kebir reklamı

Cariyeye dekolte serbest!

Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker’in cevaplar.org adlı dini internet sitesinde 2008 yılında, sorulara verdiği yanıtlardan bazıları şöyle: CARİYEYE DEKOLTE SERBEST Avret yeri, toplumumuzd

Cariyeye dekolte serbest!

banner197

Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker’in cevaplar.org adlı dini internet sitesinde 2008 yılında, sorulara verdiği yanıtlardan bazıları şöyle:

CARİYEYE DEKOLTE SERBEST

Avret yeri, toplumumuzda hukuken bulunmayan cariyeler için de geçerlidir. Cariyelerin sadece mahremi olan erkeklere karşı değil, bütün erkeklere karşı avret yeri göğüsten diz kapağına kadarki yerleridir. Dolayısıyla cariye, İslam toplumunda baş açık ya da kolları açık veya diz kapağından aşağısı açık gezdiği zaman günah işlemiş olmaz.

DEKOLTE AYAKTA BAŞLAR

Kadının yabancı erkeklere karşı avret yeri, yüz ve eller hariç vücudun her tarafıdır. Ayakları dahi avret yerine dahil eden görüşler ağırlıktadır.

KADIN YÜZÜNÜ DE KAPAMALI

Kadının yüzü, avretten değildir. Ama bir fitne söz konusu ise yüzünü de örter, evden çıkması caiz olmayabilir.

‘DAR GİYSİ’ TESETTÜR OLMAZ

Zamanımız Müslüman kadını, başını örtüyor, pardösü de giyiyor ama dar giyindiği için vücut çizgileri olduğu gibi ortada olabiliyor. Bu hanımlar tesettür adına örtünüyorum, demesinler. Ne şiş yansın ne kebap hesabı bir örtünme. Bu noktada Müslüman kadında ciddi bir yozlaşma görüyorum.

PARFÜMLÜYE CENNET HARAM

Kadın, yabancı erkeklerin alabileceği şekilde koku sürünecek olursa, o kadına cennet kokusu haram olacaktır. Evde sürünür, yabancı erkekleri celbedici kokular sürünemez.

GAYRİMÜSLİM NİNE

Bir gayrimüslim ninesini düşününüz. Bir de bizim ninelerden birisini. İkisini yan yana koyun. Hangisi daha cana yakın ve sevimli? Elbette hepiniz diyeceksiniz ki, bizimki. Halbuki o gayrimüslim nine ömür boyu cilt bakımı yaptı. Cilt bakımı masrafı ile üç-beş aile geçinebilirdi.

TOPUKLU GİYME

Kadının topuğuna ses çıkarıcı şey çaktırması, yolda yürürken, ta uzaktaki erkeklerin bile dikkatini çekecek sesler çıkarması, ayete aykırı düşmektedir.

SAÇ BOYAMA CAİZ DEĞİL

Gösteriş olsun diye saç boyama caiz değildir. İnsanı kibre ve şımarıklığa götürür.

KONUŞURKEN KIRITMAMALI

Kadının sesi düz konuşma şeklinde caizdir. Kadının sesini, yabancı erkeklerin dinlemesini yasaklayan ayet bilmiyoruz. Ancak şu tavsiye var. Erkeklerle konuşurken kırıtmadan, fazla laf etmeden konuşmasının sakıncası yok.

SOKAĞA ÇIKMAMA ŞARTI

Kadının yola çıkmasına, evinden çıkıp dönünceye kadar can ve mal, özellikle de namus konusunda, emniyet içerisinde gidip gelebiliyor mu, gelemiyor mu? Hatta namusu, evinden dışarı çıktığı zaman tehlikedeyse, evinden çıkması caiz olmaz.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
episteme - 7 yıl önce
Üzmezgillerden bir şahıs daha. Cübbeli gibi aynen:))
Avatar
sultanmor - 7 yıl önce
Bu adam da nerden çıktı? Her gün biryerlerden birşeyler çıkıyor ülkemizde. Ortaçağ kafalı bu adamlar memlekette prof olmuş. Bence akli dengesi yerinde değildir.
Avatar
sultanmor - 7 yıl önce
Bu adam da nerden çıktı? Her gün biryerlerden birşeyler çıkıyor ülkemizde. Ortaçağ kafalı bu adamlar memlekette prof olmuş. Bence akli dengesi yerinde değildir.
Avatar
hasancure - 7 yıl önce
Peygamberimiz diyor ki "nice kadınlar vardır giyiniktirler ancak çıplaktırlar.Onlar cennetin kokusunu beşyüzyıllık mesafeden dahi alamıyacaklardır" İslamın örtünme ve edep hususundaki açıklamalarını söylemek niçin insanların zoruna gidiyor.Hocam Hakikatleri söylemiştir.Dileyen kabul eder dileyen etmez.Ayrıca Allah ilim sıfatıyla 21.Yüzyılın nasıl olacağınıda bilir.Örtünme emri çağlar değiştikçe değişmez.Allahın buyrukları kıyamete kadar geçerlidir.İnsanların keyfine göre hükümler değişmez.Saygılar
Avatar
horus - 7 yıl önce
'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun

Cennet-i alâ meyhane midir?

'Her mümin'e iki huri' diyorsun

Cennet-i alâ kerhane midir?Ömer Hayyam 800 yıl önce yazmış
Avatar
aydın - 7 yıl önce
kadına bakış hakkındaki durumu nisa suresini okuyarak anlayabilirsiniz ben o yorumlara girmeyeceğim.Çünkü burada yayınlanmaz.Bu kişi ve buna benzer zatlar kadını büyük oranda cinsel obje olarak gören kişiler.Neden derseniz?Bir kişi ya da düşünce karşısındakini nasıl ve ne olarak görüyorsa ona göre kurallar koyar.Örneğin biri dışarıda kadın gördüğü zaman aklına farklı şeyler geliyorsa kendi kadınından o şekilde giyinmemesini öyle yürümemesini ister.Yani kısacası diğer kadınlara dışarda nasıl bakıyor neler düşünüyorsa her erkeğin de öyle baktığını ve öyle düşündüğünü zanneder.Buna tedbirler alır.Bu sistem de bundan ibarettir.