banner539

banner526

banner533

banner513

Kalp ve şeker hastalarına uyarı!

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan Ramazan Bayramı'nda şekerli gıdalar ikram etme kültürün kalp ve şeker hastaları için risk oluşturabildiğini belirterek, bu kişilerin diğer zamanlarda

Yaşam 23.09.2008, 23:04
Kalp ve şeker hastalarına uyarı!
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan Ramazan Bayramı'nda şekerli gıdalar ikram etme kültürün kalp ve şeker hastaları için risk oluşturabildiğini belirterek, bu kişilerin diğer zamanlarda sürdürdükleri diyetler ve tedavileri bayramda aksatmamaları gerektiğini söyledi.

Ramazan Bayramı'nda fazla miktarda şekerli gıda tüketmenin kalp ve şeker hastalığı bulunmayan veya bu hastalıklarının farkında olmayanlar için de risk oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Oğuzhan, şöyle konuştu:

''Normal şartlar altında birkaç günlük bayram süresince şeker, çikolata veya tatlı yemekle şeker hastası veya kalp hastası olunmaz. Ancak ailesinde bu tür hastalık bulunanlar, genetik olarak kalp ve şeker hastalığına yatkın olurlar.

Bayramda fazla miktarda yemek yenilerek sindirim sisteminin yanı sıra kalp ve damar sisteminin zorlanması ya da fazla miktarda şeker tüketilmesi, genetik olarak yatkınlığı olanlarda kalp veya şeker hastalığını ortaya çıkartabilir.

Bu nedenle mümkün olduğu kadar şekerli gıdaların fazla miktarda tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bayramda misafirler ağırlanırken, şekerli gıdalar yerine tuzlu pastalar, asitli içecekler yerine ayran gibi içecekler ikram edilebilir.''
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@