Türkiye, silah dağıtımını durdurdu

 Türkiye'de Suriyeli isyancılara yönelik olarak depolanan silahların dağıtımına ara verildiği iddia ediliyor. Independent gazetesi, bu kararın, farklı grupların birlik olmamaları ve aralarındaki kavgalar nedeniyle verildiğini ileri sürdü. İngiliz Independ

Yaşam 01.10.2012, 19:05
Türkiye, silah dağıtımını durdurdu

 

Türkiye'de Suriyeli isyancılara yönelik olarak depolanan silahların dağıtımına ara verildiği iddia ediliyor. Independent gazetesi, bu kararın, farklı grupların birlik olmamaları ve aralarındaki kavgalar nedeniyle verildiğini ileri sürdü.
 
İngiliz Independent gazetesi, Suriye'deki iç savaşta isyancıların kullanılması için uçak savar ve anti tank füzelerinin de dahil olduğu silah stoklarının Türkiye'de tutulduğunu ancak silahların dağıtımının, farklı gruplar arasındaki çekişmeler, kavgalar ve birlik yoksunluğu nedeniyle durdurulduğunu iddia etti.
 
Gazete, Katarlı ve Türk destekçilerin muhaliflerin temsilcilerine uyumlu bir komuta yapısı oluşturmak için farklı gruplar arasında anlaşma sağlanan kadar ağır silahların mevcut olamayacağını söylediğini ileri sürdü.
 
Katar, materyalleri kontrol ederken Türkiye'nin, "kolaylaştırıcı" bir rol üstlendiğini savunan Independent'a göre, hem Türkiye hem de Katar, ana şehirlerdeki devrimcilere yapılandırılmış askeri konsey ve koordineli operasyonel planlar oluşturmaya ihtiyaçları olduğunu vurguladı.
 
Haberde ayrıca, silah ve iletişim ekipmanı tedarik işlerini yürüten bir Türk'ün, "Operasyonel planları ve bu planların uygulanmasında neler gerektiğinin bilgisi yerine alışveriş listeleri alıyoruz. Eğer bir tabura veriyorsanız diğerleri sinirlenip ve neden dışlandıklarını soruyorlar" iddiasına yer verildi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@