Trabzonsporlu Ahmet!

 Yılmaz Özdil Trabzonsporlu Ahmet'in destanını yazdı. İşte Yılmaz Özdil'in köşe yazısı;"Yüksekova ve Cizre’nin “il” yapılacağı duyuldu, 70 küsur ilçe “Ben de istiyorum” diye ayağa kalktı. Akhisar, Tarsus, Nazilli, Alanya, Bandırma, Çorlu, Divriği, Erbaa,

Trabzonsporlu Ahmet!

 

Yılmaz Özdil Trabzonsporlu Ahmet'in destanını yazdı. İşte Yılmaz Özdil'in köşe yazısı;

"Yüksekova ve Cizre’nin “il” yapılacağı duyuldu, 70 küsur ilçe “Ben de istiyorum” diye ayağa kalktı. Akhisar, Tarsus, Nazilli, Alanya, Bandırma, Çorlu, Divriği, Erbaa, Merzifon kuyrukta... Kapı bi aralansa, 800 şehir filan olacak Türkiye’de... Kimi 82 plakayı hazırladı, kimi 85’i istiyor. “100 numara”lı plakaya razı olan ilçe bile var. Yeter ki, plakası olsun.

*

Hayati bi şey çünkü plaka.

*

Bakın mesela...

*

Ahmet Koçak. 20 senedir Almanya Ausburg’da yaşıyor. Fanatik Trabzonlu. Tesadüf bu ya, Ausburg’un plaka kodu, Ahmet’in A’sı... Takip ediyor, A’nın peşine TS’yi de alıyor. Yani, Trabzonspor’un TS’si... Böylece, plakası oluyor A-TS.

*

A-TS’nin peşine, Trabzon’un plaka kodu olan 61’i de almak istiyor, ki, A-TS 61 olsun...

*

Plaka tahsis edilen devlet dairesine gidiyor, “61” dolu maalesef, başka birinde... “Kimde?” diyor. “Kanun gereği açıklayamayız” cevabını alıyor. Pes etmiyor, dolanıyor oralarda... Görevli memurun olmadığı sırada, dalıyor bilgisayara, 61 plakanın kime ait olduğuna bakıyor, adresi öğreniyor. Tam o sırada enseleniyor, polise şikâyet edilmekten kıl payı kurtuluyor.

*

Gidiyor o adrese, A-TS 61 plakalı otomobil ortada yok, belli ki kapalı garajlardan birinde duruyor. N’aapsın? Küçük kâğıtlara “A-TS 61 plakalı otomobilin sahibi bu telefon numarasını arasın” diye notlar yazıyor. Sonra da, mahalledeki her evin kapısına yapıştırıyor.

*

Bir hafta geçiyor, ne arayan var, ne soran... Gözü karartıyor. Mahalleye gidiyor, evlerin tek tek zilini çalıyor! Zırrr, kapı duvar. Zırrr, kapı duvar. Almanlar öyle her kapıyı çalana açmaz. Tam umudu keserken, biri megafondan “Kimsin?” diyor. Ahmet bodoslama dalıyor, “A-TS 61 plakalı otomobili satın almaya geldim” diyor. Megafondaki ses tarif ediyor, “Şu ev” diyor.

*

Ahmet o eve gidiyor, ısrarla zırrr zırrr, yaşlı bi kadın sesi bu sefer, gene megafondan “Kimsin?” diyor. Ahmet gene bodoslama, “Otomobilini almak istiyorum” diyor. Deli midir nedir... Korkuyor tabii kadın... Açmıyor. Ahmet ilk megafona geri dönüyor, derdini anlatıyor, “Yardım eder misiniz?” diyor. İlk megafondaki kadın gülüyor, “Peki” diyor, beraber ikinci megafona gidiyorlar. Yaşlı kadın, komşusunun sesini duyunca ikna oluyor, kapıyı aralıyor.

*

Ahmet “Senelerdir bu plakanın peşindeyim, Allah aşkına sat” diyor. Yaşlı kadın “Geçen gün kapımdaki notu yazan siz miydiniz?” diye soruyor... Meğer, kadın notu görünce polisi aramış, ki, Almanlar zart diye polisi arar, polis de kayıtlara bakmış, “Sizin otomobille ilgili suç, şikâyet veya ceza yok” demiş. Kadın da notu yırtıp atmış... E-ee? “Satmam!” diyor.

*

Niye illa satmıyor ki?

*

Anlatıyor kadın: “Benim adım T ile başlıyor, soyadım S ile başlıyor. TS yani... Bu otomobili kardeşim bana hediye etti. 61’e gelince... 61’inci yaş günüm nedeniyle hediye etti. Satmam!”

*

Talihsizliğe bak birader.

*

Ahmet yalvarıyor, kadın şırrak diye kapıyı kapatıyor... Ahmet pes etmiyor. Ertesi gün kadına çiçek gönderiyor. Yarım saat sonra telefonu çalıyor, ki, polis... “Kadını rahat bırak, derhal karakola gel” deniyor! Ahmet tırıs tırıs karakola gidiyor, derdini anlatıyor, bırakılıyor.

*

Aradan aylar geçiyor... Ahmet “Belki fikrini değiştirmiştir” diyor. Yılbaşı günü, çikolatalı mikolatalı babaçko bi hediye paketi yapıyor, gidip, gene kadının kapısını çalıyor. Kadın gene “Satmam” diyor. “Bari bi defacık göreyim” diyor... Kadın buna ikna oluyor. Garaja iniyorlar. Ahmet plakayı öpüyor! Fotoğrafını çekiyor. Kadın duygulanıyor... “Kardeşimle konuşayım, ikna olursa, sana haber veririm” diyor. Ahmet, bayram harçlığı almış çocuk gibi seviniyor.

*

Gel gör ki, aylar geçiyor, haber yok. Ahmet, ha bire mahallede dolanıyor, sanki tesadüfmüş gibi kadının önüne çıkıyor, saygılarını sunuyor filan, nafile... Ahmet’in ailesi endişeleniyor haliyle, “Hasta bu” diyorlar, doktora götürüyorlar. Doktor, Ahmet’in kayınbiraderinin kızı... Üstelik, şansa bak, plakanın sahibi olan kadın da, bu doktorun hastası çıkıyor.

*

Ahmet, hastalığını doktora da bulaştırıyor, doktor kız “Bi de ben konuşayım” diyor. Ama, yaşlı kadın “Usandım artık, söyleyin yakamı bıraksın, satmıyorum, anca ben ölünce alır!” diyor. Doktor kız, Ahmet’ten beter... “O zaman lütfen, bunu vasiyetinize yazın” diyor. Kadın da, bakıyor ki, hepsi arızalı, kurtulmak için “Peki söz, vasiyetime yazacağım” diyor.

*

Ahmet, “Allah sıralı ölüm versin” diye dua etmeye başlıyor!

*

Aradan aylar geçiyor, zırrr, polis arıyor... Neredeyse bütün polis teşkilatı Ahmet’i tanıyor artık, Ausburg polis teşkilatının makara konusu çünkü... “Seninki otomobili satıyor, koş!”

*

Ahmet uçuyor, hakikaten doğru, bi ayağı çukurdaki kadın nihayet satıyor, bastırıyor parayı, alıyor... Macera mutlu sonlanıyor. Hem dünyalar onundur artık, hem de A-TS 61 plaka.

*

Takıyor plakayı otomobiline, arka cama da devasa bi Trabzonspor arması yapıştırıyor, memlekete havasını atabilmek için basıyor marşa, ver elini Türkiye.

*

Mola bile vermiyor.

Gece gündüz, son sürat...

Amasya’ya varıyor.

*

Niye biliyor musunuz?

*

17 senedir bu plaka için mücadele veren Ahmet, Trabzonlu değil iyi mi... Merzifonlu!

*

:)"

YORUM EKLE
YORUMLAR
gazikardeş
gazikardeş - 9 yıl Önce

Vallahi yazıyı okurken gözyaşımı tutamadım.Ne diyeyim?Allah gönlüne göre versi A-TS-61 Ahmet kardeş.

özten
özten - 9 yıl Önce

trabzon sevgisi boyle guzeldir

EFSANE SUNUCU
EFSANE SUNUCU - 9 yıl Önce

vallahi bugün okuduğum günüme değer katan bu yazın için sana ne kadar teşekkür etsem azdır.abi bir hikaye bu kadar güzel olur mu ya ! ne yalan söyleyeyim yazılarını pek okumuyordum politikaya soğuduğumdan bu tür yazarlarımızı tercih etmiyordum artık benim bir numaramsın.son cümlendeki o vurguya dikkat çekmek istiyorum trabzonsporun büyüklüğüde işte burda BİZ SESSİZ ÇOĞUNLUĞUN SESİYİZ VE BİZE HERKES TRABZON.

trabzonsever
trabzonsever - 9 yıl Önce

işte trabzonspor ruhu bu.. Her ne pahasına olursa olsun geri dönülmez, vazgeçilmez. Özellikle takımdaki tüm oyunculara okutmak lazım. Arkalarındaki sevgiyi daha da iyi anlamaları için.

yukselaydin
yukselaydin - 9 yıl Önce

ahmet kardesim yaziyi okurken valla gozlerimten yaslar dokultu trabzonlu olupda baska takimlari tutanlara ithaf olunur yasa ahmet sen senin kibiler var oldukca trabzonspor ileri kiter sagol ahmet alnindan opüyorum sevgiler

okukul
okukul - 9 yıl Önce

İşte TRABZONSPORLULUK böyle birşey Ahmet kardeşime helel olsun tüm işleri rast gitsin bu arada bunu gündeme alan Yılmaz Özdile de helal olsun.

demirogligokhants
demirogligokhants - 9 yıl Önce

bunu okuyunca tuylerım dıken dıken oldu yaa helal sana ıste bu daha ne denılebılırkı

isamil_bulut
isamil_bulut - 9 yıl Önce

oncelikle herkese slm ben bır ben bır ızmıtlı olarak koyu bır trabzn spor taraftarıyım trabzonspor sadece trabzonun takımı diyil trabzonspor butun türkiyenın takımı bazı trabzonlu arkadaşlar trabzonsporun sadece trabzonun takımı gibi goruyor buda bızı takımdan sogutuyor onun için ayrımcılık yapmadan takımımıza sahıp çıkalım tsk


SIRADAKİ HABER

banner513