Sıcaklıklar düşüyor kar geliyor

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır) yoğun kar yağışlı, Trabzon, Rize, Artvin, H

Sıcaklıklar düşüyor kar geliyor

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır) yoğun kar yağışlı, Trabzon, Rize, Artvin, Hopa, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli sağanak şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerimiz ile Marmara bölge genelinde buzlanma ve don olayı beklenmektedir.

HAVA SICAKLIĞI :Kuzey, iç ve batı bölgelerimizde 5 ila 7 derece olmak üzere, ülke genelinde azalacak.

RÜZGAR :Genellikle kuzey ve kuzeybatı (Karayel), Doğu Akdeniz kıyıları ile ülkemizin güneydoğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, kuzey, iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli (30 ila 50 km/saat) olarak esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Bingöl, Bitlis, Muş, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır) yoğun kar yağışı, Trabzon, Rize, Artvin, Hopa, Siirt ve Batman çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, sel, su baskını, taşkın, heyelen vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; kuzey ve iç bölgelerde kuzeybatı (Karayel), ülkemizin güneydoğusunda güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON HADİSESİ UYARISI: Sabah ve saatlerinde iç ve doğu bölgelerimiz ile Marmara bölge genelinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı başta sürücüler olmak üzere, ilgililerin ve vatandaşların (ulaşımda aksamalar, v.b.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik, Bandırma) karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

 

EGE: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar Afyon, Kütahya, Uşak çevreleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı, sabah ilk saatlerde Denizli'nin kuzey ve doğu ilçeleri yağmurlu geçecek. Rüzgar bölgenin iç kesimlerinde kuzeybatı yönlerden (30-40km/saat) kuvvetli olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Afyon, Kütahya, Uşak) buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Hatay, K.Maraş, Osmaniye, İskenderun ile Adana'nın kuzey ve doğu ilçeleri, sabah ilk saatlerde Isparta çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar bölgenin doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar bölgenin kuzey ve doğusu ile Konya'nın kuzey ve batı çevreleri, öğleden sonra doğu kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (30-40 km/saat) olarak esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmur ve karla karışık yağmurlu, bölgenin iç kesimleri kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile öğleden sonra Tokat, Amasya ve Çorum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Trabzon, Rize, Artvin ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde, akşam saatlerinden itibaren bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur ve sağanak, bölgenin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Bingöl, Bitlis, Muş, Ağrı, Iğdır, Van, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar bölgenin güneydosunda güneybatı (Lodos) yönlerden zamanla kuvvetli olarak (30-40 km/saat) esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, kuzeyi ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar güneybatı (Lodos) yönlerden zamanla kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek. Sabah saatlerinde Mardin çevrelerinde sis görülecek.

ANKARA'DA YILIN İLK KARI YAĞDI

Ankara'da yeni yılın ilk karı yağdı. Akşam saatlerindeki yağmur yerini gece saat 00.30 sıralarında kara bıraktı. Kar yağışı özellikle Çankaya'nın yüksek kesimlerde etkili oldu. Kar yağışına karşı hazırda bekleyen belediye tuzlama ve küreme araçları sabaha kadar karla kaplı yolları temizledi.

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, Başkent Ankara'da da etkili oldu. Son bir haftadır etkili olan yağmurlu hava dün gece saatlerinde yerini kara bıraktı. Böylece Başkent'te 2010'un ilk karıda yağmış oldu.

Gece yarısı saat 00.30 sıralarında Çankaya'nın Turan Güneş Bulvarı, Oran, Dikmen ve İncek gibi bölgelerinde etkili olan kar yağışı, sabah saatlerine kadar devam etti. Kar yağışı rüzgârın da etkisiyle zaman zaman tipiye dönüştü. Başkentin yüksek yerleri kar yağışı ile beyaza büründü. Yağışlar nedeniyle araçlar, trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Bölgede hazır bekleyen Büyükşehir Belediyesi'ne ait araçlar, karla kaplı yolları temizleyerek tuzladı. Başkent Ankara'ya mevsimin ilk karı ise geçtiğimiz yıl (2009) Kasım ayının ilk haftası yağmıştı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler