Meteorololi Karadeniz'i uyardı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilere göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların, sabah saatlerinde Rize, Artvin, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Meteoroloji, yaşanabilecek olu

Yaşam 22.02.2009, 15:19
Meteorololi Karadeniz'i uyardı
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilere göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların, sabah saatlerinde Rize, Artvin, Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Meteoroloji, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (sel, su baskını, taşkın vb.) tedbirli olunması konusunda da uyarıyor.

Hava Sıcaklığı, kuzey ve doğu bölgelerinde 2 ile 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeybatı, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde (Marmara ve Kuzey Ege kıyıları) kuvvetli olarak esecek.

-BÖLGELERDE HAVA-
Marmara: Parçalı çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik ve Tekirdağ) aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek. Sabah saatlerinde Trakya'da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) buzlanma ve don olayı görülecek.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve gece saatlerinde Afyon ve Kütahya aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Afyon, Uşak ve Kütahya) buzlanma ve don olayı görülecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Akdeniz: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Isparta, Adana, Osmaniye ve Hatay çevreleri aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, Isparta çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde Göller Yöresinde (Isparta ve Burdur) buzlanma ve don olayı görülecek.

İç Anadolu: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerine kadar bölgenin kuzey ve doğusu aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Bolu ve Kastamonu) buzlanma ve don olayı görülecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; sabah saatlerinde Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde (Çorum, Gümüşhane ve Bayburt) buzlanma ve don olayı görülecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin (Gümüşhane, Bayburt ve Artvin) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Doğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, doğusu ile Elazığ ve Bingöl çevreleri aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; sabah saatlerinde Kars ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinin (Erzurum, Van, Ağrı, Bitlis ve Hakkari başta olmak üzere) yüksek ve eğimli yerlerinde meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekiyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt) aralıklı yağmurlu geçecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@