Bakan Engelliler için konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon'da 'Dünya Engelliler Günü' etkinliğine katıldı.Engellilerin refahı için bir dizi düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Bakan Bayraktar, "Bundan sonra daha çok yapacağız. Bakanlığımla ilgili olarak da yapm

Yaşam 02.12.2011, 16:27
Bakan Engelliler için konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon'da 'Dünya Engelliler Günü' etkinliğine katıldı.

Engellilerin refahı için bir dizi düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Bakan Bayraktar, "Bundan sonra daha çok yapacağız. Bakanlığımla ilgili olarak da yapmayı sürdüreceğiz. Konutlarda, işyerlerinde, yollarda, parklarda ve bahçelerde bu adımları atacağız" dedi. Bakan Bayraktar ve protokol üyeleri, break dans gösterisini de büyük bir ilgiyle takip etti.

Trabzon Belediyesi tarafından düzenlenen Dünya Engelliler Günü etkinliğine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve engelli okullarında öğrenim gören öğrenciler ile velileri katıldı. Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, engellilere yılda bir gün değil her gün destek olduklarını ifade ederek, "110 yürüteç, 67 akülü araç, 87 tekerlikli sandalye, 27 adet de özel yatağı engellilerimizin hizmetine sunduk. Asıl engelliler onlarla birlikte engelleri aşamayanlardır" dedi. Vali Recep Kızılcık ise "Vatandaşlarımızın yararlandığı tüm haklardan engelli vatandaşlarımız da yararlanmalıdır. Ülkemizde artık engelliler eve kapanmıyor, toplum içine çıkıyor. Trabzon'da 4 bin 500 engelli vatandaşımıza asgari ücret oranında destek veriyoruz" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, insanın bulunduğu konum itibarıyla hayatın tadını ve yaşamın keyfini çıkarması gerektiğini ifade ederek, "Bir insan hangi görevi yapıyorsa, ayakkabı boyacılığı veya çöpçülük veya en üst kademede, valilik, milletvekilliği, her ne yapıyorsa, o bulunduğu konumda çok faydalı olabilmek ve ülkenin gelişmişliğine katkıda bulunmak için çalışmalıdır ve hayatın tadını en iyi şekilde çıkarabilmelidir. İnsanın fiziksel olarak veya başka şekilde engelli olması önemli değil. Bu konumu itibarıyla hayata tutunması, hayata ve kendine faydalı olması, toplumla bütünleşmesidir esas olan" dedi. Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hükümet olarak engellilerin mutluluğu ve refahı, hayata daha çok katılımları, toplumla daha çok kaynaşmaları için bir dizi yasal ve maddi düzenlemeler yaptık. Şehirlerin, parkların, caddelerin düzenlenmesi noktasında, binalarda engelli asansöründen tutun da engellilere özel dairelerin yapılmasına kadar birçok şey yaptık. Bundan sonra daha çok yapacağız. Bakanlığımla ilgili olarak da yapmayı sürdüreceğiz. Konutlarda, işyerlerinde, yollarda, parklarda ve bahçelerde bu adımları atacağız."

BREAK DANS GÖSTERİSİNİ İZLEDİLER

Programın son bölümünde Trabzon Belediyesi break dans topluluğu ve çeşitli sanatçılar gösterilerini sundu. Break dans gösterisini Bakan Bayraktar ve protokol üyeleri de ilgiyle izlerken, gençlerin başlarının üzerinde dönerek yaptıkları hareketler uzun süre alkışlandı. Engelli öğrenciler ve aileleri de dans ve müzik gösterileri sırasında büyük coşku yaşadı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@