Almanya'da sünnet şaşkınlığı!

 Köln Eyalet Mahkemesinin, sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına sokan kararına Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de tepki gösterdi. Bu konuda ilk hükümet yetkilisi olarak Bild gazetesine açıklama yapan Westerwelle, ''Köln mahkemesinin kararı ulusl

Yaşam 28.06.2012, 18:56
Almanya'da sünnet şaşkınlığı!

 

Köln Eyalet Mahkemesinin, sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına sokan kararına Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de tepki gösterdi.

 

Bu konuda ilk hükümet yetkilisi olarak Bild gazetesine açıklama yapan Westerwelle, ''Köln mahkemesinin kararı uluslararası alanda şaşkınlık yarattı'' dedi.

 

Söz konusu kararla Almanya hakkında yanlış bir imaj yaratıldığına işaret eden Westerwelle, ''Almanya'nın, din özgürlüğünün kesin bir şekilde korunduğu ve sünnet gibi dini geleneklerin, dini çeşitliliğin bir ifadesi olarak takdir gördüğü dünyaya açık ve hoşgörülü bir ülke olduğu net bir şekilde bilinmeli'' ifadesini kullandı.

 

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da Berlin'de yaptığı açıklamada, kararın Almanya'daki gerçeklerden uzak olduğunu ve bu karara hukuki alanda açıklık kazandırılması gerektiğini belirtti.

 

İlk önlem olarak sünnetin ehliyetli doktorlar tarafından yapılması gerektiği yönünde bir karar alınabileceğini kaydeden Roth, ''Karar, Yahudi ve Müslüman yaşamın uzun zamandan beri var olan kültürel ve dini geleneğini dışlayıcı nitelikte'' değerlendirmesinde bulundu.

 

BM'nin din ve inanç özgürlüğü konusundaki özel raportörü Heiner Bielefeldt de ''Deutschlandradio Kultur''a yaptığı açıklamada, mahkeme kararını büyük bir saçmalık olarak nitelendirerek, karar metninde ilginç ifadelerin yer aldığını, Yahudi ve Müslüman ailelerde sünnetin çok yaygın bir uygulama olduğunu söyledi.

 

Bu konuda bir an önce hukuki bir güvence yaratılmasının önemli olduğuna dikkati çeken Bielefeldt, aksi takdirde sünnet uygulamasının yasa dışılığa itileceğini, bunun da Yahudi ve Müslüman çocuklar için bir dizi yeni riskleri beraberinde getireceğini kaydetti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
suat bayraktar 9 yıl önce
Habu adamlar sakın uefaya -bu Fethullahçılar(dinciler,yobazlar,seriatçılar,fanatik müslümanlar) Feneri ele geçirmeye kalktılar,ona göre karar verin deyip adamları ürkütmesinler.Alın sağlam haber size. Bu fener yüzünden Fethullah hoca ile Erdoğanın arası biraz limoni gibiymiş.Sağlam haberdir ona göre.Ben biraz süphelendim.Siz UEFA sitesini yeniden bir düzenleme yapında bizde ona göre email atalım.Bu avrupalılar müslüman dincilerden çok korkarlar.Dinci felan derkende yanlış anlamayın ha.siz yinede düşünün.UEFA'yı ürkütmüş olabilirler. Zaten çok gündem olmuştu dimi fethullahçılar feneri ele geçirmek istiyor diye.Belkide bilerek böyle bir konuyu gümdeme sokmak iştemiş olabilir fenerliler.
suat bayraktar 9 yıl önce
bunu alttan alttan seneş erzik bile yapabilir.uefaya söyler bu fethullahçılar meselesini.erzikte zaten masondur büyük bir ihtimal.alttan alttan oyar altımızı.buna göre bir plan yapalım.aklıma gelen maildi söyledim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@