Trabzon'da dövme akımı başladı

Trabzonsporlu futbolculardan tutunda, işadamları ve işkadınlarına kadar Trabzon'a bir dövme akımı başladı. Trabzon'da dövme yaptıran yaptırana Dövme denilince ilk akla dini sakıncaları ve sağlık konusu geliyor ve bir tedirginlik yaratıyor. Dövme yaptırmak

Yaşam 11.10.2008, 14:09
Trabzon'da dövme akımı başladı

Trabzonsporlu futbolculardan tutunda, işadamları ve işkadınlarına kadar Trabzon'a bir dövme akımı başladı.

Trabzon'da dövme yaptıran yaptırana

Dövme denilince ilk akla dini sakıncaları ve sağlık konusu geliyor ve bir tedirginlik yaratıyor. Dövme yaptırmak isteyenlerin bazıları 'Ya günahsa, ya bir şey olursa' diyor ve vazgeçiyor. Trabzon'da 3 yıldır dövme yapan Yusuf Karataş, bu soruların cevaplarını haber61'e aktardı ve Trabzon'da ciddi bir potansiyel olduğunu söyledi.

Yaklaşık 7 yıldır sanatla uğraşan Yunus Karakaş, son 3 yıldır da Trabzon'da dövme yapıyor.

İş yerinde kalıcı dövme, geçici dövme, kalıcı makyaj, percing, küpe takımı yapıldığını belirten Karataş, yakında lazer epilasyona da başlayacağını söyledi.

DÖVMENİN ABDESTLE İLGİSİ OLMADIĞINI ANLATMAYI BAŞARDIK
Dövme konusunda insanların bir takım tedirginleri olduğunu ifade eden Karataş, “İlk olarak dövme konusunda akıllara takılan, toplumda dövme yaptırmanın günah olduğu ve abdest olmadığına dair söylentiler vardı. Ama bu konuda gelen bir çok soruya bizde, Dinayet İşleri Başkanlığı ve din adamları da gerekli açıklamaları yaptı.

Dövme deri altına natürel boyaların enjekte edilmesi olayıdır. Yapıldıktan sonraki 10-15 günlük süreçte yeni bir deri tabakası oluşur. Bu bölgeden vücudun doğal reaksiyonları devam eder. Bize de bu konuda bir çok soru geliyor. Bir yandan işimizi yaparken diğer yandan da toplumumuza dövmenin abdestle ilgisinin olmadığını bilimsel olarak ta açıklanmaya çalıştık ve başarılı olduk” dedi.

ÖN YARGILARI ATMAK GEREKİR
Trabzon da dövme ve dövmeciliğin önceki yıllarda da moda olduğunu ancak dövmecilerin belli bir süreden sonra Trabzon'dan gittiğini söyleyen Karataş, “Bizden önceki arkadaşlar burada geçici dövme yapmış ve bırakmışlardı. Genelde tatil yörelerinde ve büyük şehirlerde profesyonel kişiler ve stüdyolar bulunduğundan şehrimizde böyle bir yer ve ustalığın olmayacağı düşüncesi hakimdi. Dövmecilik adına bütün isteklerin karşılanabileceği bir yer olan işyerimiz gerek yapılan işin kalitesi gerek ilişkiler konusunda sevilmiş beğenilmiş ve benimsenmiştir. Tabi yinede toplumda bu işi yapanın ve yaptıranın da yadırgandığı az da olsa bir gerçektir. Ama bunun nedeni ön yargı, bilinçsizlik ve konuyu tam araştırmadan incelemeden yorum yapmaya kalkmaktır” dedi.

EN ÖNEMLİSİ MALZEMELERİN STERİL OLMASI
Artık dövmelerin profesyonel makinelerle yapıldığını ifade eden Karataş, steril malzemelerin kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Karataş, “Dövmecilik dünyanın en eski mesleklerindendir. Eskiden bu işlem uzun çivilez iğnelerle uygulanmaktaydı ve bu gerçekten acı veren bir sistemdi. Günümüzde profesyonel makinle malzemeler kullanılmaktadır. Profesyonel dövme uygulanmasında abartılı bir acı yoktur ve ayrıca bu birazda dövmeciliğin ustalığı, elinin hafifliğine bağlıdır. En önemli konu da malzemelerin steril edilmesidir. Titiz çalışmak kişinin sağlık endişelerini ortadan kaldırır” dedi.

DÖVME CİDDİ BİR TERCİHTİR
Dövme yaptıracak olan kişilerin tercihlerini iyi yapması gerektiğini ifade eden Karataş, “Dövme yaptırmadan önce dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. İlk olarak dövme yaptırmanın çok ciddi bir tercih olduğunun farkına varılmalı ve iyi düşünülmesi gerekir. Kenarı alındıktan sonra çok uzun süre vücutta taşınacak ve zamanla sıkılma olmayacak bir desen ve şekil seçilmelidir.Yer konusunda el ve boyun bölgesi tercih edilmesini tavsiye etmiyoruz. En önemli unsur size dövmeyi yapacak kişinin tecrübesi ve tavsiyeleridir” dedi.

MODA HOLİDAY HATTO
Dövme yaptırmak isteyenler için bazı püf noktaları veren Karataş, “Dövme yapılırken tüm vücudu kapatmak yerine birkaç yerde iyi tasarlanmış ölçülere göre profesyonelce oturtulmuş dövmelerin daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Müşterilerimizin genel tercihleri arasında Holiday Hatto dediğimiz geçici dövme var. Dövmeyi 7 yaş ile 50 yaş arasındaki kişilere yapıyoruz. Ancak kalıcı dövmeyi 18 yaş altı grubuna yapmıyoruz” dedi.

TRABZONSPORLU FUTBOLCULARIN GÖZDESİ DÖVME
Trabzonluların dövmeye olan merakından bahseden Karataş, “Biz Trabzon da rekor sayıda dövme yaptık ve yapmaya devam ediyoruz .Özellikle müşterilerimizin kesiminin büyük bir kısmı da bayanlardan oluşuyor. Hatta çevre iller ve yurtdışından gelenler oluyor. Şehrimiz de üniversite de olduğundan öğrenci müşteri kesimimiz bir hayli fazla buna ek olarak gururumuz Trabzonspor'dan bir çok futbolcuda stüdyomuzda dövme yaptırmıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber61 Gazetesi

Haber: İrem GayretliTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
onecome 13 yıl önce
Trabzonumda hayırlı bir işe akım olmuyor zaten son zamnlarda
esas 13 yıl önce
yahuu nasıl abdestle ilgisi yok.tabii ki abdest alınmaz dövmeli vücut ile çunki boya suyun derinin altına gitmesini engeller ve abdest alındığı zaman bir iğne ucu kadar bile yer kuru kalmaması gerekir.İnanmayanlar ilmihallerden bakabilir,ama maalesef islam dinimizi de protestantlaştırmaya çalışıyorlar yanii herkesin nasıl işine gelirse islamı yanlış yanlış fetva lar veriyor ve verdiriyorlar vay halimize
berkan 13 yıl önce
arkadaslar dövme isini bende günah olarak yorumluyorum dövme varsa abdest olmaz olamazda birakalim dövme isini hiristiyanlar yapsin onlara küpe dövme daha cok yakisiyor,biz erkek kalalim adam kalalim.ben kesinlikle dövme yaptirmam küpe takmam veya cocuklarimada taktirmam "trabzonluyuz biz birtek bu eksikti simdik ne oluyor bizlere ? istanbulami özeniyoruz? ben trabzonluyum dedigim zaman karsimdaki insanlarin eli ayagi titriyor neden? adamiz biz sapinakadar erkekiz biz aslinda dövme isi abartilmayacak sekilde yapilirsa karsi degilim mesela bende bir kolumda büyük harflerle 61 yaptirmak isterdim ama olmadi olmazda ben sidetle erkeklerin küpeli gezmelerine karsiyim veya etek giymelerine allaha cok sükür bu yüzden trabzonluyum diyene.
cobra baluğu 13 yıl önce
dövme yaptıran demek ki öbür dünya da yanmayı cok seviyo bırakın yaptırsınlar ne mutlu onlara ama öbür dünyada mutlu olmayacaklar...
s_l_h_g_g_l 13 yıl önce
trabzonda yavas yavas yozlşamaya bozulmaya basladı sokaklardaki 17 18 lik genclerin hali içler acısı saçlar köpekbalığının sırtı gibi dimdik..hiç aynaya bakmıyormu uşaklar.....dejenere olmayalım lütfen........
casa 13 yıl önce
Bu haberle reklamını yapan dövmeci bunun faydasını da anlatsa.Günah ve sağlıkla ilgili konusunu uzmanlarına bıraksınlar.Vatandaş olarak bizlerin de her iki uzmanlardan beklentimiz dövmenin zarar ve karı nedir?Biraz da sizin yazılarınızı bu ekranlardan okuyalım.
yavuzali 13 yıl önce
bu memleket yiğidin harman olduğu memlekettir yaşım 35 ben bu inançla hep trabzonluluğumla övündüm ve gittiğim her gurbet ilinde memleketimi değer yargılarımın en est kıvamıyla temsil ettim... lakin artık memleketim derken burnumun direğinin sızladığı trabzonumu ve hemşehrim dediğimde gurbetteyken uğruna canımı bile verebileceğim canım trabzonlularımı maalesef gezdiğim sokaklarda... konakladığım mekanlarda tanıyamıyorum... bazen özürdiliyorum ama maalesef böle iğreniyorum bile... ağızlarda en galiz küfürler... birbirine hiç alakası olmayacak yerde küstahça kabadayılıklar...milli ve manevi değerlerimizle hiçde bağdaşmayacak çirkin görüntüler... giyim kuşam avrupayı andırıyor... saç tıraşı tıraş demeye binlerce şahit lazım bir dövme eklenmiş... üstüne fetvada alınmış günah değil diye...ne hazindirki nasılda bozulduk nasılda yiğitliğimiz yerlerde paçavra...acı çekiyor üzülüyorum kahroluyorum ama elimden birşey gelmiyor.... eyyy hemşehrilerim canım trabzonlum nerdesiniz... eğer hala yüreğinizde kurumamış yozlaşmamış bu yiğitlik varsa!!!!! kaaaaaaaalk ayağa silken.... ve artık kendine gel.... herkese iyi geceler
MhMtt 13 yıl önce
bu arkadaşLar dövmeLi bi şekiLde gsüL abdesti aLınamayacagını biLmiyorLar heraLde yada gusül abdesti aLmıyorlar...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@