Kalpazanlar kurban pazarında

Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgilere göre, sahte paraları piyasaya sürebilmek için uygun ortamlar arayan kalpazanların işini kolaylaştıran mekanlardan biri de kurbanlık hayvan satışı yapılan pazarlar oluyor. Kurban pazarlarının sahte paralar

Kalpazanlar kurban pazarında
Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgilere göre, sahte paraları piyasaya sürebilmek için uygun ortamlar arayan kalpazanların işini kolaylaştıran mekanlardan biri de kurbanlık hayvan satışı yapılan pazarlar oluyor.

Kurban pazarlarının sahte paralar için cazip mekanlar haline gelmesini önlemek isteyen güvenlik güçleri ise gerekli tedbirleri alıyor.
Kayseri'de Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı Mali Büro Amirliği tarafından, olası vakalara karşı özel ekipler oluşturuldu.

Kurban pazarlarında sivil olarak görev yapan ekiplerin yanı sıra resmi polislerin de zaman zaman buralarda devriye görevi yapmaları sağlandı.
Mali Büro ekipleri, bu kapsamda daha önce sahte para olaylarıyla ilgili sabıkası bulunanları da kontrol altına aldı. Bu alanda suça meyilli kişiler izlemeye alınarak, bir hazırlık içinde olup olmadıkları denetlendi.
Tedbirler kapsamında ayrıca vatandaşın bilinçlendirilmesi için de çalışma başlatıldı. Sahte para ile ilgili hazırlanan broşürler pazar yerlerinde vatandaşlara dağıtılmaya başlandı.

VATANDAŞIN ALACAĞI TEDBİRLER

Güvenlik güçlerinin aldığı tedbirlerin yanı sıra, vatandaşın da bu konuda bilinçlendirilerek bir takım önlemler almaları da istendi.
Uzmanlar, vatandaşların kurban pazarlarında sahte para olaylarına karşı alabilecekleri tedbirleri şöyle özetliyor:
-Mümkün olduğu kadar, Türk lirası ile alışveriş yapılmalı, döviz tercih edilmemelidir.

-Kurbanlık alışverişi sırasında yüklü miktardaki paraları hiç pazarlık etmeden, ısrarcı olmadan verebilen kişilere şüpheci yaklaşılmalıdır.
-Fazla büyük olmayan miktardaki ücretleri büyük değerli banknotlar ile ödeyen kişilere karşı duyarlı olunmalıdır.
-Sahte olmasından şüphelenilen paralar, gerçek olduğundan emin olunan diğer paralar ile karşılaştırılmalı, paralar üzerindeki emniyet şeridi, kabartma baskı ve filigran gibi güvenlik önlemleri dikkatlice incelenmelidir.
-Sahte para verdiği anlaşılan kişilere, sahte banknotlar kesinlikle iade edilmemeli, hemen güvenlik güçlerine bilgi verilmelidir. Sahte para veren kişilerle ilgili eşkal bilgileri, kimlik bilgileri veya araç bilgileri güvenlik güçlerine bildirilmelidir.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler