alexa metrics

banner536

Çanakkaleliler'i heycanlandıran ışık

 Çanakkale'de kordon boyunda yürüyüş yapanlar denizin üzerinde gökkuşağı renginde bir ışık yansıması gördü. İlginç olay cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Denizin üzerinde beliren kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkli ışık 10 dakika sonra kayboldu. Foto

Yaşam 31.01.2013, 10:58
Çanakkaleliler'i heycanlandıran ışık

 

Çanakkale'de kordon boyunda yürüyüş yapanlar denizin üzerinde gökkuşağı renginde bir ışık yansıması gördü. İlginç olay cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Denizin üzerinde beliren kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkli ışık 10 dakika sonra kayboldu.
 
Fotoğrafları inceleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, bu ilginç doğa olayının oluşmasını birkaç ihtimalle açıkladı. Fotoğrafta, denize yansıyan kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renklerin gökkuşağını oluşturan renkler olduğunu beliren Prof. Dr. Demircan, şunları söyledi:
 
“Bu sahildeki bir binanın camında oluşarak denize yansımış gökkuşağının kesiti gibi görünüyor. Işığın kırıldığı her yerde ışık renklerine ayrılabiliyor. Işık renklerine ayrıldığında eğer atmosferde oluşuyorsa gökkuşağının tamamı, eğer camda veya düzlemsel saydam bir yüzeyde oluşuyorsa sadece bir kısmı görülebilir. Bu fotoğraftaki de arka binadaki camda güneş ışığının oluşturduğu bir gökkuşağı kesitinin denize yansıması gibi görünüyor. Ya da hemen yukarıda güneş doğrultusunda yağmur damlacıklarının bulunduğu küçük bir bulutun içine yansıyan güneş ışıklarının kırılması sonucu deniz üzerinde gökkuşağının bir parçası oluşmuş olabilir. Bir başka ihtimal ise sahildeki bir binanın içindeki güçlü bir ışığın yansıdığı avizede renklere ayrılarak denizin üzerinde gökkuşağı oluşturmuş olabilir. Ancak bu çok ender görülen bir doğa olayı.”  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@