Trabzon'da kadınların tepkisi!

Akgün, Trabzon Kadın Platformu üyeleri ile birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, gündemi son dönemlerde sıkça meşgul eden ve Türk Ceza Yasası'nda 'reşit olmayanlarla cinsel ilişki' başlığıyla yer bulan çocuklara karşı

Yaşam 11.11.2008, 14:38
Trabzon'da kadınların tepkisi!
Akgün, Trabzon Kadın Platformu üyeleri ile birlikte Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, gündemi son dönemlerde sıkça meşgul eden ve Türk Ceza Yasası'nda 'reşit olmayanlarla cinsel ilişki' başlığıyla yer bulan çocuklara karşı cinsel istismarın tartışılmaya devam ettiğini belirtti.

Türk Ceza Yasası'nda, çocuklara karşı cinsel istismarın hapisle cezalandırılma yaşının 15'ten 14'e indirilmesi konusunun gündeme getirilmesini kınadıklarını ifade eden Akgün, ''Kanunda maddeyle belirtilen 15 yaş sınırının 14'e indirilmesi konusunun tartışılması bir yana, Medeni Yasa'da düzenlenmiş olan, hakim iznine bağlı olarak 16, rıza ile evlenmede 17 olarak gösterilen evlilik yaşının tecavüz durumunda 14 yaşa indirilmesi konuşuluyor.

Tecavüzcünün, tecavüz ettiği kişi ile evlenmesi durumunda ise cezanın kaldırılması düşünülüyor. Türk toplumunun temeli olan aile yapısını korumanın yolu, sağlıklı aileler oluşturmaktır. Bu nedenle çocuk gelinler, çocuk kadınlar ve çocuk anneler yaratılmamalıdır'' dedi.

Akgün, Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları'na dair sözleşmeye taraf olduğunu anımsatarak, ''Bu sözleşmede 'taraf devletler, çocuğu her tür cinsel sömürüye ve cinsel su istimale karşı koruma güvencesi verirler' şeklinde madde yer almaktadır. Küçük bedenler üzerinde yaratılan bu tahribatların, ömür boyu onarılamayacağını düşünüyoruz. Nefsine hakim olmayan, 'şeytana uyduğunu' ileri sürerek kendince gerekçelerin ardına sığınan toplumun yüz karalarını lanetliyoruz'' diye konuştu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Karaani 13 yıl önce
Bu aşağılık Tecavüzcülerden,sapıklardan,çocuk tacizcilerinden çok değil 2 tane asacaksın.Herşey hallolur.Bu tür olaylar yüzünden Çocuklarımızı sokağa çıkarırken korkar olduk.Bu ne biçim bir yozlaşmadır.
burak 13 yıl önce
arkadaş sana katılıyorum ama asma işini tam mıletın gözü önünde yapacaksın alem ıbret alsın bak sonrakı gün daha tecavuz olayın gazeteler televızyonlar bahsedıyormu ...
gerçekçi 13 yıl önce
bugünkü ceza kanunu yapanın yanına kar kalan kanunlarla dolu.idam yasak neden.insanlık dışı bir olaymış.peki bunu insanlık dışı diye nitelendirenlere her gün yaşanılan örneklerle sormak istiyorum.bir gün eve geldiniz ki kızınızın eve gelmediğini öğrendiniz yaşı çok önemli değil ama ilköğretimde veya lisede okuyan kızınız olsun bu.ve birkaç gün sonra o acı haber size ulaşıyor bilmem nerede önce tecavüz edilmiş sonra öldürülüp bırakılmış cesedi bulundu diye.ve suçluların yakalanıp günümüz basit cezalarıyla cezalandırıldığını öğrenen sizler acaba hakettiği cezayı gördü deyip içiniz rahat edecek mi.idam insanlık dışı peki o kızlarımızın başına gelenler insanlığın neresinde.hergün taciz tecavüz olayları.sokakta çarşıda okulda.peki nasıl düzelecek.deveye sormuşlar boynun neden eğri.nerem doğru ki demiş...
fthgnc 13 yıl önce
Bizim annelerimize ve kızlarımıza olan saygımız bu olmamalı.

Bunun düzelmesi için meslisteki kadın milletvekili sayısı çok çok daha rttırılmalı.550 milletvekilinin 200-300 civarı kadın olsa bunları yaşar mıydık acaba?

Ne de olsa kadınların hassasiyetliği ve duyralığı erkeklerden daha fazla.

Yuvayı dişi kuş yaparsa ülkeyi de yönetme hakkı onda olmalı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@