Cep telefonlarında uygunsuzluk

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Piyasa Gözetimi Laboratuvarında test edilen 52 marka, 81 model cep telefonundan 34'ünde uygunsuzluklar tespit edildiğini bildirdi. Bu cihazların 10'unda olumsuz parametrelerin giderildiği, 12'sinde mahkeme sürecinin

Cep telefonlarında uygunsuzluk

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Piyasa Gözetimi Laboratuvarında test edilen 52 marka, 81 model cep telefonundan 34'ünde uygunsuzluklar tespit edildiğini bildirdi.

Bu cihazların 10'unda olumsuz parametrelerin giderildiği, 12'sinde mahkeme sürecinin başlatıldığı ve güvensizlik tespiti yapılan 3 farklı cep telefonu için ''bertaraf işleminin'' başlatıldığı kaydedildi.

BTK'dan yapılan yazılı açıklamada, piyasadaki ''telsiz ve telekomünikasyon terminal ekipmanlarının'' teknik düzenlemeye uygunluğu ile piyasaya arz koşullarına uyulup uyulmadığının kurum denetçileri tarafından yapıldığı ve alınan numune cihazların ''Piyasa Gözetimi Laboratuvarı''nda teste tabi tutulduğu ifade edildi.

Bu kapsamda yapılan denetimlerde, tüketicinin yoğun olarak kullandığı GSM cep telefonlarına öncelik verildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''52 marka, 81 model cihaz, Piyasa Gözetimi Laboratuvarı'nda test edilmiştir. Testler sonucunda, 34 farklı marka model cihazda etiket silinebilirliği, cihaz ve/veya adaptörde teknik düzenlemeye uygunsuzluklar tespit edilmiş ve bu nedenlerle Güvensizlik Tespit Tutanakları tutulmuştur. Bu cihazlardan, 10 farklı marka modelinde olumsuz parametreler giderilmiş, 12 farklı marka model ile ilgili idari para cezaları ve test masraflarına itiraz nedeni ile mahkeme süreci başlatılmış, güvensizlik tespiti yapılan 3 farklı marka model ile ilgili sorumlu firmalar güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri gideremediklerini kabul ederek, bertaraf işlemlerini başlatmışlardır.

Ayrıca, güvensizlik tespiti yapılan ancak mahkeme süreci devam eden cihazların bertaraf işlemi için mahkeme sonucu beklenilmektedir. Güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri gideremeyen firmalar, bu durumu tüketicilere bildirmek amacı ile gazete ve televizyonda duyurular yapmakta, tüketiciden iade gelen cihazları yeni model cihazlarla değiştirmekte veya parasının iade etmektedirler.''

Açıklamaya göre, güvensizlik tespiti yapılan cihazların marka-model, ithalat miktarı ve firma bilgileri şöyle:

-Deser Elekronik tarafından 16 bin 180 adet ithal edilen Minton SC5938. -Berz Telekomünikasyon hizmetleri tarafından 16 bin 180 adet ithal edilen Matsu T828.
-Beyaz Bilgisayar tarafından 17 bin adet ithal edilen Orite T808

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler