banner556

Katliamı Sakık yaptırmış

 33 erin kurşuna dizilerek katledildiği saldırıdan yaralı kurtulan Osman Partal, “Olay yerinde değildim” diyen Şemdin Sakık’ı yalanladı: “Şoförle konuştu. Benden sigara istedi. Ateş emrini de o verdi”  BİNGÖL’de 1993 yılında 33 silahsız askerin sevk sıras

Yaşam 09.11.2012, 08:52
Katliamı Sakık yaptırmış

 33 erin kurşuna dizilerek katledildiği saldırıdan yaralı kurtulan Osman Partal, “Olay yerinde değildim” diyen Şemdin Sakık’ı yalanladı: “Şoförle konuştu. Benden sigara istedi. Ateş emrini de o verdi” 

 
BİNGÖL’de 1993 yılında 33 silahsız askerin sevk sırasında otobüsten indirilerek kurşuna dizilmesi, Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren Şemdin Sakık’ın anlatımlarıyla yeniden gündeme geldi. Katliamdan yaralı kurtulan er Osman Partal, eylemden haberi olmadığını iddia eden Sakık’ın o gün grubun başında olduğunu, askerlerin kurşuna dizilmesi için ateş emrini kendisinin verdiğini iddia etti.
 
Partal, Sakık’ı net bir şekilde gördüğünü hatta kendisine soru sorduğunu belirterek, silah arkadaşlarının gözlerinin önünde kurşunlanmasına şahit olduğunu anlattı. Bu olayın etkisinden hiçbir zaman kurtulamadığını belirten Partal, tam 18 yıl sonra ise büyük mücadele vererek gazi unvanı alabildiğini kaydetti. Eylemin önceden planlanmış olduğunu savunan Partal, Sakık’ın olay yerinde olmadığı yönündeki iddialarına ise “Yüzleşelim” diyerek karşılık verdi.
 
KORUMA GELMEDİ 
Osman Partal, Habertürk muhabirine yaşadıklarını şöyle anlattı: “Malatya İl Jandarma Komutanlığı’ndan hareket ettiğimizde tuhaflıklar başladı. Sivil olarak çıktığımız yolda hiçbir koruma verilmedi. Elazığ’a yaklaştığımız halde koruma gelmemişti. Şoförler yolculuk boyunca sık sık mola verdi. Bir ara arkadaki aracın tekeri patladığı gerekçesiyle durduk. Aşağı indik şoför tekerle uğraşmıyor, aracın altında telsizle birileriyle konuşuyordu. Ama akıbetimiz aklımızın ucundan bile geçmediği için şüphelenmedik.” 
 
‘ŞOFÖRLE KONUŞTU’ 
“Bingöl’e gireceğimiz sırada yolun PKK tarafından kesildiğini gördük. Şoföre bağırarak geri dönmesini söyledik. Ancak şoför aldırmadan aracı pusuya doğru sürdü. Ön koltukta oturuyordum. Grubun başındaki kişi araca yaklaşıp, ‘Geldiniz mi?’ diye sordu. Şoför de ‘Geldik abi’ dedi. Bu kişi Şemdin Sakık’tı. Demek ki yol boyunca temas halindeydiler ve bizi bekliyorlardı.” 
 
‘BAŞKENT YAPACAĞIZ’
“Midibüslerde bulunan toplam 54 silahsız askerdik. Bizi bir köye doğru götürdüler. Sakık, bir köprüden geçerken ‘Sigarası olan var mı?’ diye sordu. Benim gömleğimin cebindeki sigara paketini gördü ve paketi cebimden alıp bir sigara çıkardı. Elini enseme attı, memleketimi sordu. Trabzon cevabını verince, ‘Trabzon’u başkent yapacağız’ dedi.” 
 
‘3 METREDEN VURDULAR’
“Gece yarısına kadar birkaç kilometre yürüttüler. Benimle 35 askeri bir patika yola çıkarttılar. Teröristlere Şemdin Sakık komuta ediyordu. Hepimizi yan yana dizdiler. Sakık’ın emriyle 3 metreden bizi kurşuna dizdiler. Dizimdeki acıyla kendimi sol tarafa attığımı hatırlıyorum. Silah seslerinin ardından baktım. Arkadaşlarım cansız yatıyordu. İniltiler duydum. Yaralı olduğum halde kendimi gizledim.
 
Sabah anayola çıkarak bir aracı durdurdum ve en yakındaki jandarma karakoluna sığındım, Ayrılan ikinci grupta bulunan 19 askerse 2 gün daha dağda teröristler tarafından tutuldu sonra serbest bırakıldı. O askerler de Şemdin Sakık’ı gördüklerini anlatabilir.” 
 
ZEKERİYA ÖZ’E DE ANLATMIŞ 
Osman Partal, olaydan sonra Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde psikolojik destek aldığını ancak heyetin sağlam raporu vermesi üzerine 1 hafta izinden sonra yeniden aynı birliğine sevk edildiğini anlattı. Partal, Ergenekon soruşturması kapsamında Savcı Zekeriya Öz’e ifade vermiş. 
Yorumlar (6)
salih zeki bozali 8 yıl önce
trabzonu başkent yapacak adam daha anasının karnından dogmadan ıptal ederız.. daha bızı tanımadınız herhalde....
moskovali 8 yıl önce
senin trabzonu baskent yapacak kadar boyun uzamadi daha. Becerebilirsen yap..........
adil türk 8 yıl önce
Bukadar hayalci bir yapıya ancak sizin gibiler sahip olabilir.Trabzona sizi sokan kim vatan hainleri.
misafir. 8 yıl önce
planlarında Trabzonda var ki bu da Rum ve Ermenilerin PKK yı desteklemelerinin bir nedeni olabilir, maşa olanlar olabilir ama Trabzonlu asla maşa değil, buranın tepmesi farklı olur
ahmet mert 8 yıl önce
Eğer karanlıktaki olaylar Sakık gibilerin gizli tanıklığı ile aydınlanacaksa bence sonsuza kadar karanlıkta kalsın. Yazacak çok şey var ama değmez." Özyurdumuzda garip, özyurdumuzda şimdi parya" olduk. Hiç bir düşmana gıkımızı çıkaramaz olduk. Bir Ahmet le olacaksa bu can feda olsun bu ülkeye.
ERTUĞRUL SAĞLAM 8 yıl önce
zamanın da. abdulla ocalan asılsaydı....şimdi pkk nın cesareti kalmazdı...............

Gelişmelerden Haberdar Olun

@