Bağ-kur'luya 5 müthiş haber!

1-İş kazası ve meslek hastalığında yardım Şimdiye kadar sadece SSK'lı çalışan işçilere yapılan iş kazası-meslek hastalığı yardımları 1 Ekim'den sonra Bağ-Kur'lu (4/b'li) çalışanlara da yapılacak. Örneğin bir esnaf kendi işyerinde kazaya maruz kalır da geç

Yaşam 11.09.2008, 20:41
Bağ-kur'luya 5 müthiş haber!
1-İş kazası ve meslek hastalığında yardım
Şimdiye kadar sadece SSK'lı çalışan işçilere yapılan iş kazası-meslek hastalığı yardımları 1 Ekim'den sonra Bağ-Kur'lu (4/b'li) çalışanlara da yapılacak. Örneğin bir esnaf kendi işyerinde kazaya maruz kalır da geçici ya da sürekli olarak iş göremez hale gelirse, kendisine SGK tarafından her ay para yardımı yapılacak.

2-Doğum yapan Bağ-Kur'lu kadına yardım
Şirket ortaklarının dışındaki Bağ-Kur'lu kadınlara doğum yapmaları halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer hafta için para yardımı yapılacak. Ayrıca şimdiye kadar SSK'lı ve memur kadınlara ödenmekte olan emzirme yardımından şirket ortakları olanlar da dahil Bağ-Kur'lu kadınlar da yararlanabilecek.

3-Doğuştan malul (özürlü) Bağ-Kur'luya da emeklilik hakkı
Reform öncesi uygulamada, doğuştan malul olan (2/3 oranında iş kaybı olan) Bağ-Kur'luların erken emeklilik hakkı bulunmuyordu. Bunlar da diğer Bağ-Kur'lular gibi 9000 gün prim ve yaş haddine tabiydiler. 1 Ekim'den sonra malul Bağ-Kur'lular 15 yıl sigortalılık süresi ve 3.700 günle, yaş haddine tabi olmaksızın emekli olabilecekler.

4-Bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan anneye erken emeklilik
1 Ekim'den sonra, bakıma muhtaç özürlü çocuğu bulunan Bağ-Kur'lu anne, çalıştığı her yıl için 3 ay ilave prim günü kazanacak. Bu günler hem prim gününe eklenecek hem de emeklilik yaşından indirim yapılacak.

5-Yetim kızlara 24 aylık çeyiz yardımı
Daha önce SSK ve Emekli Sandığı kapsamında ödenen çeyiz yardımı, reformla birlikte Bağ-Kur'lunun yetim kızına da verilecek. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlenirse, aldığı aylığın 24 katı toplu olarak ödenecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@