Emekliye kötü haber

Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi için başlatılan çalışmanın kısa sürede sonuçlandırılamayacağını açıkladıTürkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu'nda soruları cevaplayan Dinçer, halen işçi emeklilerin

Emekliye kötü haber
Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi için başlatılan çalışmanın kısa sürede sonuçlandırılamayacağını açıkladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu'nda soruları cevaplayan Dinçer, halen işçi emeklilerinin maaşları ile ilgili 5 ayrı sistem bulunduğunu kaydetti. Zaman gazetesinin haberine göre, bunların tek bir sistemde toplanmasının çok zor olduğunu ifade eden Ömer Dinçer, çalışmanın sonuçlanabilmesi için önemli bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Dinçer, bu sebeple intibak çalışmasının kısa sürede sonuçlanmasının beklenmemesi gerektiğini anlattı.

Küresel ekonomik krizin sosyal güvenlik sistemi üzerindeki tahribatı da her geçen gün artıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu yıl 59,5 milyar TL'lik prim toplamayı hedefliyordu. Ancak kriz sebebiyle hedefin tutturulması imkansız hale geldi.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, yıl sonuna kadar prim gelirlerinin 52,2 milyar TL'de kalmasını beklediklerini açıkladı. Buna göre SGK bütçesinde 7,3 milyar TL'lik yeni bir açık daha oluşacak. Bu fark hazineden karşılanacak. Geçen yıl yüzde 60 olan prim gelirlerinin emekli aylıklarını karşılama oranı yüzde 51'e gerileyecek. Sağlık primlerinin sağlık harcamalarını karşılama oranı da yüzde 61'den 51'e düşecek.

Bakan Dinçer, kriz sonucu bütçe açığı artarken emekli-çalışan arasındaki dengenin de bozulmaya devam ettiğini söyledi. Buna göre geçen yıl 15 milyon 258 bin kişi olan aktif sigortalı sayısı, bu yıl 14 milyon 980 bine düştü. Buna karşın geçen yıl 8 milyon 746 bin olan emekli sayısı ise 9 milyon 53 kişiye yükseldi. Böylece her 1,78 çalışan bir emekliye bakar (aktüeryal denge) hale geldi. Çalışma Bakanı, sağlık giderlerinde de önemli artış yaşandığını aktardı. Geçen yıl hastanelere 217 milyon kişi başvururken bu yıl rakam yüzde 14 arttı. 2008 ile 2009'un ilk 8 aylık karşılaştırmalarına göre reçete sayısında yüzde 12, fatura tutarlarında ise yüzde 27 artış oldu. Geçen yıl 25,4 milyar TL olan SGK sağlık harcamaları, bu yıl 28,9 milyar liraya çıktı. 2010 yılında ise 32 milyar 842 milyon liraya yükselmesi bekleniyor.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, ekonomi 2010 yılında büyümeye başlamış olsa bile işsizliğin önemli bir sorun olmaya devam edeceğini kaydetti ve 2009 yılında ortalama 14,8 civarında işsizlik oranıyla karşı karşıya kalınacağını anlattı.

Patrona maaş desteğini uzatabiliriz

Kriz sebebiyle sıkıntıya düşen işletmeler için uygulanan 'Kısa çalışma ödeneği' hakkında da bilgi veren Bakan Ömer Dinçer, bu yolla şimdiye kadar 170 bin kişinin maaşının devlet tarafından karşılandığını aktardı. Dinçer, "Kısa çalışma ödeneği, işsizliğin azaltılması konusunda etkin rol oynadı. Önümüzdeki dönemde mevcut sıkıntılar devam ederse bu uygulamayı tekrar uzatmayı düşünebiliriz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler