Trafikte yeni dönem başlıyor

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre çocukların, otomobillerde çocuk koltuğunda yolculuk etmeleri 1 Haziran'dan itibaren zorunlu hale gelecek.Bu uygulama, oto koltuğu pazarının 2010 yılında 3 kat büyümesini sağlayacak. Chicco Türkiye Satış ve Pazarlama

Yaşam 24.05.2010, 13:19
Trafikte yeni dönem  başlıyor

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre çocukların, otomobillerde çocuk koltuğunda yolculuk etmeleri 1 Haziran'dan itibaren zorunlu hale gelecek.

Bu uygulama, oto koltuğu pazarının 2010 yılında 3 kat büyümesini sağlayacak. Chicco Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erkin Ültanır, Karayolları Kanunu’na dayanılarak çıkarılmış Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesine göre, araçlarda 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklarda, ağırlığına uygun çocuk bağlama sistemlerinin kullanılmasının zorunlu hale geleceğini söyledi.

Bu zorunluluğun 1 Hazirandan itibaren geçerli olacağını belirten Ültanır, uygulama sayesinde çocukların daha güvenli seyahat edeceğini ve muhtemel kazalarda ölüm ve yaralanmaların önüne geçileceğini bildirdi.

Erkin Ültanır, ülkede yılda ortalama 40 bin oto koltuğu satıldığını dile getirerek, Türkiye’de her yıl 1 milyon 200 bin bebeğin dünyaya geldiği dikkate alındığında, oto koltuğu kullanım oranının yüzde 3’lerde kaldığını vurguladı.

Yapılan bazı açıklamalarda, ülkedeki çocuk oto koltuğu kullanım oranının yüzde 20 civarında olduğunun ifade edildiğini belirten Ültanır, şöyle devam etti.

"Bazı kişilerin açıklamalarını ve araştırmalarını bir daha gözden geçirmelerini tavsiye etmek isterim. Bahsedilen yüzde 20’lik oran, çocukların oto koltuğu kullanımının yanında otomobillerdeki emniyet kemeri kullanımını da kapsar. Ülkemizde her yıl ortalama 1 milyon 200 bin bebek doğuyor ve her bebek doğumuyla birlikte potansiyel bir oto koltuğu kullanıcısı haline geliyor. Buradan yola çıkarak yaptığımız hesapla ülkemizde 8 milyon civarında çocuk, oto koltuğu kullanmıyor."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
civilengineer_ts 11 yıl önce
Bu haber gerçekten çok düşündürücü...Eğer amaç insan hayatını korumaksa sonuna kadar destekliyorum.Bunu düşünmek bile istemiyorum ama amaç koltuk satışlarını üç katına çıkarmaksa vay Türkiye'nin haline vay...
hollandadan cemal 11 yıl önce
denizde can simiti sart olduguna gore,

arabada cocuk oturagi onun kadar gerekli dir.
tonyalı mustafa 11 yıl önce
150 cm den kısa ve 36 kg dan az 4 çocuğum var . demekki 4 bebek koltuğu taktıracağız arabaya. bir de ben . etti 5 . hanımı nere oturtacağız. yandık desene....
aytacs 11 yıl önce
Arkada 1 yetişkin 3 de küçük çocuk seyahat etmek istersek ne yapacağız.Böyle bir saçmalık olamaz.Başbakan herkes 3 çocuk yapsın dedi yaptık,şimdide onlara birer koltuk monte et diyor arabana.Sayın Başbakanım koltuk sattırmak içinmi dedi bunları ..şimdi kuşkulanmaya başladım.Yoksa yandaş birilerimi nemalanacak bundan.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@