Meteoroloji Uyardı! "Kar yağmaması, hidrolojik kuraklığı destekliyor"

Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Emel Ünal, kuraklığın 3 tipi olduğunu ve aylık yağışlardan bahsedildiğinde bunun meteorolojik kuraklık olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Meteoroloji Uyardı! "Kar yağmaması, hidrolojik kuraklığı destekliyor"

Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Emel Ünal, ortalama sıcaklık artışının devam ettiğini belirterek, "Ocak ayı, son yılların en sıcak ocak ayı oldu. Bu demektir ki var olan yağışlar kar olarak değil de daha çok yağmur olarak görüldü. Bu durum havzaların su tutmasını zorlaştırdığından hidrolojik kuraklığı destekleyecek bir haldir" dedi.

meteoroloji-uyardi-kar-yagmamasi-hidrolojik-kurakligi-destekliyor.webp

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) verilerine göre, hava sıcaklığı cuma gününden itibaren batı kesimlerinden başlayıp artacak ve mevsim normallerinin üzerine çıkacak. MGM'nin 'Orta ve Uzun Vadeli Tahminler' bölümünde yer alan değerlendirmede, "Genellikle mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklığının cuma gününden itibaren batı kesimlerinden başlayarak artacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerine çıkacağı tahmin ediliyor" denildi.

meteoroloji-uyardi-kar-yagmamasi-hidrolojik-kurakligi-destekliyor-3.webp

MGM'nin mart ayı değerlendirmesine göre ise; hava sıcaklığının İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batı kesimleri ile Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde mevsim normallerinin 2 ile 3 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 1 ile 2 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yağışın Doğu Karadeniz kıyılarında mevsim normalleri üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Nisan tahmininde hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normallerinin 1 ile 2 derece üzerinde seyretmesi, yağışın Doğu Karadeniz kıyılarında mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmesi öngörüldü. Mayıs tahmininde ise hava sıcaklığının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da mevsim normallerinin 0,5 ile 1 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenirken, yağışın Marmara'nın kuzeydoğu kesimleri ile Karadeniz kıyılarında mevsim normalleri üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında gerçekleşmesi öngörüldü.

meteoroloji-uyardi-kar-yagmamasi-hidrolojik-kurakligi-destekliyor-003.webp

'YAĞIŞ AZLIĞI HER BÖLGE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL'

Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Emel Ünal, kuraklığın 3 tipi olduğunu ve aylık yağışlardan bahsedildiğinde bunun meteorolojik kuraklık olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyerek, "MGM raporlarına göre Aralık 2023, normalinden yüzde 10 daha az, Ocak 2024 ise normalinden yüzde 25 daha fazla yağış aldı. Şubat ayını değerlendirirsek, yaşadığımız yağış azlığı her bölge için geçerli değildir. Yağışın hangi bölgede ne sürede ne kadar düştüğü daha büyük önem arz etmektedir. Öyle ki Antalya ve Şanlıurfa sel örnekleri aşikardır. Kış aylarındaki meteorolojik kuraklıkla, yaz aylarındaki yağış miktarı arasında doğrudan bir ilişki her zaman olmayabilir. Zira yaz mevsiminin yağış dinamikleri kış aylarından farklı olarak daha yerel oluşuma izin vermektedir" dedi.

meteoroloji-uyardi-kar-yagmamasi-hidrolojik-kurakligi-destekliyor-004.webp

Meteorolojik olarak hiçbir senenin birbiriyle aynı olmadığını vurgulayan Ünal, "Bilimsel açıdan bakarsak gözlem ve ölçüm yaptığımız kayıtlar üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz. Atmosferde sınır olmadığından ve küresel etkileşim çok fazla olduğundan dünyanın diğer tarafındaki bir sistem değişimi bizi etkileyebilmektedir. Buna göre El Nino dediğimiz Pasifik Okyanusu'ndaki olay, hala devam etmekte ve bölgemizi etkileyen sistemlerin üzerinde baskı yaratmaktadır. Bu durum sıcak ve az yağışlı bir sonuca varmaktadır. Öyle ki ocak ayı son yılların en sıcak ocak ayı oldu. Bu demektir ki; var olan yağışlar kar olarak değil de daha çok yağmur olarak görüldü. Bu durum havzaların su tutmasını zorlaştırdığından hidrolojik kuraklığı destekleyecek bir haldir" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler