alexa metrics

banner536

18 yıldır var ama öğrencisi yok

 Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin öğrencisi ve öğretim üyesi olmayan Güzel Sanatlar Fakültesi'nin dekanı 'Kapıya kilit vurmayız' diyor Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 18 yıl önce açılan 3 bölüme öğretim üyesi ve öğrenci

Yaşam 14.04.2012, 09:05
18 yıldır var ama  öğrencisi yok

 

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin öğrencisi ve öğretim üyesi olmayan Güzel Sanatlar Fakültesi'nin dekanı 'Kapıya kilit vurmayız' diyor

 

Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 18 yıl önce açılan 3 bölüme öğretim üyesi ve öğrenci bulunamıyor.

 

Atatürk Üniversitesi'ne bağlı Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 18 yıl önce Sinema- Televizyon, Fotoğrafçılık ve Seramik bölümleri açıldı. Bölümlerin faaliyete geçmesi için Yüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) başvuruda bulunuldu.

 

YÖK, bölümlerin faaliyete geçmesi için yasa gereği her bir bölümde en az 3 öğretim görevlisi bulundurulması zorunluluğu olduğunu belirtti. Açılan bölümlere bölüm başkanı atanmasına rağmen 18 yıldır öğretim üyesi bulunamıyor.

 

Üç bölümde aynı zamanda öğrenci bulamama sıkıntısı da yaşanıyor. Öğrencileri olmayan bölümlerin başkanları ise bazen aktif olmayan bölümlerde görev yapıyor.

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Reşat Karcıoğlu, "Bölümlerin açılabilmesi için yeterli akademisyen ve öğrenci temin edemedik. Bölüm başkanları mevcut ama yeterli sayıda akademisyen yok" dedi.

 

Atatürk Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Hikmet Koçak ise "Bölümlerin açılabilmesi için en ez 3 akademisyen gerekli. Bunların temini için bekliyoruz. Ayrıca öğrenci müracaatı da bekliyoruz.

 

Bölümleri kapatmayı düşünmüyoruz. Öğretim üyesi ve öğrenci temin edildiğinde, bölümleri faaliyete geçireceğiz" diye konuştu.

 

"KÖRELİYORUZ" 

 

Öğrencisi olmayan Sinema-Televizyon Bölümü Başkanı ve tek çalışanı Yardımcı Doçent Doktor Ahmet Hakan Çiğdem, "Birçok kez öğretim üyesi alımı duyurusu yaptık ancak sonuç alamadık.

 

Çoğu akademisyen, Erzurum'a gelmeyi reddetti. Bir çoğu, yeterli sosyal faaliyet olmamasını gerekçe gösteriyor. Öğrencimiz olmadığı için başka fakültelere derslere gidiyoruz" diye konuştu.

 

Öğrencisi olmayan Seramik bölümünün Bölüm Başkanı Doçent Doktor Yasemin Varol ise, "Verimli olamadığımız için köreliyoruz" dedi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@