İstanbul'a hocaya gönderecekler

Siirt Valisi Aydın, “İstanbul’da bir hoca daha önce böyle bir şey yaşayan bir ailenin sorununu çözmüş. Aile ‘Bizi ona gönderin’ dediler, onları İstanbul’a göndereceğiz. Biz de çaresiziz ve maddi olarak arkalarındayız” dediSiirt merkezde Evren Mahallesi’nd

Yaşam 25.12.2012, 09:30
İstanbul'a hocaya gönderecekler

Siirt Valisi Aydın, “İstanbul’da bir hoca daha önce böyle bir şey yaşayan bir ailenin sorununu çözmüş. Aile ‘Bizi ona gönderin’ dediler, onları İstanbul’a göndereceğiz. Biz de çaresiziz ve maddi olarak arkalarındayız” dedi

Siirt merkezde Evren Mahallesi’nde eşi, çocuğu ve annesiyle birlikte oturan işsiz Zeki Toprak, bugüne kadar 4 ayrı mahalleye taşınmasına rağmen her gittiği evde doğaüstü güçler tarafından yangın çıkarıldığını ileri sürmüş, 4 ayda 300 kere eşyalarının yandığını iddia etmişti. Ailenin 5. sınıfta okuyan kızları Melek’in kullandığı mont, kitap ve okulda oturduğu sıranın örtüsünün de sınıfta yandığı ileri sürülmüştü. Toprak ailesinin fertleri, evde ateş yakamadıklarını söyleyince sıcak yemek yardımı yapılmaya başlanmıştı. Siirt Valiliği başta olmak üzere kuruluşlar Toprak ailesinin esrarengiz yangın iddialarında gerçeği ortaya çıkarmak için çalışma başlatmıştı. Olayın medyaya yansımasının ardından Siirt Müftüsü Faruk Arvas, Kuran’da cin diye bir varlığın bulunduğunun altını çizerek, yangınların “cinlerin işi olabileceğini” ima etmişti.

Vali: Biz de çaresiziz

 Siirt Valisi Ahmet Aydın, ailenin 4 çocuğunun bulunduğunu, ikisinin okula gittiğini ve sadece bunlardan birinin okulunda olayların gerçekleştiğini belirterek, “Bunun neden olduğu açıklanamıyor. Mesela çocuğun okulda aniden kitapları yanıyor. Bunu çözümlemek mümkün değil. Biz valilik olarak maddi anlamda elimizden geleni yapıyoruz. Siirt Üniversitesi’nden hocalar ilgileniyor, rektör takip ediyor. Müftülükten hocalar ise cin olabileceğini söylüyor. Fiziksel olarak bunu açıklamak mümkün değil. Şimdi aile İstanbul’dan bir hocanın numarasını bulmuş. Bu hoca daha önce böyle bir şey yaşayan bir ailenin sorununu çözmüş. ‘Bizi ona gönderin’ dediler, şimdi onları İstanbul’a göndereceğiz. Biz de çaresiziz ve maddi olarak arkalarındayız” dedi.

Müdür: Şahit oldum

Siirt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Sayın da, olayın kendilerine 3-4 ay önce intikal ettiğini, inceleme için gittiklerinde de evde yangına şahit olduklarını aktardı. “Yangın çıkan odada o anda kimse yoktu” diyen Sayın, kendilerinin de korktuğunu kaydetti. Sayın, müftünün “cin olabilir” açıklamalarını hatırlatarak, “Ev sahibi Zeki Toprak, bana daha önce Irak’tan hoca getirterek okuttuklarını ve o dönem yangınların biraz azaldığını fakat sonra yeniden arttığını aktardı. Biz ekonomik olarak yardımda bulunuyoruz ama bu olay bana ekonomik değil gibi geliyor” dedi. Sayın, kimsenin olayın önüne geçmek için bir şey yapamadığını da sözlerine ekledi.

Düşünce gücü mü?

Metafizik uzmanı Gökhan Hani, bunun parapsikolojide “Pyrokinesis” adı verilen yetenek olabileceğini söyledi. Hani, kişinin bilinçsiz şekilde düşünce gücü enerjisiyle ateş oluşturması durumu olarak tanımlanan Pyrokinesis’in doğuştan gelen, kontrol altına alınabilir bir yetenek olduğunu söylüyor. Hani, bu kişilerin enerji gücünün arada duvar bulunsa da bulunmasa da 30 metrelik bir alan içerisinde etkili olduğunu belirterek, “Yaşananların cinlerle ilgisi yoktur. İmajinasyon adını verdiğimiz tedavi yöntemi ile kişiye antitez olarak yapılan su telkini ile bu yetenek kontrol altına alınabilir” diye konuştu.

Yoksa piromani mi?

Psikiyatristler ise olayın “Piromani” diye bilinen davranış bozukluğu ile açıklanabileceğini söylüyorlar. Prof. Dr. Sedat Özkan, olayın kendisinde ilk olarak özellikle çocukluk döneminde görülen davranış bozukluğu ‘piromani’yi aklına getirdiğini belirterek, “Piromanide kişi kasti veya belirli bir amaca yönelik olmadan yangın çıkartabiliyor. Burada esas olan şu: Kişi belli bir somut amaç veya bir hedef veya çıkar olmadan tam bilinçli değil, yarı bilinçli bir şekilde yangın çıkartıyor” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@