Karlı günler geliyor

Soğuk ve yağışlı bir haftaya giren İstanbul yarın kara kışla tanışacak, sıcaklık 3 dereceye kadar düşecek. Kentin yüksek kesimleri Sarıyer, Çamlıca ve Samandıra'da kar yağacak. Ankara'da akşam saatlerinde başlayan karla karışık yağmurun ilerleyen saatlerd

Yaşam 23.12.2008, 22:48
Karlı günler geliyor
Soğuk ve yağışlı bir haftaya giren İstanbul yarın kara kışla tanışacak, sıcaklık 3 dereceye kadar düşecek. Kentin yüksek kesimleri Sarıyer, Çamlıca ve Samandıra'da kar yağacak. Ankara'da akşam saatlerinde başlayan karla karışık yağmurun ilerleyen saatlerde kar yağışına dönüşmesi bekleniyor. Soğuk hava dalgasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa başta olmak üzere bütün yurtta sıcaklık düşecek ve kar kendini gösterecek. Perşembe günü kar yağışı etkisini azaltacak ancak buzlanma ve don tehlikesi yaşanacak. Soğuk hava yeni yıla kadar Türkiye'yi terk etmeyecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre yarın sıcaklık İstanbul'da 3, Ankara'da 0, İzmir'de 7, Bolu'da 1 dereceye inecek.

YAĞACAK KAR HAVA KİRLİLİĞİNİ AZALTACAK

Yağmur ve kar yağışının hava kirliliğine yol açan maddeleri yere indirerek havayı temizlediği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Şükrü Dursun, meteorolojik olayların hava kirliliğine olumlu ya da olumsuz etki yaptığını belirtti.

Hava kirliliğinin rüzgarsız ve yağışsız havalarda arttığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dursun, yağmur ve kar yağışının ise hava kirliliğine yol açan maddeleri yere indirerek havayı temizlediğini söyledi. Yurdun yeni bir yağışlı sistemin etkisine girdiğini ifade eden Yrd. Doç. Dursun, şunları kaydetti:

''Bugünlerde yurdun batı kesimlerinden başlayarak yurt genelinde kar yağışı bekleniyor. Havadaki su zerreciklerinin katılaştığı kar yağışında, katılaşan su zerrecikleri, havada bulunan, hava kirliliğine neden olan tüm zararlı maddeleri de beraberinde yeryüzüne indirir. Yağmura göre kar yağışının daha fazla havayı temizleyici etkisi olduğu için, bugünlerde düşecek kar yağışı özellikle büyükşehirlerde yaşanan hava kirliliği sorununu azaltacaktır.''

Yrd. Doç. Dursun, kar yağışının rüzgarla birlikte etkili olması durumunda hava kirliliğinin daha da azalacağını, vatandaşların daha temiz bir hava soluma imkanına sahip olacağını sözlerine ekledi.

Ankara'da akşam saatlerinde başlayacak karla karışık yağmurun ilerleyen saatlerde kar yağışına dönüşmesinin beklendiği bildirildi.
AA muhabirinin, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kentte devam eden yağmur, akşam saatlerinde karla karışık yağmura dönüşecek.
Akşam saatlerinde bir süre devam edecek karla karışık yağmurun ilerleyen saatlerde kar yağışına döneceği tahmininde bulunuldu.
Kar yağışının aralıklarla devam edeceği, yağışın hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde olmasının beklenmediği kaydedildi.

GÜNLÜK TAHMİN

Yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun büyük bölümünde aralıklarla görülecek olan yağışların; Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Orta Karadeniz ile Kastamonu, Sinop, Giresun, Sivas, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı yurdun kuzeybatı kesimlerinde 4 ila 6 derece azalacak.

Rüzgar genellikle kuzey ve kuzeydoğu, yurdun kuzeydoğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esecek.

BÖLGELERDE HAVA

Marmara Bölgesi: Çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Yalova) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Bursa, Balıkesir ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak.

Ege Bölgesi: Çok bulutlu, iç kesimleri (Afyon, Kütahya, Uşak ve Denizli) yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Afyon ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak.

Akdeniz Bölgesi: Çok bulutlu, bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur ve sağanak, Göller yöresinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Batı Akdeniz kıyıları (Antalya) ile Doğu Akdeniz'de (Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş) kuvvetli olması bekleniyor.

İç Anadolu Bölgesi: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; bölge genelinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Yağışların; Sivas çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olacak. Yağışların; Kastamonu ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur, bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; Samsun, Ordu, Tokat, Amasya ile Giresun çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesi: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; bölgenin batısında (Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl) kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, gece saatlerinde doğusunun yükseklerinde (Diyarbakır, Siirt, Batman) karla karışık yağmur şeklinde olacak. Yağışların; bölgenin batısında (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır) kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların; Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Orta Karadeniz ile Kastamonu, Sinop, Giresun, Sivas, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması ve sabah saatlerinde Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması istendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@