banner536

banner526

banner533

"Kurbanı ehliyeti olanlar kessin"

Kurban Bayramı'nda bunu yapanlara 2 bin TL ceza uygulanacak.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı münasebetiyle yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, “Vecibemizi hayvanlara eziyet etmeden yerine getireli

Yaşam 24.10.2012, 09:06

Kurban Bayramı'nda bunu yapanlara 2 bin TL ceza uygulanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kurban Bayramı münasebetiyle yapılacak kesimlerde hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında bulunarak, “Vecibemizi hayvanlara eziyet etmeden yerine getirelim. Aksi takdirde, hayvanlara eziyet edenler hakkında, hayvan başına 2 bin TL’yi aşan idari para cezaları uygulanır” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yayınladığı Kurban Bayramı mesajında kesilecek kurbanlık hayvanlara eziyet edilmemesi uyarısında da bulundu.

 Kurban Bayramı’nın insanların iyilik ve merhamet hislerini meydana çıkarması bakımından önemli olduğunu kaydeden Eroğlu, “Dini vecibemizi yerine getirir, elimizde bulunanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşırken, bu güzel bayrama, hayvanlarımıza eziyet ederek halel getirmeyelim” ifadelerini kullandı.

Hayvanların uygunsuz şekillerde yakalanması, uygun olmayan gereç ve şartlarda kesim yapılması gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan hallerin, hayvanların gereksiz yere acı çekmelerine neden olacağının altını çizen Eroğlu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda, “Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır.

 Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır” hükmünün yer aldığını hatırlattı.

 Bu hükme aykırı hareket edenlere hayvan başına 813 TL idari para cezası uygulanacağını bildiren Eroğlu, söz konusu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan “Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmelik” hükümlerine aykırı hareket edenlere de hayvan başına 2 bin 37 TL idari para cezası kesileceğini söyledi.

KÖTÜ MUAMELE YASAK

Hayvanlara her türlü kötü muamelenin yaptırıma tabi olduğunu kaydeden Eroğlu, “Hayvanları Koruma Kanunu’na göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup, bu hükme aykırı davrananlara 406 TL idari para cezası uygulanır” diye konuştu.

Kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkat çeken Eroğlu, bu hükme aykırı davrananlara 406 TL para cezası uygulanacağını belirtti.

 Kurban Bayramı süresince Orman ve Su İşleri Bakanlığı İl Şube Müdürlükleri tarafından gerekli önlemlerin alınacağını ifade eden Eroğlu, kurban kesim ve satış yerleri ile ilgili denetimlerin de yerel yönetim birimleri ile müştereken yapılacağını söyledi.

 

 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@