banner526

banner533

banner513

Trabzonlu öğrenci ihmal kurbanı

Erzurum'da kaldırıldığı hastanede 'Sınav stresinden' dolayı rahatsızlandığı belirtilip, sakinleştirici iğne yapılarak evine gönderildiği iddia edilen üniversite öğrencisinin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı. Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloj

Yaşam 21.01.2009, 16:34
Trabzonlu öğrenci ihmal kurbanı

Erzurum'da kaldırıldığı hastanede 'Sınav stresinden' dolayı rahatsızlandığı belirtilip, sakinleştirici iğne yapılarak evine gönderildiği iddia edilen üniversite öğrencisinin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Emine Baki(22), mide bulantısı ve kusma şikayetiyle, aynı evde kaldığı öğrenci arkadaşları tarafından Atatürk Üniversitesi Aziziye Eğitim Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırıldı.

Rahatsızlığı sınav stresine bağlanarak sakinleştirici iğne yapılıp evine gönderildiği iddia edilen öğrencinin durumu ertesi sabah ağırlaştı. Emine Baki, arkadaşları tarafından götürüldüğü Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden, Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Yoğun bakıma alınan genç kız, 3 gün sonra hayatını kaybetti.
Doktorun "Sınavlar nedeniyle psikolojik sıkıntı, sinir krizi geçirmiş olabileceğini" söylediğini iddia eden Baki'nin arkadaşları, "Doktor sakinleştirici iğne yaptıktan sonra bizi eve gönderdi" dedi.

AMBULANS GÖNDERİLMEDİ
Cumartesi sabahı Baki'nin durumunun ağırlaştığını ifade eden arkadaşları, "Emine'nin durumu ağırlaşınca ambulansla hastaneye götürmek istedik. 112 Acil Servis'i aradık. Arkadaşımızın durumunu telefona yetkiliye anlattık. Telefondakiler de bize Emine'nin psikolojik bir sorun yaşadığını ve pazartesi günü kendisini psikiyatra götürmemiz gerektiğini belirterek, ambulans göndermedi. Biz de bunun üzerine taksi tutarak arkadaşımızı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdük. Oradan doğrudan
ambulansla Atatürk Üniversitesi Aziziye Eğitim Hastanesi'ne sevk edilen Emine'nin bilinci hastaneye geldiğinde kapanmıştı. Yoğun bakıma alınan arkadaşımız üç gün sonra hayatını kaybetti" diye konuştu.
Baki'nin cenazesini almaya gelen yakınları da genç kızın ihmaller yüzünden öldüğünü iddia etti.

İhmali olanlar hakkında şikayetçi olacaklarını söyleyen yakınları, "Öğretmen olmak isteyen kızımız yoğun bakım ünitesinde üç gün süren yaşam mücadelesini ihmaller sonucu kaybetti. Kızımızı öğretmen yapmak istiyorduk şimdi ise cenazesini alıyoruz. İhmali olanlar bunun hesabını vermelidir. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı" şeklinde konuştular.

Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nca Baki'nin ölümü ile ilgili soruşturma başlatıldığı ve genç kızın cenazesinin otopsi için Trabzon'daki Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği belirtildi. Okul arkadaşları da Baki'nin cenaze törenine katılmak için genç kızın memleketi Trabzon'un Tonya ilçesine gitti.

İHMAL SÖZ KONUSU DEĞİL
Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Şahin Aslan, hastanın ilk olarak 13 Ocak'ta Nöroloji Servisi'ne geldiğini ve kendisine sinüzit tanısı konulduğunu belirtti.
Hastanın 16 Ocak Cuma gecesi rahatsızlanması sonucu bu sefer Acil Servis'e getirildiğini dile getiren Doç. Dr. Aslan, "Acil Servis'e geldiğinde hastanın genel durumunun iyi olduğu gözlenmiş. Hasta da bu yönde beyanlarda bulunmuş. Bunun üzerine telkinlerde bulunularak evine gönderilmiş. Ertesi gün hastanemize geldiğinde ise genel durumu çok kötüydü" bilgilerini verdi.

Hastaya gerekli müdahalelerin yapıldığını ve herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığını kaydeden Doç. Dr. Şahin Aslan, şöyle konuştu:
"Cumartesi günü geldiğinde durumu ağır olan hastayı hemen yoğun bakıma aldık. Salı gecesi de hastamız hayatını kaybetti. Ölüm nedeni, otopsiden sonra belli olacak. Bazı şüphelerimiz var. Hastamızda beyin iltihabı ya da beyin kanaması olabilir. Kesin sebep otopsi ile belirlenecek. Bir ihmal olduğunu düşünmüyorum. Hastaya müdahale edilmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Cumartesi gecesi ben de dahil tüm ilgililer hastanın başındaydık."

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de Baki'nin arkadaşlarının ambulansla ilgili iddialarının araştırıldığını kaydetti.

Yorumlar (5)
esas 12 yıl önce
Önce genç kıza Allahtan rahmet ve geride kalanlara sabır diliyorum.Şimdi doktorlarımız zaten hep kafadan salma iş yapıyorlar,biri bana muayene yapıpta ilaç veren bir doktor göstersin (hastanelerde) yok olmaaazz önce para ver öle baksınlar.Ama yok o zaman bile basit bir olay mış gibi davranıyorlar çok şahit olduğum olaylar var.mesela ben yıllardır bir başağrısı var bende kaç kez doktora gittim hem farklı doktorlara da gittim sakinleştirici verip yolladı hepsi.,işe yaradımı yok ama sonunda internetten kendim öğrendim neyim olduğunu.Migrenim varmış.neyse gelelim şimdi bu konuya geçenlerde bakanlık yanlış tedaviye doktorlar sorumlu tutlacaktır açıklamasına bütün doktorlar tepki göstermiş.NEDEN diye soruyorum siz 6 yıl okumadınız mı tabiki sorumlu olacaklar.ne güzel memleket eğer sorumluluk kabul etmiyorlarsa bende yarın bir ameliyata gireyim nasıl olsa sorumuluk yok.Ama bu kızın ve onun gibi nicelerin günahından bakalım ne yapacaklar.Tekrar ailesine sabır diliyorum
HAYRİ 12 yıl önce
Öncelikle ölen kardeşimize Allah'tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum.Ben de Erzurum'da okumuş bir Tonyalı olarak çok üzüldüm.İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.Şimdi bu iddiaları araştırmak bu genç fidanı geri verecek mi?
mustafa baki 12 yıl önce
Erzurumlular ve Erzurumluluk olgusu doğrultusunda dadaşlar diyarı Nene Hatunların torunlarına emanetimiz olan kızımıza misafir perverliklerini göstermişler fakat kendilerini doktor zannedip bir kağıt parçasına sahip doktorculuk oynayanlardan şikayetimiz var zira bugün bana yarın başkasına olmaz inşallah Kızımız 16 ocak 2009 cuma günü acil servise müracat etmiş olup öğrencilere yaklaşımı negatif olan ve çok güzel doktorculuk oynayan şahıslarla karşılaşmış ve soruyoruz?mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, bilinçbulanıklığı olan hastayı hangi kriter ve kıstaslarla yatıştırıcı olan bir ampül diazem enjeksiyonu sonucu eve götürün,konuşturun açılır,diyen doktorculuk oynayan doktorlar suçlu değil mi?Palandöken dağında yaşayan dadaşların herbiri bu belirtilerin beyinle alakası olduğunu biliyorda bu doktorculuk oynayan doktorlar bilemiyormu 17 ocak 2009 cumartesi kızımızın öğrenci arkadaşları 112yi aramasına rağmen hastanın durumunu telefonla değerlendirmesi ve durumunu telefonla değerlendirilmesi ve durumunun bir önceki günden kötü olduğu beyan edilmesine rağmen ambulansı göndermeyen doktorculuk oynayan doktorlar suçlu degil mi?İki öğrenci arkadaşı ve komşularının yardımıyla özel taksiyle aynı acile müracatı sonucu madem iyiydi neden acile akabinde yoğun bakıma alındı ve sonunda Kaybedildi Sağlık bakanının Erzurumlu olmasının espirisiyokmuş zira Erzurum da olan biten hiç bir sağlık sorunundan haberi bile yokmuş Bu olayların tek sorumlusu Sağlık bakanı olup Kendisini bu duyarsızlıklarından dolayı istifaya davet ediyoruz.Öğrencilere hastanelerde özellikle Erzurumdaki hastanelerde nasıl muamele yapıldığını takip ederek zahmet olmassa öğrenmesini istiyoruz.Hekimlik adına hizmeti geçenlere teşekkür ediyoruz,Bu olayın bu şekilde sonuçlanmasına neden olan doktorculuk oynayan doktorları lanetliyor Başka EMİNELER ölmesin istiyoruz...
CÖMEZ 12 yıl önce
Erzurum'da yaşayan bir trabzonlu olarak çok üzüldüm.Kızımızın ailesine Allah'tan sabır diliyorum.Haberi okuyunca benimde bir an yaram dedepreşti.Bundan kısa bir süre önce aynı hastanenin çocuk aciline çocuğu getirdiğimde benzer bir olayla karşılaştım.Çocuğum 2 gün üst üste doğru düzgün bişey yemeyince bende iyi olduğunu düşündüğüm hastaneye gece saat 11,30 sularında gittim.Doktora eşim durumu anlattı ve doktor kendisinin, çocuğu (doyuramayacağını)alıp daha muayene etmeden serum veremezmiyiz dememe rağmen serumun "çeşme suyu"'ndan ibaret olduğunu vb. gibi bir mumele yaptılar.Hemşirenin hareketleri cabası.Çocuğumu aynı gecenin sabahında 39,8 derece ateşle askeri hastaneye kaldırdım.İyikide öyle yapmışım.Şimdi çok şükür çocuğum iyi.Bir daha o hastanenin (Aziziye Hastanesi)adını bile anmak istemiyorum.Umarım yetkililer bu soruna çözüm bulur.
ferda 12 yıl önce
Çiçeğin soldu EMİNE, mekanın cennet olsun. Ailene Allahtan sabır diliyorum.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@