Domuz gribinden 3 ölüm daha

Ankara'da Gazi Hastanesi'nde temizlik görevlisi olarak çalışan 27 yaşındaki Durmuş İlhan ile Konya'da 22 aylık bir kız ve 14 yaşında çocuk domuz gribinden hayatını kaybetti. Ankara'da Durmuş İlhan, geçen hafta pazartesi günü rahatsızlanarak çalıştığı hast

Domuz gribinden 3 ölüm daha

Ankara'da Gazi Hastanesi'nde temizlik görevlisi olarak çalışan 27 yaşındaki Durmuş İlhan ile Konya'da 22 aylık bir kız ve 14 yaşında çocuk domuz gribinden hayatını kaybetti.

Ankara'da Durmuş İlhan, geçen hafta pazartesi günü rahatsızlanarak çalıştığı hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerin ardından evine gönderilen Durmuş İlhan, perşembe günü tekrar hastaneye geldiğinde bu kez “idrar enfeksiyonu” teşhisi konuldu. Cumartesi akşamı yüksek ateşle Numune Hastanesi Acil Servisi'ne kaldırılan İlhan'da H1N1 virüsü tespit edildi. Yoğun bakıma alınan İlhan, dün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Evli ve 8 aylık çocuğu bulunan Durmuş İlhan'ın yakınları, hastane yetkililerini ihmal ve yanlış teşhis koymakla suçladı.İlhan'ın babası Müslüm İlhan, oğlunun ihmal sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, “Eğer ilk hastaneye gittiğinde doğru teşhis konulsaydı belki bugün oğlum yaşayacaktı. Yanlış teşhis nedeniyle oğlum göz göre göre ölüme gitti” dedi. İlhan'ın domuz gribinden ilk hayatını kaybeden Mustafa Güneş (29) ile arkadaş oldukları belirtildi.

Ölenlerden ikisi çocuk

Sağlık Bakanlığı gece yarısı yaptığı açıklamada, Konya'da pandemik grip nedeniyle tedavisi gören 22 aylık bir kız ve kronik hastalığı olan 14 yaşında bir erkek çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi. Açıklamada, “Durumu ağır olan dokuz hastanın tedavisi ise yoğun bakımlarda sürdürülmektedir” denildi. Dünkü hayatını kaybedenlerle birlikte A (H1N1) virüsünden Türkiye'de ölenlerin sayısı 6'ya çıkmış oldu. İlk ölüm yine Ankara'da gerçekleşmiş, ardından Diyarbakır ve Konya'da iki kadın aynı virüsten ölmüştü.

6 doktor Domuz gribi

Ankara'daki Sami Ulus Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde de 6 doktor ile 1 hemşireye de Domuz gribi teşhisi konulduğu bildirildi. Bakanlığın açıklamasında, 15 Mayıs'tan bu yana görülen pandemik grip vaka sayısının 1870 olduğu ifade edildi.

Sayı bilinenden yüksek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, açıklananın daha çok üstünde vaka sayısının olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Domuz gribinden hayatını kaybedenlerden ikisinin sağlık çalışanı olmasına dikkat çeken Bakan Akdağ, “Sağlık çalışanlarının ilk aşılanacak grup olmasının önemi şimdi daha çok anlaşıldı. Sağlık çalışanlarıma sesleniyorum. Bir an önce aşılanarak kendilerini ve ailelerini korusunlar”diye konuştu.

Tokalaşalım, öpüşmeyelim

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, tokalaştığı Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, “Domuz gribiyle ilgili yasağı deldik, öpüşmeyelim bari” dedi.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler