Kaçak elektrik kullanımında rekor

 Kış mevsimiyle birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başta ısınma amaçlı olmak üzere artan kaçak elektrik tüketimi, enerji iletim hatlarında sık sık arızaya neden olurken, yerleşim birimlerinde yaşanan kesintiler yaşamı olumsuz etkiliyor. Dicle EDAŞ Müd

Yaşam 08.01.2013, 14:27
Kaçak elektrik kullanımında rekor

 

Kış mevsimiyle birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde başta ısınma amaçlı olmak üzere artan kaçak elektrik tüketimi, enerji iletim hatlarında sık sık arızaya neden olurken, yerleşim birimlerinde yaşanan kesintiler yaşamı olumsuz etkiliyor.
 
Dicle EDAŞ Müdürü Muharrem Kalkan AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketine bağlı Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kaçak elektrik kullanımın çok yüksek olduğunu belirterek, bu durumun büyük sıkıntıya neden olduğunu söyledi.
 
''Bedeli 3 milyar lira''
 
Şanlıurfa ve Mardin'de tarımsal sulama nedeniyle açılan derin su kuyularındaki enerji tüketimi nedeniyle yaz aylarında gerilim dalgalanması yaşandığını anımsatan Kalkan, kış mevsiminde de ısınmada, kaçak elektrik kullanıldığını kaydetti.
 
Kalkan, ısınmada elektriğin kullanılması nedeniyle tüketim artışının mevcut hat kapasitelerini aştığını, bunun sonucunda Diyarbakır'da 2'şer saatlik programlı kesinti yapmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, Dökmetaş köyünde yapımına başlanan yeni hat sayesinde bir hafta sonra programlı kesintilerin sona ereceğini söyledi.
 
''Satın aldığımız yıllık 19 milyar kilovatsaat enerjinin yüzde 70'ini tahsil edemiyoruz'' diyen Müdür Kalkan, şöyle konuştu:
 
''Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta kayıp kaçak oranı yüzde 70 civarındadır. Oysa teknik nedenlerle kayıp oranı yüzde 7'dir. Bizim satın aldığımız 19 milyar kilovatsaat enerjinin, yüzde 70'i olan 13 milyar kilovatsaati kadar kayıp kaçak var. Bunun bedeli 3 milyar liradır. Kaçak miktarı Atatürk Barajı'nın ürettiği elektriğin 2 katı kadardır. Bölgede ısınmada elektrik kullanılıyor, bunun dünyada benzeri yok. Kaçak kullanım olduğu için tüketim de artıyor. Örnek olarak bir evin aylık tüketimi için gerekli olan enerji miktarı 200 kilovatsaat iken, kaçak kullanıldığı için 1000 kilovatsaat kullanılıyor. Oysa dinimizce israf haramdır. Aşırı tüketim nedeniyle hatlarda arızalar oluşuyor. Bundan dürüst vatandaş da zarar görüyor. Kaçak kullanım nedeniyle hem yüksek bedel ödüyor hem de sağlıklı enerji kullanamıyor.''
 
Mobil ekip oluşturuldu
 
Muharrem Kalkan, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta toplam 1 milyon 200 bin abonenin bulunduğunu belirterek, kaçak kullanımı önlemek amacıyla abonelere giderek inceleme yaptıklarını bildirdi.
 
Yeni oluşturdukları 50 kişilik ''mobil ekibin'' aboneleri tek tek taradığını ifade eden Kalkan, ''Son bir ay içerisinde 50 bin aboneyi mobil ekiplerimiz taradı. Bu abonelerden kaçak kullandığı tespit edilen 7 bin abone hakkında kaçak elektrik kullandıkları için tutanak tutuldu. Kaçak kullanımı engellemek için kararlı davranıyoruz. Kaçak kullanıma asla müsamaha gösterilmeyecek'' diye konuştu.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (1)
ABDURRAHMAN PEKTAŞ 7 yıl önce
heygidi hey,kürtlere sorsan bu ülkenin çilesini onlar çekiyor.Siz yine ortalığı yakın yıkn,polise askere mermi sıkın,üstüne birde elektrik çalın,biz öderiz lafımı olur...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@