banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

400 bin hindi yılbaşında sofrada

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan hindinin, Türkiye’de kişi başına tüketimi yalnızca yarım kiloda kalıyor. Satışlarının yüzde 85’i de aralık ayında yapılan hindiyi yalnızca yılbaşı döneminde tüketiyoruz dersek, yanlış olmaz. Yılbaşı döneminde 400 bin

Yaşam 30.12.2012, 16:01
400 bin hindi yılbaşında sofrada

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi olan hindinin, Türkiye’de kişi başına tüketimi yalnızca yarım kiloda kalıyor. Satışlarının yüzde 85’i de aralık ayında yapılan hindiyi yalnızca yılbaşı döneminde tüketiyoruz dersek, yanlış olmaz. Yılbaşı döneminde 400 bin hindinin satılması bekleniyor. Yılbaşı sofralarında hindi görmek isteyenlerin ise 3 seçeneği bulunuyor.

Birinci seçenek, markalı ürünleri marketlerden satın almak, ikincisi pazarlara gitmek. Üçüncüsü ise hazır servis yapan firmalara sipariş vermek. Marketlerde satılan 5-6 kilogram hindi için 60-70 lira, pazarlardaki için 70-100 lirayı gözden çıkarmak gerekirken, hazır servislerde 190 liradan başlıyor.

45 BİN TON HİNDİ

Yılda 1.5 milyon adet kesim yapan Bolca Hindi’nin Genel Müdürü Kamil Erbayram, “Bu yılki toplam üretimimiz 13 bin ton civarında. Hedefimiz yıllık üretim kapasitemiz olan 30 bin ton üretim miktarını en kısa sürede yakalayabilmek. Türkiye’de yıllık hindi eti üretiminin 45 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Entegre kanatlı firmaları biyogüvenlik açısından üretimleri kapalı sistem gerçekleştiriyor. Pazarlarda satılan hindilerden tüketicilerimizin satın almalarını tavsiye etmiyoruz.”

TÜKETİM YARIM KİLO

Yılbaşında hindi tüketimi hakkında da bilgi veren Kamil Erbayram, “ABD ve AB ülkelerinde kişi başı hindi eti tüketimi yıllık 6-8 kilogram arasında değişiyor. Ülkemizde ise bu rakam yılda 0.5 kilogram seviyesinde. Yılbaşında hindi tüketicileri talebi karşılayabilmek için kapasitelerini bir miktar artırıyor. Ancak bu miktar yıllık üretimimiz içersinde çok fazla bir öneme sahip değil. Hindinin sadece yılbaşı dönemlerinde ilgi görmesini değil yılın 12 ayı boyunca ilgi görmesi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu yılbaşında 180 bin adet hindi kesmeyi planlıyoruz. Yılbaşında markalı olarak bu yıl toplam 350 - 400 bin adet hindinin satılacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

 YÜZDE 85’İ ARALIKTA

 Hindi eti tüketiminin et tüketimi içinde en az paya sahip olduğunu söyleyen Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, şu bilgileri verdi: “Hindi etinin akıllarda daha çok bir yılbaşı ritüeli olarak yer alması nedeniyle, tüketimi de yılbaşı sezonunda yoğunlaşıyor. Bu nedenle tüketim yılın geneline yayılamıyor ve tüketim – üretim dengesi yavaş ilerliyor. Yıl bazında düşünürsek, parça satışlarımız bir yana, ‘bütün hindi’ satışlarımızın yaklaşık yüzde 85’ini aralık ayı içinde gerçekleştiriyoruz. Bu yılbaşı sezonunda Banvit olarak 160 bin adet hindi satmayı hedefliyoruz.” 

 KİLOSU 10-12 LİRA

 BU yıl bütün hindinin kilogram fiyatı marketlerde 10 - 12 lira aralığında seyrediyor. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, “Yılbaşı sezonu için ürettiğimiz bütün karkas hindiler 4 ila 6 kilogram aralığında. Dolayısıyla bir bütün hindiyi kalabalık bir aile en ekonomik şekilde tüketebilir. Diğer yandan yılın kalan kısımlarında ürettiğimiz bütün erkek hindilerin karkas ağırlığı 10 ila 17 kilogram, dişi hindilerin karkas ağırlığı ise 6 ila 8 kilogram aralığında” dedi.

 CATERİNGFİRMALARI PİŞMİŞ SATIYOR

 YILBAŞI hindisini hazır almak isteyenlere catering firmaları çözüm üretiyor. Cuisine Catering Grup’un Genel Koordinatörü Murat Gürsu, “Hindileri, müşteri taleplerine göre hazırlayarak teslim ediyoruz. Fiyatlar 6-8 kişilik menü için 310 liradan başlayıp, 16-20 kişilik menü için 690 liraya çıkıyor. Yalnızca hindi dolması ise 6-8 kişide 190 liradan başlayıp, 20 kişi için 340 liraya çıkıyor” dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@