türkiye’de başbakanlığa duyulan güvenin arttığı ancak mahkemelere ve orduya duyulan güvenin düştüğü kaydedildi.

Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’nın ortaklaşa 34 ülkede 38 bin hanede gerçekleştirdiği “Kriz Sonrası Geçiş Döneminde Hayat” araştırması, krizin düşük sosyo-ekonomik düzeyde yaşayan insanları daha çok etkilediğini gösterdi. Türkiye’de yüzde 47 olan oranın, geçiş bölgelerinde yüzde 49, batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 31 olduğu ifade edildi.

-AVRUPA’NIN YÜZDE 73’Ü YAŞAMLARINDAN MEMNUN-

Ekonomik kriz sonrası yaşam memnuniyetinin Türkiye’de yüzde 50, geçiş bölgelerinde yüzde 43 ve batı Avrupa’da yüzde 73 olduğu ifade edilen araştırmada, memnuniyetin yaş ve gelirle ilişkili olduğuna dikkat çekilerek, yüksek gelire sahip olan insanların yaşam memnuniyetinin çok az düştüğü, 60 yaş üzeri ve düşük gelirli insanlarda yükseldiği belirtildi.

-ZENGİNLER İYİMSER DEĞİL-

Araştırmada, iyimserlik düzeyinin de gelir ve yaşla bağlantılı olduğu belirtilerek, Türkiye’de gençler ve yüksek gelire sahip insanlar arasında iyimserlik oranının düştüğüne dikkat çekildi.

Türklerin yüzde 35’inin demokrasi ve pazar ekonomisinin kombinasyonunu diğer sistemlere göre tercih ettiği belirtilerek, bu oranın geçiş bölgesi ülkelerde yüzde 34, batı Avrupa ülkelerinde ise yüzde 42 olduğu ifade edildi.

-TÜRKLERİN ÜÇTE İKİSİ KURUMLARIN DEMOKRATİK OLDUĞUNA İNANIYOR-

Türklerin temel kurumların demokratik olduğuna çok güçlü bir şekilde inandığına dikkat çekilerek, araştırmaya katılanların üçte ikisinin Türkiye’de konuşma özgürlüğü, adil ve özgür seçimler, hukuk ve düzen ve güçlü bir siyasi muhalefet olduğunu düşündükleri belirtildi.

-MAHKEMELERE VE ORDUYA DUYULAN GÜVEN AZALDI-

Ayrıca, Türkiye’deki demokratik kurumlara olan güvenin batı Avrupa ile karşılaştırıldığında yüksek olduğu ifade edilerek, 2006-2010 döneminde Türkiye’de başbakanlığa duyulan güvenin arttığı ve yüzde 60 civarında olduğu, parlamento ve hükümete duyulan güvenin aynı oranda kaldığı ancak mahkemelere duyulan güvenin yüzde 60'lardan yüzde 55'lere, orduya duyulan güvenin ise yüzde 80'lerden yüzde 70'lere düştüğü kaydedildi.

-TÜRKLERİN GENEL GÜVENİ DÜŞÜK-

Araştırmaya katılan Türklerin diğerlerine güvenme oranının ise sadece yüzde 17 olduğu belirtilerek, bu oranın 2006’dan bu yana bütün yaş ve gelir grupları arasında azaldığı ancak düşük ve orta gelir grupları arasında belirgin bir düşüş olduğuna dikkat çekildi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
dereyegel - 7 yıl önce
akp liler hayatından memnun dense daha iyi olurdu:)
Avatar
sazman - 7 yıl önce
Memnun olanlar kesin AKP'liler. Onlara hava hoş. Dünya yansa bir bağ samanları yanmaz.
Avatar
nurik - 7 yıl önce
allhıma cok sukur akplıyım hayatımdan da memnunum artık adam gıbı adam yonetıyo ulkeyıı bızı kurtardı bu soygunculardan ozellıkle chp ve mhp en buyul lıder RECEP TAYYİP ERDOĞAN