Dayakçı koca kayıt altında

Birleşik Krallık'ta, dayakçı erkeklerin kayıt altına alınması ve gelecekteki sevgililerinin, bu erkeklerin aile içi şiddet geçmişi konusunda bilgilendirilmesi planlanıyor. Daily Mail'in haberine göre plan, kadınların birlikte olduğu erkeğin şiddete meyill

Dayakçı koca kayıt altında

Birleşik Krallık'ta, dayakçı erkeklerin kayıt altına alınması ve gelecekteki sevgililerinin, bu erkeklerin aile içi şiddet geçmişi konusunda bilgilendirilmesi planlanıyor.

Daily Mail'in haberine göre plan, kadınların birlikte olduğu erkeğin şiddete meyilli olup olmadığını bilme hakkından hareketle Polis Komiserleri Birliği tarafından hazırlandı.

Tartışmalı planda, 25 bin şüpheli ve mahkum olmuş dayakçı erkeğin kayda geçirilmesi düşünülüyor.

Kayıt altındaki, şiddetten suçlu bulunmuş bir erkek serbest kalırsa polisin söz konusu bilgiyi kadına iletmesi planlanıyor. Veya, kadının beraber olduğu erkeğin geçmişi hakkında bilgi sorma hakkının bulunması öngörülüyor.

Planı hazırlayanlar, dayakçı erkeğin bir sonraki potansiyel kurbanının, birlikte olduğu kişinin şiddet eğilimi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini belirtiyorlar.

Erkeklerin kadına karşı şiddet uygulayanlar listesine, bir aile içi şiddet suçlamasından sonra hemen otomatik olarak alınmayacağı vurgulanarak, bu konudaki tereddütlere cevap veriliyor. Planı hazırlayanlar, erkeklerin haksız yere suçlanması endişelerine karşı, planda bireysel özgürlüklerle kadını koruma ihtiyacının dengeleneceğini belirttiler.

Polis Komiserleri Birliğinin bu konudaki raporunda, eşlerini intihara sürükleyen dayakçı erkeklerin de cinayetten yargılanması öneriliyor.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam