Kombi bakımı yapmayı biliyor musunuz - Kombi bakımı nasıl yapılır

Kış soğuklarının yavaş yavaş etkisini gösterdiği bugünlerde kışa hazırlıklar da başladı. Evlerinde kombi kullananlar mutlaka kombilerine bakım yapmaları gerekiyor. Peki kombi bakımı nasıl yapılır? Cevabı haberimizde Senede en az bir kere sonbahar veya y

Kombi bakımı yapmayı biliyor musunuz - Kombi bakımı nasıl yapılır

Kış soğuklarının yavaş yavaş etkisini gösterdiği bugünlerde kışa hazırlıklar da başladı. Evlerinde kombi kullananlar mutlaka kombilerine bakım yapmaları gerekiyor. Peki kombi bakımı nasıl yapılır? Cevabı haberimizde

kombi-bakimi-nasil-yapilir.jpeg

Senede en az bir kere sonbahar veya yaz aylarının başlarında kombinizi , kombi servis firmaları tarafından belgesi olan uzman ekipler tarafından 6 aylık periyodik bakımları yapılmalıdır. Periyodik bakımdan geçen kombiler , yıl boyunca en az sorun ve yüksek performans ile çalışırlar.

Periyodik Kombi Bakımı Kimlere Yaptırılmalı ?

Öncelikle bakım için evinize gelen ekiplerin mesleki eğitimi , beceri bilgisine ve size karşı hitap şekline çok dikkat edin , yetki belgesi olup olmadığına bakın. Eğer yok ise cihazınıza müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyiniz. Var diyenlerin belgesini almış olduğu kurumu arayarak kontrol ediniz. Kombi servisi verecek olan personelin müşteri ile diyaloğu iyi olmalıdır . Kombide arıza tespitinde cihaz hakkında kullanıcı ile konuşmalı sorun hakkında bilgi almalı . Kombinin arızası hakkında kullanıcıya bilgi verilmeli . 

Kombi bakımı nasıl yapılmalı?

Yılın kampanyası , Kombi Bakım ve Arıza Tespit 25 - 30 TL .. Bu size tanıdık geliyor mu ?

Cihazınızın kapağı açılana kadar her şey  25 - 30 TL . Ya sonra ? Kombi bakımı bir eşya gibi satışa sunulmaz , bunlara asla inanmayın . Bu tür firmalar size olmayan arızalar türetir ve yüksek rakamlar ister. 

Peki , bakım nasıl yapılır ve yaptırılmalıdır. 

Periyodik bakım için gelen personelin , öncelikle doğalgaz kullanıcısına , Kombi bakımı sırasında neler yapacağı hakkında kısa bir bilgi vermesi gerekir. Sonra kombi kapağı açılmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi ile kombinin çalışma verimliliği kontrol edilmelidir. Hermetik bacalı kombilerde fanın çalışması kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. 

Eski tip  atık gazı baca yolu ile atan kombilerin limit değerleri kontrol edilmeli. Ek parçalarda oluşan oksitlenmeler temizlenmeli ve kısaca kombi bakımında cihazdaki kritik güvenlik elemanları ve diğer aşamalar dikkatle kontrolden geçirilip sorunluysa kullanıcıya arıza hakkında bilgi verilmelidir. Kombinizde bir arıza var ise kombi servisi personeli kullanıcıya bilgi verdikten sonra , kullanıcının izni ile bakım değil önce kombide ki arızayı yerinde gidermelidir. 

Kombi Bakımında Yapılanlar

- Cihazın sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilmeli. 

- Tozlanma kontrolü yapılır gerekliyse temizlenir.

- Cihazın yanma odası brülörü kontrol edilir.

- Su ısınma kazanı (ana eşanjör) kontrol edilir

- Kombi içerisinde bulunan gaz valfi ayarı kontrol edilir.

- Kombi içerisinde ki elektrik ve elektronik bağlantıların kontrolü yapılır.

- Kombinin otomatik gaz kesme durumu kontrol edilmelidir.

- Kalorifer dönüş hattı pislik tutucu filtresi temizlenir.

Ek olarak baca çıkışlı hermetik olmayan ve yoğuşmalı yeni sistem kombilerde cihaz farklılığından dolayı yapılanlar

Bacalı Kombilerde 

- Baca limit sensörü kontrol edilir. 

- Bacanın çekiş durumu kontrık edilir.

Yoğuşmalı Kombilerde 

- Yoğuşma su haznesi temizlenir.

- Kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştırıcı filtre temizlenir.

 

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler