banner556

Diyarbakır'da olaylar çıktı!

 Cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için Bdp'nin bugün yapmak istediği 'Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması' mitingi Valilik tarafından yasaklandı. Diyarbakır'ın tüm cadde ve sokaklarında yoğun güvenlik önlemi alındı. Polis yayın araçlarıyla kent i

Yaşam 03.11.2012, 15:17
Diyarbakır'da olaylar çıktı!

 

Cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için Bdp'nin bugün yapmak istediği 'Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması' mitingi Valilik tarafından yasaklandı. Diyarbakır'ın tüm cadde ve sokaklarında yoğun güvenlik önlemi alındı. Polis yayın araçlarıyla kent içinde gezerek mitingin yasaklandığını anons etti. Mitingin yasaklanmasını protesto eden Bdp'li vekiller oturma eylemi yapıyor. Vekillerin yanına gitmek isteyen gruplara polis müdahale etti
 
Diyarbakır Valiliği tarafından izin verilmeyen miting kararının ardından Bdp milletvekilleri, il başkanlığında bir toplantı düzenledi. Toplantının ardından belediye başkanlarının ve milletvekillerinin olduğu grup, İstasyon Meydanı'nda toplanmalarına izin verilmeyince Batıkent kavşağında toplanmaya başladı. İzinsiz eylem yapmaya çalışan gruba polis müsaade etmeyerek müdahalede bulundu. Bölgedeki vatandaşlar uzaklaştırılırken, içinde belediye başkanları ve milletvekillerinin olduğu grup yolun ortasına oturup eylem yaptı.
 
Polisin ısrarları sonucu grup oturma eylemini bitirirken, ara sokaklarda polise taşlı saldırı başladı. Bunun üzerine polis biber gazlı müdahalede bulundu.
 
ZORLA VALİLİĞE GİRMEK İSTEDİLER
 
Diyarbakır'da Bdp'lilerin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek vermek için bugün düzenlemek istediği mitinge valilik izin vermeyince, aralarında Bdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu milletvekilleri, valilik binasına gitti. İçeri girmek isteyen milletvekillerine sıkı güvenlik önlemleri alan polis izin vermeyince, arbede çıktı.
 
ARBEDE ÇIKTI
 
Ancak, sıkı güvenlik önlemleri alan polis, milletvekilleri ve belediye başkanlarının valilik içine girişine izin vermedi. Burada yaşanan arbede sırasında Bdp'liler arasında yaralananların olduğu görüldü. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, sert tepki gösterdi. Baydemir, "Alçaklar hepiniz faşistsiniz" diye bağırdı. Bdp Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da, "Burası valinin babasının yeri değil, halkın yeri. Biz de buraya vali ile görüşmeye geldik ama bizi görüştürmüyorlar. Kapıyı açmadılar" dedi.
 
Diyarbakır Valiliği önünde polis çok sıkı güvenlik önlemleri alarak panzerler yerleştirdi. Valilik binasına çıkan yollarda da önlemler en üst seviyeye çıkarılırken, Bdp'lilerin de valilik önündeki bekleyişi sürüyor. Bu arada bir polis helikopteri sürekli havadan uçuş yaparak, yerdeki gelişmeleri merkeze bildiriyor.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@