alexa metrics

banner560

banner572

Şehrin valisi içkiyi yasakladı

Afyonkarahisar Valiliği kararıyla kentte piknik yerleri de dahil olmak üzere içki satışı ve tüketimi yasaklandı. Kamu esenliği ve trafik kazalarının önlenmesi gerekçesiyle başlatılan yasağa uymayan 82 TL ödeyecek.Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Sigarayla ol

Yaşam 27.04.2012, 09:17
Şehrin valisi içkiyi yasakladı

Afyonkarahisar Valiliği kararıyla kentte piknik yerleri de dahil olmak üzere içki satışı ve tüketimi yasaklandı. Kamu esenliği ve trafik kazalarının önlenmesi gerekçesiyle başlatılan yasağa uymayan 82 TL ödeyecek.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Sigarayla olduğu gibi alkolle de mücadele etmemiz gerekiyor” sözlerinden sonra harekete geçen ilk il Afyonkarahisar oldu. Vali İrfan Balkanlıoğlu imzasıyla yayınlanan 2012/3 sayılı, “Açıktan alkol alınmanın ve alkol satışının yasaklanması” başlıklı karara göre, “Piknik ve ören yerleri” dahil onlarca mekanda alkol tüketimi ve satışı yasaklandı.

Valilik, “Alkol kullanımı ve satışı” ile ilgili kararında, “Alkol kullananlarca şehrin belli yerlerinin mesken tutulması, buralarda taşkınlık yapılması, çevreye rahatsızlık verilmesi, trafik kazalarının önlenmesi” gerekçe olarak yer aldı.

Kararda özetle şöyle denildi: “İl sınırları içerisinde, huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla gerekli önleyici tedbirler alınmaktadır.

Bu bağlamda alkol kullananlarca şehrin belirli alanlarının mesken tutulduğu, buralarda taşkınlık yapıldığı, özel araçlarda içki tüketiminin alışkanlık haline getirildiği, çevreye rahatsızlık verildiği ve alkollü araç kullanarak trafik kazalarına neden olunduğu, bu nedenle il sınırları içerisinde kamu düzeninin bozulması, olabilecek trafik kazalarının önlenmesi amacıyla idari tedbir olarak düzenleme yapıldı.

Kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda ilimiz merkez ilçe sınırları içerisinde veya meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde, umuma mahsus park ve bahçelerde, umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda ve her çeşit taşıma araçlarının içinde açıkta alkol içilmesi veya satışı yasaklandı.

Ayrıca gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethane, terk edilen yapılar, inşaatlar, banka ATM’leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri, içerisinde çeşitli işyerleri olan 24 saat açık iş hanı merdiven boşlukları ve boş alanlarında alkollü içeceklerin içilmesi yasaklanmıştır.”

82 TL ceza var

Yasağa uymayanlar, Kabahatler Kanunu’nun ‘Sarhoş’ ve ‘Gürültü’ kabahatini düzenleyen 35 ve 36’ncı maddelerine göre cezalandırılacak. Maliye Bakanlığı’nın 2012’ye yönelik tebliğine göre yasağı ihlal edenlere 82 TL ceza kesilecek.


Yorumlar (15)
cesur yürek 10 yıl önce
irtica geliyor :))))
OziloZ 10 yıl önce
Vali kamu düzenini sağlamadaki yetersizliklerini ve başarısızlıklarını saçma sapan bir kararla çözmeye çalışıyor. Bunu herkes yapar. Her şeyi yasakla bak hiç sorun oluyor mu? Önemli olan özgürlükler içerisinde insanları yönetebilmek. Bunu beceremiyorsan ayrılacaksın o makamdan. Yarın bir gün tecavüz vakalarına karşı tüm erkekleri hadım edelim derse hiç şaşırmam.
SEMİH ATİK 10 yıl önce
İrtica geldi
SEMİH ATİK 10 yıl önce
İnanın daha çok içilir. Yasaklar tatlidir. Bir şeyi yasakken zor koşullarda elde etmek ve icmek daha zevklidir. Askerlik yapan herkes bilir:)))
SEMİH ATİK 10 yıl önce
Saçmaladi. Yakında kadınlar için ayrı otobüs vb uygulamalar da baslar
SEMİH ATİK 10 yıl önce
Kapalı mekanlarda sigara açık mekanlarda alkol yasağı konuluyorsa kapalı mekanlarda hacı yağı yasağı da konulsun. Burnumuzun direkleri kırılıyor.
polat alemdar 10 yıl önce
dogru bır karar kutluyorum ıcıp ıcp mılletın karısına kızına bulasıyorlar. Hacı yagını alkol ve sıgara kokusuyla aynı kefeye koymak gul kokusu yerıne tuvalet kokusunu tercıh etmek gıbı bıseydır. Ne olacak bu genclıgın hala ıcler acısı...
GURBET GÜNEŞİ 10 yıl önce
içkiyi savunanlar ,,,oğlunuzun kızınızın ,akrabanızdan biririlerinin alkolik olmasını istermisiniz???? isterim diyenin aklına şaşarım....kazaların ,cinayetlerin sebeplerinden ,alkol kullanma oranı ne kadardır bir araştırın ,,,alkol tümden yasaklanmalı ,,,,tabi bu iş eğitimle de alakalı ,,ilkokuldan başlamalı,,, VALİYİ CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM,,,,helal olsun... darısı diğer valilere..... içkiyi savunabileneleri de acıyorum.....bir de bu işin dini boyutu var ,herhalde savunanlar başka bir dinden,,, gerçi yahudilik ve hristiyanlıkta ta yasak ama ...maalesef tahrif edilmiş
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@