alexa metrics

banner560

banner572

Artvin'de Müstehcen fıkra krizi

 Artvin’in Hopa İlçesi’nde, 'Benim Kitap Kumbaram' kampanyası kapsamında öğrencilerin biriktirdikleri harçlıklarıyla kitap almaları için açılan stanta müstehcen içerikli fıkra kitabı konulması, krize neden oldu. Artvin Valiliği, velilerin şikayetleri üzer

Yaşam 11.05.2012, 11:26
Artvin'de Müstehcen fıkra krizi

 

Artvin’in Hopa İlçesi’nde, 'Benim Kitap Kumbaram' kampanyası kapsamında öğrencilerin biriktirdikleri harçlıklarıyla kitap almaları için açılan stanta müstehcen içerikli fıkra kitabı konulması, krize neden oldu. Artvin Valiliği, velilerin şikayetleri üzerine kitapları toplattı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Türkiye genelinde uygulanan 'Benim Kitap Kumbaram' kampanyası çerçevesinde, Hopa İlçesi’ndeki bazı ilköğretim okullarında öğrencilere harçlıklarından biriktirmeleri için kumbara dağıtıldı. Öğrenciler harçlıklarından artırdıklarını kumbaralara atıp bir süre para biriktirdi. Proje kapsamında Hopa’da anlaşma sağlanan Sıla Kitapevi de, kampanya kapsamında okullarda kitap stantları açtı. Ancak, 100 temel eseri içermesi gereken kitaplar arasına, farklı yayınevlerine ait 'Fıkra canavarı' ile 'Fıkra Delisi' adlı kitaplar da konuldu.

VELİLER FARKETTİ, KİTAPLAR TOPLATILDI

5 TL vererek bu kitaplardan alan Yoldere İlköğretim Okulu öğrencilerinin velileri, kitaplarda müstehcen fıkralar bulunduğunu farkedince, Artvin Valiliği’ne başvurarak şikayette bulundu. Bunun üzerine soruşturma başlatan valilik, kitapları toplattı ve Yoldere İlköğretim Okulu’na iki müfettiş gönderdi. Okuldan dün inceleme başlatan müfettişler, okul yönetimi, veliler, öğrenciler ve Sıla Kitapevi yetkililerinin ifadelerine başvurdu.

HOPA’YA YAPILAN BİR AYIPTIR

Yoldere İlköğretim Okulu öğrencileri, "Kitaplarda yaşımıza uygun olmayan fıkralar vardı. Cinsel içerikliydi. Velilerimize anlattık. Onlar da okula durumu bildirince, kitapları geri aldılar” dedi. Velilerden Mustafa Şişman ise, “ Çocuk akşam eve geldiğinde kitapları aldığını söyleyince bir göz attım.

Karadenizliler fıkrayı severiz, o nedenle okumaya başladım. Bir iki tane okudum, baktım ki erotik içerikli fıkralar. Okumaya devam ettim, fıkralar pornografiye dönmeye başladı. Çok şaşırdım. Bu bir skandal. Hopa’ya yapılan bir ayıptır" diyerek tepkisini dile getirdi. 

GÖZDEN KAÇMIŞ

Sıla Kitapevi sahibi Mustafa Keleş ise, Hopa’daki okullarda belirlenen kitapları okullara götürerek öğrencilere sunduklarını belirterek, “Açtığımız stantlarda bazı öğrenciler bizden fıkra kitabı istedi. Bizim arkadaşlarımız da o okula giderken iki ayrı fıkra kitabı götürmüş. Sattığımız kitapların içeriklerini kontrol ederiz, ancak arkadaşlarımız bu kitapların içeriklerine dikkat etmemiş. Gözden kaçmış. Sonra durumu öğrenince kitapları topladık” dedi.

Bu arada Hopa Milli Eğitim Müdürü Murat Ergene ise, olayın soruşturma konusu olduğunu ve soruşturma sürecinin devam ettiğini söyledi.


Yorumlar (1)
OsmanBD 10 yıl önce
Yetkililere sesleniyorum bu olay gözden kacmamis bilhassa gözlere sokulmustur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@