banner526

banner533

banner513

Trabzonlu babanın acı hikayesi

55 yaşındaki meteoroloji mühendisi Hasan İnan, işsiz kaldığı için 4 çocuğu ve ailesinden uzaklaşınca çareyi barınma evine sığınmakta buldu.3 yıldır hizmet veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi, sokaklarda yaşayan, mağdur durumda kalmış ve evi olma

Yaşam 25.12.2008, 13:00 10.09.2018, 12:20
Trabzonlu babanın acı hikayesi

55 yaşındaki meteoroloji mühendisi Hasan İnan, işsiz kaldığı için 4 çocuğu ve ailesinden uzaklaşınca çareyi barınma evine sığınmakta buldu.

3 yıldır hizmet veren Bursa Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi, sokaklarda yaşayan, mağdur durumda kalmış ve evi olmayan vatandaşlara kucak açmaya devam ediyor. Kış mevsimi boyunca misafirlerinin giyim, gıda ve temizlik olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılayan barınma evi 2005 yılından bu yana 750 kişiyi soğuktan korudu.

"UTANCIMDAN 10 SENEDİR AİLEMİ GÖREMİYORUM"

Trabzon'un Of ilçesinden 55 yaşındaki Hasan İnan, barınma evinin kendileri için büyük bir şans olduğunu söyledi. Meteoroloji mühendisi İnan, "1998 yılında devlet memuruydum. Talihsiz bir olay sonucu cezaevine girdim. 2002 yılında cezaevinden çıktım fakat ailem dağıldı. Daha sonra Adalet Bakanlığı bana Bursa'da barınma evi olduğunu söyledi. 2 yıldır burada kalıyorum. Yine Adalet Bakanlığı bana iş buldu. Sivas'ta, Kahramanmaraş'ta, Eskişehir'de çalıştım. Ancak eski hükümlü olduğumuz için bize iyi gözle

bakmıyorlar. Bu sefer yaşımızı ileri olduğundan yeni bir iş de bulamıyoruz. Ben para yardımı istemiyorum. Sadece iş istiyorum" diye konuştu.

Trabzon'da bulunan ailesini 10 seneden fazladır görmediğini de anlatan İnan, "Ailem var, gidemiyorum. 4 tane çocuğum var. İşim yok. Ne yüzle gideceğim? Çocuğuma bir şey vermem lazım. Benim daha görüp tanıyamadığım torunlarım oldu. 'Dede' diye sarıldığında ben ona ne vereceğim? Çalışmayan biri olarak ailemin yanlarına gidip onları utandırmak istemem. Onları tabii ki özlüyorum. İçim yanıyor. Çocuklarımın resmine bakıp ağlıyorum. Ağlıyorum ama elde değil. Ailem beni bulmak istemiştir. Ama bulamamaları için

izimi sürekli kaybettiriyorum. Bir işim olsa görmeye giderim. Bu sefer oğlum karısından utanmaz. Karadenizli hemşehrilerimin yardımcı olmasını istiyorum" şeklinde konuştu.

Zaman geldiğinde terminalde yatıp kalktığını da dile getiren İnan, "Jandarma da görevini yapıp bizi çıkartıyordu. Bu sefer sokakta soğukta kalıyorduk. İş bulduğum zaman çalıştım. Benim tek isteğim bana bir iş bulunması. Buraya daha çok kişi gelecektir. Kapasiteyi aştığında zaman zaman yere yatak açarak uyuduğumuz oluyor. Sokakta kalıp donmuş insan da mecbur alınacak" ifadelerini kullandı.

"SOKAKLARDA DONMAKTAN KURTULDUK"

Bu sezon 63 kişinin başvurduğu barınma evi sakinlerinden 50 yaşındaki Nejdet Koçak, 5 senedir kış aylarında barınma evinde kaldığını, diğer aylarında ise dışarılarda yatıp kalktığını belirtti. Dışarılarda yatıp kalktığı zamanlar hamallık, ayakkabı boyacılığı gibi işler yaptığını ifade eden Koçak, "Bizim için zor oluyor ama mücadele ediyoruz. Burası olmasaydı kış aylarında perişan olurduk. Kimimiz terminalde, kimimiz Devlet Hastanesi'nin bahçesinde, bazılarımız da camilerin avlusunda yatıyoruz. Üşüyorsun,

titriyorsun, karnın aç ama kimseden bir şey isteyemiyorsun. Allah herkesin yardımcısı olsun. En azından barınma evinde sabahları sıcak yemeğimizi yiyoruz. Üstümüz, başımız temizleniyor. Allah devletimizden razı olsun" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (2)
HAYAT 12 yıl önce
ben bı trabzonlu olarak sızın halınıze uzuldum gercekten calısmaya ıhtıyacınız varsa ben yardımcı olmaya hazırım hıc bır zaman unutmayın ınsan zor donemınde verdıgı mucadeleyle bı seyler ogrenır
Barracuda 12 yıl önce
Trabzonlularla ilgili her zaman başarı ve zenginlik hikayeleri anlatıldığı için biz de her Trabzonluyu öyle, Trabzonluları da başarıya mahkum gibi algılıyoruz. Halbuki öyle değil işte. Bu ağabeyimizin hikayesi ibret vericidir. Rızkı veren Allah’tır, ister genişletir ister daraltır. Kiminin sınavı daha zordur. Kimin ne zaman ne olacağı da belli olmaz.

Geçenlerde bir gün bizzat bulunduğum bir toplantıda Trabzonlu hali vakti yerinde hemşehrilerimiz (yine Trabzon için) bir kalemde ellişer, yüzer milyar bağışlar yaptılar. Kötü bir şey yapmadılar, elbette yapsınlar da böyle insanlara da yardım etsinler. Bir insanı ve dolayısıyla bir aileyi kurtarmak herhalde tesis almak, yapmaktan daha önemsiz bir iyilik değildir. Dedim ya, kimin ne zaman ne olacağı belli olmaz. Düşmez kalkmaz bir Allah’tır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@