banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Polis, polis olalı böylesini görmedi

Adana'da polisin operasyonunda cep telefonundan aradıkları kişilere kendilerini 'savcı' ve 'polis' olarak tanıtıp, terör örgütü tehdidiyle dolandıran 7 kişilik şebeke çökertildi. Dolandırıcıların güvenlik sistemleriyle donatıp, büyük korkuluklarla önlem a

Yaşam 22.01.2013, 15:29
Polis, polis olalı böylesini görmedi

Adana'da polisin operasyonunda cep telefonundan aradıkları kişilere kendilerini 'savcı' ve 'polis' olarak tanıtıp, terör örgütü tehdidiyle dolandıran 7 kişilik şebeke çökertildi. Dolandırıcıların güvenlik sistemleriyle donatıp, büyük korkuluklarla önlem alarak 'kaleye' dönüştürdüğü evleri basıldı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, telefonla aradıkları kişilere kendilerini polis ve savcı olarak tanıtıp, bankadaki hesaplarının terör örgütü tarafından ele geçirildiğini söyleyerek dolandırıcılık yapan bir çeteye yönelik operasyon başlattı.
 
Ekipler operasyon kapsamında başlattıkları teknik ve fiziki takiple şüphelileri yaklaşık 1,5 ay izledi. 7 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda, takip edilen şüphelilerden çete elebaşı olduğu iddia edilen Mehmet Reşit K. (66) ile çoğu aynı aileden Abdülhakim K, (20) Mustafa K, (27) Cihat K, (15) Ahmet K, (14) Halil M. (20) ve Mustafa A. (30) yakalandı.
 
Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 tabanca, 25 fişek, 1 av tüfeği, 100 cep telefonu, 8 bilgisayar ve çok sayıda nüfus cüzdanı fotokopisi, sim kart, taşınabilir bellek, banka kartı ve hesap cüzdanı ele geçirildi. Ayrıca, dolandırıcılık yaptığı öne sürülen kişilerin, elde ettikleri parayla satın aldıkları tespit edilen 2012 model lüks bir otomobile de el konuldu.
 
Çok sayıda olay önlendi
 
Bu arada zanlılar, yakalanmadan önce yine kendilerini polis ve savcı olarak tanıtıp, bankadaki hesabının terör örgütü tarafından ele geçirildiğini söyledikleri Ömer S'den, Adana'nın Örcün köyü girişinde bulunan bir trafik levhasının altına 22 bin lira bırakmasını istedi.
 
Ömer S.'nin belirtilen yere 17 bin lira bırakmasının ardından, olay yerinde bulunan polis ekiplerini fark eden dolandırıcılar, bırakılan parayı almadan kaçtı. Zanlıların daha önceki 10 farklı olayda vatandaşları dolandırarak yaklaşık 205 bin lira elde ettiği, yakalanmalarıyla beraber farklı kişilerden dolandırılmak istenen yaklaşık 500 bin liranın bu kişilerin eline geçmesinin engellendiği belirlendi.
 
Çete üyelerinden 15 yaşındaki Ahmet K'nın, ikna edici konuşma yeteneği nedeniyle vatandaşlarla iletişime geçtiği, Mustafa A'nın ise elektronik konusunda deneyimli olduğu öğrenildi. Dolandırıcılık ve hırsızlıktan suç kaydı olduğu bildirilen zanlıların, evlerinin dış cephesindeki güvenlik kameralarıyla da kendilerini korumaya çalıştığı ortaya çıktı.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@