Polislere demir jop geliyor

Asayiş ekiplerine dağıtılacak yeni coplar, yarım metre uzunluğunda olmasına rağmen, içe doğru katlanarak 15 santimetreye kadar küçültülebiliyor. Böylece polis, copu kolaylıkla kamufle ederek kemerine takabilecek. Emniyet, bu sayede toplumda 'cop korkusu'

Yaşam 12.11.2008, 14:49
Polislere demir jop geliyor
Asayiş ekiplerine dağıtılacak yeni coplar, yarım metre uzunluğunda olmasına rağmen, içe doğru katlanarak 15 santimetreye kadar küçültülebiliyor. Böylece polis, copu kolaylıkla kamufle ederek kemerine takabilecek. Emniyet, bu sayede toplumda 'cop korkusu' oluşturulmasının önüne geçileceğini düşünüyor. Polis, geri dönülmez kazalara yol açmamak için kafa, kol, dirsek gibi bölgelere copla vurmayacak.

Demir copların doğru kullanılması, yanlış darbelerle ölüm ve yaralanmaya yol açılmaması için asayiş ekipleri eğitimden geçiriliyor. Toplumsal olaylarda görev yapan Çevik Kuvvet'e ise bu coplardan dağıtılmayacak. Copun nasıl kullanılacağı tek tek anlatılıyor. Buna göre polis, sert bir hareketle copu kılıfından çıkaracak. İleri doğru sallayınca cop otomatik mekanizma gibi açılacak.

Demirin sesi karşıdaki kişi için erken uyarı olacak. Sesi işiten şüphelinin, direnmekten vazgeçeceği hesaplanıyor. Vücut bütünlüğüne zarar vermemek için cop, kafa, kol, dirsek gibi kırılgan yerlere vurulmayacak. Bir defa kullanılacak ve kaba ete vurulacak. İlk darbeyi alan şüpheli, darbenin etkisiyle etkisiz hale getirilecek.

Emniyet kaynakları, demir copların Avrupa ülkelerinde polis ve jandarma ekipleri tarafından da kullanıldığını belirtiyor. Genel müdürlük tarafından Avrupa'dan ithal edilen demir copların önce bazı büyük şehirlerde kullanılacağı, pilot uygulamadan beklenen sonuç alınırsa ülke geneline yaygınlaştırılacağı öğrenildi.

Türkiye'de özel güvenlik kuruluşlarının tercih ettiği copların yakın zamanda jandarmanın da ilgisini çekeceği kaydediliyor. Demir copun tercih gerekçeleri şöyle:

- Sivil hayatla barışık bir polis prototipi oluşturmak.

- Katlanabilir özelliği sayesinde copu gizleyebilmek.

- Çıkaracağı sesle göstericileri ürküterek eylemden vazgeçirmek.

- Şüpheliyi tek darbeyle etkisiz hale getirmek.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
yoco 13 yıl önce
Hay Allah :)))

yakında celik jant da verirler..
nuri cebiroglu 13 yıl önce
yada pamuk ipliğinden verın kolay kopsun yoksa teröristlerın canı yanar.rahmetlı ecevıt de bır ara polısı sılahsazlandırmalıyız eletrıklı jop vermelıyız demiştı.ne zamankı yanında ıkı el bır el ateş edıldı bu fantezısınden vazgeçtı.bız dıyoruz kı polısın yetkılerı çoğaltılsın görevını kötüye kullanan varsa da en ağır ceza verılsın,kımın yarası varsa gocunsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@