banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Karayolu Müdürlerine Kötü Haber

Cide’de Haziran 2009’da 3 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazası ile ilgili olarak 4 Karayolları görevlisi hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi, İTÜ’nün hazırladığı raporla Cide Cumhuriyet Başsavcılığı t

Yaşam 07.01.2011, 15:43
Karayolu Müdürlerine Kötü Haber

Cide’de Haziran 2009’da 3 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazası ile ilgili olarak 4 Karayolları görevlisi hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi, İTÜ’nün hazırladığı raporla Cide Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen iddianameyi kabul etti.

İstanbul’dan 23 Haziran günü memleketi Trabzon’a tatile gitmek için yola çıkan Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi yüksek mimar- mühendis Ahmet Ofluoğlu’nun otomobili, aynı gün Kastamonu’nun Cide ilçesi yakınlarında 400 metrelik uçuruma yuvarlandı. Tenha bir bölgedeki kazayı 3 gün süreyle kimse fark etmezken, 2 çocuğu ve bir arkadaşının can verdiği kazada ağır yaralanan Ahmet Ofluoğlu, 3 gün boyunca cesetlerle birlikte kaldı. Olaydan iki gün sonra ekipler, yamaçtan uçuruma inip hurdaya dönen otomobilin yanına gittiklerinde 60 yaşındaki  KTÜ mezunu Trabzonlu Ahmet Ofluoğlu’nu yaralı halde, yanında 3 cesetle buldu. Ölenlerin Ahmet Ofluoğlu’nun oğlu Kaan ve kızı Canan ile arkadaşı Bülent Çebi olduğu belirlendi.

400 metrelik uçurum

Cide Kaymakamı Mustafa Ayhan, “Kimsenin yaşamadığı bölgede uçuruma yuvarlanan otomobile ulaştığımızda manzara korkunçtu. Yüzde 80 eğimli olan ve yolu iyi olmayan 400 metrelik uçurumdan otomobilin uçmuş olduğunu gördük. Ölenler otomobil uçuruma yuvarlanırken araçtan fırlamış.”

Kaza sonrası soruşturma başlatan Cide Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Teknik Üniversitesi profesörlerinden oluşan bilirkişi heyetinin raporunu inceledi. Bilirkişi raporunda, Karayolları’nın asli ve 1’inci derecede hizmet kusurlu’ olduğu belirtildi. Savcılık, bu rapora dayanarak dönemin Karayolları 15’inci Bölge Müdürü Abdulkadir Renklibay, Bölge Müdür Yardımcısı Ali Kan, Şube Şefi Ziya Şenoğlu ve Bakım Başmühendisi Selver Saylan hakkında ’taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. İnebolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edildi. İddianamenin kabul edilmesiyle Türkiye’de ilk kez ölümlü trafik kazası sonrası karayolları yetkilileri hakkında ağır ceza mahkemesinde dava açılmış oldu.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
isaksoy 10 yıl önce
Yıllar önce bir karayolları şube şefinin yanında iken şoförünün gelip "buyur şefim" demesine karşılık "Pazara git 2 tane marulla 4 çift köy yumurtası al gel" demesi çok tuhafıma gitmişti. Çünkü aracın gidip-gelmesi sırasında yakacağı benzin (O tarihte hep benzinli idi pikap araçlar)alınacak marulla yumurtanın en az 4 katı civarında idi ve şef bunu rutin bir emir gibi söylüyordu. Devlet imkanları ile altlarında arabalar süper lüks makam odaları, sekreterler,... kısacası saltanat sürerken biraz da hesap versinler en azından. Savcı'yahelal olsun.
ŞENSOY 10 yıl önce
Ağır cezada yargılanan çok sayıda mühendis var, ilk değil bu. Yargılanabilir, sonuçta bi olay olmuşsa mahkemede herkes hesap vermeli.

Ancak genel şekilde herkesi töhmet altında bırakmaya gerek yok, siz kaç mühendis tanıyorsunuz kamuda çalışan, öyle bir yorum yazdınız ki olayı sanki herkesin altında araba sabah akşam geziyo, yok böyle bir şey.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@