alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Oya yaşayamadı öldü

Oyalı, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Döllenme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı'nda 21 Kasım 2007'de dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klonlanmış canlısıydı.İstanbul Üniversitesi'nden konu ile ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Sema Birler, Türkiy

Yaşam 17.04.2012, 21:06
Oya yaşayamadı öldü

Oyalı, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Döllenme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı'nda 21 Kasım 2007'de dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klonlanmış canlısıydı.

İstanbul Üniversitesi'nden konu ile ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Sema Birler, Türkiye'nin ilk klon kuzusu Oyalı'nın ölüm nedeninin ilk belirlemelere göre bir akciğer enfeksiyonu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Birler, "Gerçekleştirilen yoğun tedaviye cevap vermeyen bu akut durumun kesin nedeninin ortaya konması amacıyla bir seri çalışma başlatılmış olup, halen bu çalışmalar devam etmektedir. Ön bulgular ve patolojik incelemeler, durumun klonlama tekniği ile ilgili olmadığını göstermektedir." dedi.

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 21 Kasım 2007 tarihinde dünyaya gelen Türkiye'nin ilk klon koyunu Oyalı, dünyanın en uzun yaşayan klon hayvanları arasına girmiş oldu. Proje, TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından desteklenmişti. Hayvancılık ve insan sağlığını ilgilendiren birçok konuda çığır açabilecek bu çalışma bilim tarihine Türkiye'nin ilk klon projesi olarak geçti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@