banner526

banner533

banner513

İlaçların da kimliği olacak!

Zaman gazetesinin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun provizyon sistemi, tanımlı olmayan, sahte kupürlü ya da kopyalanmış numaralı ilaca onay vermeyecek. İlaç Takip Sistemi adı verilen uygulamayla, sahte ilaç eczane raflarına girmiş olsa bile

Yaşam 19.01.2009, 10:01
İlaçların da kimliği olacak!

Zaman gazetesinin haberine göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun provizyon sistemi, tanımlı olmayan, sahte kupürlü ya da kopyalanmış numaralı ilaca onay vermeyecek. İlaç Takip Sistemi adı verilen uygulamayla, sahte ilaç eczane raflarına girmiş olsa bile anında yakalanabilecek. Tahminlere göre SGK, sahte ilaçlara her yıl 1,2 milyar lira ödeme yapıyor. Sahte ilaçlar halk sağlığını da ciddi şekilde tehdit ediyor. Genellikle miadı dolmuş ilaçlar toplanıp sahte kutularla yeniden piyasaya sürülüyor.

Fabrikada ilaçlara kimlik numarası basacak makinelerin tasarım ve üretimini Lazer Sistemleri Teknolojileri Şirketi (LST) yapıyor. Firma şimdiye kadar 20 ilaç şirketine makine teslim etti. Tüm ilaç üreticileri haziran ayına kadar altyapısını hazır hale getirecek. LST Genel Müdürü Melih Özçelik, sistem çalıştığında karekod makinesinin imal edilen her ilaç kutusuna özel olarak bir kod basacağını söyledi. Özçelik, "Üretim tamamlandığında depolanan kod bilgileri üretici tarafından Sağlık Bakanlığı'nın bilgi bankasına ulaştırılıyor.

Bu kodlar sayesinde hangi ilacın hangi ilaç deposuna, oradan da hangi eczaneye gönderildiği sürekli takip edilebiliyor. Hasta, eczaneden ister devletin reçetesiyle isterse özel reçeteyle ilacı aldığında kutu üzerindeki karekod eczacı tarafından okutuluyor ve bu bilgi direkt olarak Sağlık Bakanlığı'nın bilgi bankası ile karşılaştırılıyor." dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@