banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Mit'in internet sitesi yenilendi

 MİT, istihbarat görevlisi kahramanların hikayelerinin anlatıldığı diziler konusunda, "Yarattıkları karakterlere odaklanan film yapımcılarının gerçekle kurgu arasındaki aralığı genişletmeleri yanlış anlamaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür yapı

Yaşam 07.01.2013, 23:29
Mit'in internet sitesi yenilendi

 

MİT, istihbarat görevlisi kahramanların hikayelerinin anlatıldığı diziler konusunda, "Yarattıkları karakterlere odaklanan film yapımcılarının gerçekle kurgu arasındaki aralığı genişletmeleri yanlış anlamaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür yapımların, ticarî kaygıları da içerdiği izleyici tarafından göz ardı edilmemelidir" uyarısında bulundu.

MİT'in internet sitesi teşkilatın yeni yapılanma ve anlayışı çerçevesinde yenilendi. Yeni sitede, İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerinden de yayına başlandı. MİT özellikle Arapça yayını, Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerdeki geniş kitlelere ulaşmayı hedefledi. "Nasıl Yardım Edebilirsin" linki, Arapça sayfasında da yer aldı. MİT, bu yolla internet yoluyla Arap ülkelerindeki vatandaşlardan da sanal ortamda doğrudan bilgi sağlamayı hedefledi.

Sitenin "Merak Edilenler" bölümündeki sorulara yenileri eklenerek yanıt verildi. MİT ve faaliyetleri hakkında bilgi verilen bu bölümde soruların yanıtları metnin yanısıra video görüntülü olarak da veriliyor. MİT, isim vermeden başta Kurtlar Vadisi gibi diziler ile bunların Polat Alemdar gibi istihbarat görevlisi kahramanları konusunda da değerlendirmede bulundu. "Yerli dizi ve filmlerde konu edilen İstihbarat Görevlisi MİT Görevlisi modeli aslına ne kadar uygundur?" sorusuna, şu yanıt verildi:

"MİT Müsteşarlığı personeli devlet memuru niteliği taşımakta olup, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Kanunu çerçevesinde görev yapmaktadır. Senaryo yazarları, ürünlerini pazarlayabilmek için eserlerine doğal olarak gerçeğin ötesinde heyecan ve cazibe katma ihtiyacı hisseder. Yarattıkları karakterlere odaklanan film yapımcılarının gerçekle kurgu arasındaki aralığı genişletmeleri yanlış anlamaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür yapımların, ticarî kaygıları da içerdiği izleyici tarafından göz ardı edilmemelidir."

Kimlerin telefonu dinlenir?

Sitede, telefon dinleme konusunda da şu bilgiler verildi:

"Telefon dinleme, yargı kararı ve yasa ile sınırlanmış özel durumlarda başvurulan bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milleti ile bütünlüğüne, varlığına, bağımsızlığına ve güvenliğine, anayasal düzenine ve milli gücünü meydana getiren bütün unsurlarına karşı içten ve dıştan yöneltilen faaliyetlerde bulunmuyorsanız ya da yabancı ülkelerin istihbarat kuruluşlarının ağına düşmemişseniz telefonunuzun dinlenmesi için hiç bir neden yoktur. Ama yine de telefonunuzun dinlenildiğinden şüphe duyuyorsanız, Cumhuriyet Savcılıklarına başvurup durumun incelenmesini isteyebilirsiniz." Tipitip'ten esinlendi Yenilenen sitede çocuklar için oluşturulan bölüm de zenginleştirildi. 1970 ve 1980'li yılların adını içinden çıkan karikatür kahramanından alan efsane sakızı Tipitip'ten esinlenildiği izlenimi veren Minitipler adlı çocuk kahramanların maceralarına yer verildi. Sayfada, çocuk oyunları da yer aldı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@