banner539

banner526

banner533

banner513

Ölmeden bir dakika önce

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK), Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği çığın oluştuğu yürüyüş parkurunun daha önceki dönemlerde yaz ve kış olmak üzere üyeler tarafından birçok k

Yaşam 28.01.2009, 10:38
Ölmeden bir dakika önce

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK), Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği çığın oluştuğu yürüyüş parkurunun daha önceki dönemlerde yaz ve kış olmak üzere üyeler tarafından birçok kez geçildiğini ve bilinen yürüyüş alanları olduğunu bildirdi.

TEDAK Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, 1993 yılında kurulan kulübün o günden bu yana kayak, dağcılık, tenis ve doğa yürüyüşleri düzenlediği, dağcılık ve kayak federasyonlarının tescilli bir kulübü olarak faaliyetlerini yıllık program çerçevesinde sürdürdüğü belirtildi.


Geniş bir üye profiline sahip olma özelliği gösteren kulübün yaptığı faaliyetlerle, bölgede doğa sporlarını tanıtma ve sevdirme gibi bir görev üstlendiğinin ifade edildiği açıklamada, yapılan etkinliklerle birlikte genç sporcuların, kayak yarışçısı ve dağcıların da yüksek irtifa tırmanışlarına katılabilmesi için her türlü teknik programların düzenlendiği vurgulandı.
Açıklamada, faaliyet programında bulunan 25 Ocak 2009 tarihinde Zigana Dağı'nda yapılan kayak ve doğa yürüyüşü etkinliği sırasında bir çığ felaketi yaşandığı ve olay sonrasında doğa yürüyüşüne katılan 17 doğaseverin 10'unun çığ altında kalarak vefat ettiği belirtilerek, şunlar ifade edildi:
''Meydana gelen bu elim felaket sonrasında basında çıkan bazı haberler üzerine kulüp olarak açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. Kulübümüzden oluşturduğumuz teknik ekip, yapmış olduğu inceleme sonrası, olayın görgü tanıkları ve yürüyüşe katılan kazazedelerle yapılan görüşmeler sonrasında şu sonuçlara varılmıştır:
''Planlı doğa yürüyüşlerimizden olan faaliyet, Zigana dağ kayakevinden 25 Ocak 2009 tarihinde saat 10.00'da 17 katılımcı ile başlamış olup kayakevinden Kadırga yolu takip edilerek Zigana tünelinin Gümüşhane çıkışına kadar yürüyüş yapılması planlanmıştır. Belirlenen yürüyüş parkuru daha önceki dönemlerde yaz ve kış olmak üzere üyelerimiz tarafından birçok kez geçilmiş, bilinen yürüyüş alanlarımızdandır. Planlandığı üzere yürüyüş liderliği TEDAK kulüp başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapan, genel kaptanlık üstlenmiş, Türkiye Dağcılık Federasyonu Dış İlişkiler Komisyonu ve Uluslararası Dağcılar Birliği Dağcılık Komisyonu üyesi, aynı zamanda kokartlı turizm rehberi, bununla birlikte Kızılay Gönüllüleri Lideri olan Erhan Terzi önderliğinde yürütülmüştür.''

-''HAVANIN PARÇALI BULUTLU VE RÜZGARLI OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR''-


Yürüyüşün dağ yolundan ve kar olmayan bir zemin üzerinde devam ettiğinin, yürüyüş sırasında yolda kar olmadığının katılımcıların ifadeleri ve fotoğraflarla tespit edildiğinin anlatıldığı açıklama, şöyle devam etti:
''Çığ olan bölgeye gelindiğinde yolun açık olduğu, yol zemininde yaklaşık 10 santimetre kalınlığında bir kar tabakası olduğu anlaşılmıştır. Çığ düşme bölgesine gelindiğinde ise yürüyüş normal olarak devam etmekteyken (kazazedelerin ifadesi) aniden öndekilerin 'çığ' diye bağırmasıyla birlikte üst tarafta duran balkon yapının altındaki kütle kaymaya başlayarak, önde bulunan 14 kişiyi yolun alt kısmına doğru sürüklemiş ve sonrasında 2 kişi hemen 3-5 metre sonra durabilmiş ve diğerinin ise kütlenin içinde kaymaya devam ettiği bildirilmiştir. Bu olayın yaklaşık saat 10.30 civarında olduğu ifade edilmiştir. Çığ düşmesi sonrasında yaralanmadan ayakta kalan 5 kişi telefon bağlantısıyla olayı dağ evine ve Trabzon'daki arkadaşlarına bildirmiştir.''

Açıklamada, olayın ardından kendine gelen kazazedelerin aşağıya doğru inerek arkadaşlarını aramaya başladıkları belirtilerek, şunlar kaydedildi:
''Aynı zamanda kayakevinden, Trabzon'dan ve Gümüşhane'den dağcılar, sivil savunma ekipleri bölgeye hareket etmiştir. Bölgeye ilk olarak 15 dakika içerisinde Zigana kayakevinden kayakçılar, dağcılar ve çalışanlar (ilk etapta 6-7 kişi daha sonrasında toplam 15-20 kişiye kadar çıkmıştır) kaza mahalline ulaşmıştır. Hızla arama çalışmalarına başlamış ve ilk olarak 2 kişiyi yaralı olarak kurtarmış ve sonrasında 2 kişi de ölü olarak çıkarmıştır. Olaydan 1 saat sonrasında diğer arama kurtarma ekipleri bölgeye intikal etmiştir. Arama kurtarma ekiplerinin gelmesiyle düzenli arama faaliyeti başlamış olup tüm kazazedeler ölü olarak yaklaşık saat 15.00 itibariyle çıkartılmıştır. Erzurum'dan gelen sivil savunma ekibinin de bölgeye ulaşmasıyla son bir arama çalışması yapılarak bölgeden ayrılınmıştır. 10 can dostumuz elim çığ felaketi sonrasında Zigana Dağı'nda hayatını kaybetmiştir. Yapılan incelemelerde havanın parçalı bulutlu ve rüzgarlı olduğu tespit edilmiştir. Çığın oluşmasını sağlayacak etkenlerden insanlar tarafından meydana getirilecek bir etkenin olmadığı açıkça anlaşılmıştır.''

-''SİLAH ATILMADIĞI VE BÖYLE BİR SESİN DUYULMADIĞI BELİRTİLDİ''-

Açıklamada, arama kurtarma çalışmaları devam ederken ve sonrasında basın kuruluşlarının yayınlarında aslı ve kaynağı belli olmayan, kamuoyunu yanıltıcı ve yönlendirici bazı yayınlar yapıldığı vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:
''Bölgede olmayan, meydana gelen çığın şeklini ve oluşumunu bilmeyen birçok, kişi televizyon yayınlarına telefonla bağlanarak veya canlı yayınlara katılarak açıklamalar yapmış, farklı görüşler ve yorumlar öne sürmüştür. Bunların başında, bölgede silah atıldığı ve çığın tetiklendiği, çığ tabakasının ve tabanının yürüyüşçüler tarafından kesildiği ifade edilmiştir. Yapılan görüşmelerde silah atılmadığı ve böyle bir sesin duyulmadığı belirtilmiştir. Ancak insanların çığ sesiyle silah sesini karıştırabilecekleri tahmin edilmiştir.
Ayrıca çığ tabakasının kesilmesi konusunun kesinlikle gerçek olmadığı, yürüyüş anında çekilmiş fotoğraflarla teyit edilmiştir. Bunun yanı sıra bölgede çığ testi yapılması gerektiği konusunda bazı haberler oluşmuştur. Çığ testi yapılabilmesi için bölgede yeteri kadar kar olması gerekli olduğu fakat rutin olarak yapılan bir iş olmadığı da bilinmektedir.''

Bu arada, çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden yürüyüş lideri Erhan Terzi tarafından çığ düşmeden 1, 5 ve 10 dakika önce çekilmiş 3 fotoğraf da yayımlandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@