Bayramın acemi kasapları

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde kurban keserken meydana gelen çeşitli kazalarda bıçak ve boynuz darbeleri ile 1701 kişi yaralandı. ESKİŞEHİR Eskişehir Devlet Hastanesine 45, Yunusemre Devlet Hastanesi'ne 37 ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

Yaşam 09.12.2008, 06:30
Bayramın acemi kasapları
Türkiye'nin çeşitli yerlerinde kurban keserken meydana gelen çeşitli kazalarda bıçak ve boynuz darbeleri ile 1701 kişi yaralandı.

ESKİŞEHİR
Eskişehir Devlet Hastanesine 45, Yunusemre Devlet Hastanesi'ne 37 ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen 18 kişi, tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi.
Tedavi edilen ''acemi kasaplar''ın büyük bölümünün, ilk kez hayvan kesmeye kalkıştığını söyledikleri öğrenildi.

SAMSUN
Samsun'da, bayram namazının ardından kurbanlıklarını kesmek isteyen vatandaşlardan bazıları hayvanların darbeleri ile bazıları da ellerindeki bıçakların kayması sonucu yaralanarak hastanelere başvurdu.
Samsun Devlet, Samsun Gazi Devlet ve Ondokuz Mayıs Üniversitesine başvuran yaklaşık 110 ''acemi kasabın'' birçoğu tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Bazılarını ise tedavileri devam ediyor.

Bu arada bir kişi de keseceği büyükbaş hayvanın boynuz darbesi ile burnundan yaralandı.

ERZURUM
Erzurum'da, kurbanlık hayvanlarını keserken çeşitli yerlerinden yaralanan veya omzu çıkan 60 kişi Palandöken Devlet Hastanesine, 20 kişi Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine, 17 kişi de Aziziye Araştırma Hastanesine başvurdu.

Yaralanan ya da omzu çıkan kişilerin tedavisi ayakta yapıldı.

SİVAS
Sivas ve ilçelerinde bayram sabahı kurban kesmek isterken çeşitli yerlerinden yaralanan 87 kişiden 42'si Numune Hastanesine, 8'i Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesine, 30'u Sivas Devlet Hastanesine, 7'si ise ilçedeki hastanelere başvurdu. Hastanelerin acil servisine giden acemi kasapların büyük bir bölümü ayakta tedavi edildi.

Bu arada Fatih Mahallesi'nde kestiği kurbanın üzerine düşmesi sonucu bir bacağı kırılan 66 yaşındaki Osman Ertemiz, Sivas Numune Hastanesine kaldırıldı. Sivas Belediyesince oluşturulan ekipler ise kent merkezinde, cadde ve sokaklarda kurban kesimini engellemek için denetimler yaptı. Vatandaşların büyük bir bölümünün kurban kesimi için belediyenin belirlediği alanları tercih ettiği görüldü. Bu arada tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşların çocuklarını kurban kesim alanlarına getirdikleri dikkati çekti.

KAYSERİ
Kayseri'de, kurban kesimi sırasında kesici aletlerle ya da hayvanların darbeleriyle yaralanan çok sayıda kişi hastanelerin acil servislerine gitti. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kurban kesimi sırasında yaralanan 50 kişi müracaat etti. Hastaneye gelen yaralılardan 3'ü ameliyata alındı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve özel hastanelere gidenlerle birlikte 70 kişinin kurban kesimi sırasında yaralandığı kaydedildi.

DENİZLİ
Denizli'de, kurbanlık hayvanlarını keserken yaralanan 76 kişi, Denizli Devlet Hastanesi, Servergazi Devlet Hastanesi ve PAÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi edildi. Bu arada Denizli Belediyesi Zabıta Müdürlüğünce belirlenen küçükbaş hayvanlar için 7, büyükbaş hayvanlar için de 3 kesim yeri dışında kesim yaptıkları belirlenen 4 kişinin uyarıldığı bildirildi.

BURSA
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, bayram sabahı kurban kesmek isterken çeşitli yerlerinden yaralanan vatandaşlar, Bursa'daki çeşitli hastanelerin acil servislerini doldurdu.

Bursa Devlet Hastanesine 19, Yüksek İhtisas Hastanesine 30, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesine 60, Çekirge Devlet Hastanesine 45, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin acil servisine ise 10 kişi, tedavilerini yaptırmak amacıyla başvurdu. Genellikle el, kol ve bacak yaralanması nedeniyle hastanelere gelen vatandaşlardan bazılarının da kurbanlık hayvanların altında kalarak yaralandığı öğrenildi.

SAKARYA
Sakarya'da, Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 20, Toyota Travmatoloji ve İlk Yardım Hastanesine gelen 30 kişi, tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Hastaneye başvuranlar arasında, büyükbaş hayvanların boynuz darbeleriyle yaralananların da olduğu belirtildi.

İZMİR
İzmir'de, bayram namazının ardından kurbanlarını kesmek isteyen vatandaşların bir bölümü bıçağın kayması sonucu yaralandı. Hastanelerin acil servislerine akın eden yaralılar, tedavilerinin ardından taburcu edildi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sabahtan itibaren 50 kişinin başvurduğu, İzmir Eğitim Araştırma, Buca Eğitim Araştırma, Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri Tıp Fakültesi hastanelerine ise çok sayıda kişinin geldiği, ancak sayı konusunun netleşmediği kaydedildi.

YOZGAT
Yozgat'ta, 35 kişi kurbanlarını keserken yaralandı. Yozgat Devlet Hastanesi acil servisine gelen yaralılar, ayakta tedavi edildi. Bu arada, Yozgat'ın Lök köyünde, kurban kesen Salih Gani (86), çoban köpeğinin saldırısına uğradı. Kolundan yaralanan Gani Yozgat Devlet Hastanesi acil servisindeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

TOKAT
Tokat'ta, Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurban kesimlerini yapmaya başlayan vatandaşlardan bazıları, çeşitli yerlerinden yaralanarak, hastanelerin acil servislerine geldi. Kent merkezi ve ilçelerinde 30 kişinin kurban kesimi sırasında yaralandığı bildirildi.

ZONGULDAK
Zonguldak'ta Atatürk Devlet Hastanesine 30, Zonguldak Devlet Hastanesine 9 ve Ereğli İlçe Devlet Hastanesine de 13 olmak üzere 52 kişi tedavilerini yaptırmak için başvurdu. Bartın Devlet Hastanesine 15, Karabük Devlet Hastanesine 8 ve Karabük Şirinevler Devlet Hastanesine de 7 kişi, kurban keserken yaralanarak geldi. Genellikle el, kol ve bacak yaralanması nedeniyle hastanelere gelen vatandaşlar, pansumanlarının ardından taburcu edildi.

TRABZON-RİZE
Trabzon'da kurbanlarını keserken satır ve bıçakla yaralanan 30 kişi Fatih Devlet Hastanesinde, 37 kişi de Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi edildi. Rize'de ise kurban kesimi sırasında el ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan 55 kişi Rize Devlet Hastanesine, 32 kişi de Rize 82. Yıl Devlet Hastanesine başvurdu. Yaralıların çoğunun tedavisinin ayakta yapıldığını bildirildi.

KOCAELİ
Kocaeli Devlet Hastanesine 28, Derince Devlet Hastanesi'ne 50, İzmit Seka Devlet Hastanesine 12 kişi yaralanarak müracaat etti. Daha çok el ve ayaklarından kesici aletle yaralanan ''acemi kasaplar'' hastanelerin acil servislerindeki müdahalelerin ardından taburcu edildi. Bayram namazının ardından acil servislere daha çok erkek yaralıların geldiğini belirten yetkililer, öğlen sonra ise durumun tersine döndüğünü, kurban etlerini doğramaya çalışan çok sayıda kadının el ya da parmaklarını kestiği için acil servislere müracaat ettiğini kaydetti. Öte yandan, Suadiye beldesinde kesmek istediği boğanın üzerine devrilmesi sonucu sol bacağı kırılan Rıdvan Yemişken'in (55) Kocaeli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

ŞANLIURFA
Şanlıurfa'da kurban keserken el, kol ve bacaklarından yaralanan yaklaşık 67 kişi çeşitli hastanelere başvurdu.
Sabah saatlerinden bu yana çeşitli yerlerinden yaralanan 30 kişi Şanlıurfa Devlet Hastanesine, 35 kişi Balıklıgöl Devlet Hastanesine, 2 kişi de Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine gitti.

KÜTAHYA
Kütahya'da, kurban keserken yaralanan 60 kişi, Devlet ve Evliya Çelebi Devlet hastanelerindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

MANİSA
Manisa'da, kurban kesimi sırasında vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan 60 kişi, sabah saatlerinden itibaren, Manisa Devlet Hastanesi, Merkez Efendi Devlet Hastanesi ile Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Uygulama Hastanesine başvurdu. Bu arada, Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, yaptığı yazılı açıklamada, kent genelinde belediye tarafından belirlenen kurban kesim alanları dışında, kesim yapılmaması nedeniyle vatandaşlara teşekkürlerini sundu.

ISPARTA
Isparta'da kurbanlarını keserken satır ve bıçakla yaralanan 24 kişi Isparta Devlet Hastanesi, 10 kişi Gülkent Devlet Hastanesi, 12 kişi de Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavi edildi. Hastane yetkilileri, yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığını, çoğunun tedavisinin ayakta yapıldığını bildirdi.

ADANA
Adana'da kurban keserken, el, kol, bacak ve kulaklarından yaralanan 60 kişi Adana Devlet Hastanesi, 6 kişi Numune Hastanesi, 1 kişi de Çukurova Devlet Hastanesine başvurdu. Aaralıların 64'ü tedavilerinin ardından taburcu edildi. Durumları ağır olan 3 kişi ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesine sevk edildi.

KIRIKKALE
Kırıkkale'de kurban kesimi sırasında el ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan toplam 138 kişi, Devlet Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gitti. Yaralılardan 137'si, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Bu arada, kurbanlık hayvanın altında kalan Erol Seçinalp'in kolu kırıldı. Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesine getirilen Seçinalp, kolu alçıya alındıktan sonra taburcu edildi. Öte yandan, 13 yaşındaki Furkan Özdemir de babasının istediği bıçağı getirmeye çalışırken elinden yaralandı.

EDİRNE
Edirne'de kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 3 kişi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, 2 kişi de Selimiye ve Devlet hastanelerine başvurdu. Hastane yetkilileri, ellerinde kesikler oluşan kişilerin tedavilerinin ardından taburcu edildiğini söyledi.

DÜZCE
Düzce'de kurban kesimi sırasında bıçakla ve kurbanlık hayvanların darbesiyle yaralanan 62 kişi, çeşitli hastanelere müracaat etti. Hastanelerde, kurban keserken yaralanan kişiler nedeniyle özellikle sabah saatlerinde büyük yoğunluk yaşandı.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@